Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o wazektomii

Wazektomia jest formą stałej męskiej antykoncepcji, która polega na chirurgicznym cięciu lub blokowaniu nasieniowodu, rurkach, które przenoszą plemniki z jąder do penisa.

Do zapłodnienia kobiecego jaja potrzebne są plemniki. Poprzez wycięcie probówek wazektomia uniemożliwia plemnikowi dotarcie do nasienia.

Po zabiegu mężczyzna może wytryskać, ale nie będzie plemników.

Wazektomia jest stałym sposobem zapobiegania ciąży. Szacuje się, że jest skuteczny w ponad 99 procentach. Mniej niż 1 na 100 zaszła w ciążę w pierwszym roku po tym, jak jej partnerka ma wazektomię.

Wazektomia jest możliwa w każdym wieku.

Czego oczekiwać

[Anatomia wazektomii]

Wazektomia jest procedurą ambulatoryjną. Może być przeprowadzane w biurze medycznym, szpitalu lub klinice, zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Lekarz może lub nie może używać skalpela.

Konwencjonalna wazektomia

Jeśli wazektomia obejmuje skalpel, chirurg wykona dwa małe nacięcia po obu stronach moszny.

Pozwalają one chirurgowi wejść i usunąć odcinek rur, które transportują plemniki, zwane nasieniowodem.

Rury są następnie uszczelniane, wiązane lub kauteryzowane za pomocą prądu elektrycznego, a nacięcia są zamykane za pomocą ściegów.

Wazektomia bez skalpela

W wazektomii bez skalpela, mały zacisk utrzymuje nasieniowód w miejscu, a lekarz robi małą dziurę w skórze moszny. Otwór jest otwierany w celu umożliwienia chirurgowi odcięcia kawałka z nasieniowodu przed uszczelnieniem go. Nie ma szwów.

Ta procedura staje się coraz powszechniejsza, ponieważ ryzyko powikłań jest mniejsze niż w przypadku techniki konwencjonalnej.

Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem i ustalić, który rodzaj wazektomii jest najlepszy.

Wazektomia nacięcia zajmuje około 20 minut, ale procedura bez skalpela jest zwykle szybsza.

Skutki uboczne

Natychmiast po zabiegu wazektomia może mieć szereg niepożądanych skutków na organizm.

Obejmują one:

 • obrzęk
 • łagodny dyskomfort lub ból
 • krew w nasieniu
 • posiniaczona moszna
 • krwawienie i krzepnięcie wewnątrz moszny

Poprawa

[Konsultacja wazektomii]

Zabieg jest minimalnie inwazyjny, więc większość mężczyzn nie odczuwa znacznego bólu.

Jednak obrzęk i niewielki dyskomfort mogą utrzymywać się przez kilka dni później. Pakiet lodowy może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.

W spermie może być krew za kilka pierwszych wytrysków po operacji.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca odczekać co najmniej tydzień przed wytryskiem, aby umożliwić wygojenie się rany.

Po operacji mężczyzna powinien nosić obcisłą bieliznę, aby podtrzymać mosznę. Musi także utrzymywać obszar narządów płciowych tak czysty, jak to tylko możliwe. Lekarz poinformuje, jak szybko wziąć prysznic.

Większość mężczyzn może wrócić do pracy po 1 do 2 dni, ale powinni mieć dużo odpoczynku i uniknąć ciężkiego podnoszenia przez tydzień lub dłużej.

Jak wpływa na seks?

Około tygodnia po zabiegu pacjenci mogą ponownie rozpocząć stosunek seksualny.

Jednak liczba plemników nadal będzie dodatnia. Może upłynąć od 15 do 20 wytrysków lub 3 miesięcy, aż liczba plemników osiągnie zero, więc dodatkowa kontrola urodzeń będzie potrzebna przez pewien czas.

Mężczyzna powinien przejść test zliczania plemników między 8 a 16 tygodniem po operacji, przed uprawianiem seksu bez kontroli urodzeń.

Po dwóch czystych testach nasienia bezpiecznie można odbyć stosunek bez konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Cena wazektomii zwykle obejmuje te testy.

W dłuższej perspektywie wazektomia nie powinna wpływać na działanie hormonów. Nie powinno to wpływać na popęd seksualny mężczyzny, popęd płciowy ani na aktywność seksualną. Nie ma długotrwałego zagrożenia dla zdrowia.

Skuteczność

Każdy, kto rozważa wazektomię, powinien dokładnie przemyśleć konsekwencje. Po zabiegu prawie niemożliwe jest wychowywanie dzieci. Wazektomia może czasami, ale nie zawsze, być odwrócona.

Wazektomia nie są skuteczne w mniej niż 1 procent przypadków.

Nawet jeśli mężczyzna jest pewny, że nie chce mieć dzieci, Planned Parenthood sugeruje, by na koniec spermy zapisać w banku nasienia. Jednak zamrożone plemniki nie zawsze są opłacalne w przyszłości.

Czy wazektomia to dobry pomysł?

Dobrymi powodami wazektomii są:

 • jeśli twoja rodzina jest kompletna i masz 100 procent pewności, że nie chcesz więcej dzieci
 • jeśli ty lub twój partner chcecie uniknąć choroby dziedzicznej
 • jeśli ciąża naraziłaby zdrowie twojego partnera

Następujące przyczyny mogą nie być dobre:

 • załamanie relacji
 • wyzwania finansowe
 • presja ze strony innych ludzi

Ważne jest, aby rozważyć ryzyko i korzyści i zdecydować, czy wazektomia jest właściwym krokiem dla Ciebie i Twojego partnera.

Koszt waha się od 0 do 1000 USD w Stanach Zjednoczonych. Medicaid i wiele rodzajów ubezpieczeń zdrowotnych pokryje to, ale mogą istnieć pewne ograniczenia wieku i oczekiwania. Sprawdź ubezpieczenie u swojego ubezpieczyciela.

Zagrożenia i powikłania

Przed podjęciem decyzji o podjęciu wazektomii warto rozważyć ryzyko.

Wazektomia jest trwała. Odwrócenie jest czasami możliwe, ale wskaźnik sukcesu wynosi tylko około 75 procent, jeśli zostanie przeprowadzony w ciągu 3 lat, 55 procent, jeśli zrobi się w ciągu 3 do 8 lat, a 35 procent w ciągu 9 do 19 lat.

Komplikacje obejmują:

[Decyzja wazektomii]

 • Krwiak: Czasami w mosznie może pojawić się krwiak. Może to powodować ból i obrzęk i może być konieczne usunięcie chirurgiczne.
 • Ziarniniaki plemników: Dzieje się tak, gdy plemniki zaczynają wyciekać z nasieniowodu i gromadzą się w otaczającej tkance, rozwijając się w grudki. Te grudki są zwykle względnie małe, ale mogą powodować poważne podrażnienia i mogą wymagać operacji.
 • Zakażenie: Istnieje ryzyko zarażenia się infekcją po wazektomii, gdy bakterie dostaną się do nacięć na mosznie. Jeśli moszna jest czerwona lub delikatna, a jeśli występują oznaki gorączki, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem.
 • Ból jąder: może wystąpić bezpośrednio po operacji lub może rozpocząć się kilka tygodni później. Może trwać przez jakiś czas. Uporczywy ból może być spowodowany uszczypnięciem nerwu. Będzie to wymagało dalszej operacji.
 • Jądra są pełne: niektórzy mężczyźni mogą czuć, że ich jądra są „pełne”, ponieważ zawierają zmagazynowane plemniki. Powinno to minąć w ciągu kilku tygodni, ponieważ organizm wytwarza mniej nasienia.
 • Płodność: Bardzo rzadko nasieniowód ponownie się łączy, a nasienie ponownie przenosi się do nasienia. Zwykle dzieje się to w ciągu pierwszych kilku tygodni.
 • Infekcja: Miejsce operacji może ulec zakażeniu.

Warto pamiętać, że wazektomia nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, więc mężczyźni są zachęcani do używania prezerwatyw z nowymi partnerami seksualnymi, aby uniknąć kontraktowania STI.

Like this post? Please share to your friends: