Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest dieta Stone Age lub Paleo?

Dieta z epoki kamienia opiera się na teorii, że współczesne geny ludzkie są wynikiem sposobu życia, w którym żyli ludzie przez ponad milion lat przed wprowadzeniem rolnictwa.

Według nich dieta tamtych czasów jest dobra dla ludzi.

Inne nazwy to dieta paleolityczna lub paleo, prehistoryczna dieta, dieta jaskiniowca lub dieta myśliwego-zbieracza.

W przeciwieństwie do diety surowej, jedzenie na diecie Paleo można gotować.

Ludzie, którzy chcą schudnąć, mogą osiągnąć ten cel bez liczenia kalorii, przynajmniej na początku. Jest tak dlatego, że prawdopodobnie zużyją mniej kalorii niż przedtem, tylko unikając przetworzonej i rafinowanej żywności.

Jak rolnictwo wpłynęło na nasze nawyki żywieniowe

[Dieta Paleo stanowi naturalną alternatywę]

Rolnictwo zaczęło się około 10 000 lat temu, ale ludzie istnieją już od ponad miliona lat. Era paleolitu zakończyła się około 20 000 lat temu, przed wprowadzeniem rolnictwa.

Geny zwierzęcia potrzebują około 1 miliona lat, aby dostosować swój metabolizm i fizjologię do zmieniającego się stylu życia. Ten proces zmiany nazywa się „doborem naturalnym”.

Sugeruje to, że genetycznie jesteśmy prawie identyczni z ludźmi, którzy żyli przed rozpoczęciem rolnictwa.

Dietetycy Paleo twierdzą, że 10 000 lat to za mało, aby dobór naturalny mógł spowodować zmiany genetyczne potrzebne do spożywania naszej stosunkowo nowej diety opartej na farmie.

Hodowla produkuje zboża, rośliny strączkowe i produkty mleczne, ale nasz genetyczny skład wciąż należy do łowców-zbieraczy. Innymi słowy, nasze ciała są przeznaczone do spożywania dzikich roślin, zwierząt i owoców morza.

Jesteśmy jeszcze mniej genetycznie dopasowani do nowoczesnej przetworzonej żywności, takiej jak cukier, rafinowany tłuszcz i tak dalej.

Co mogę jeść na diecie paleo?

Dieta paleo nie ma na celu diety wysokobiałkowej. Jednak żywność zawarta w diecie jest wyższa w białku, błonniku i tłuszczu niż średnia dieta zachodnia, a niższa w cukrze, soli i skrobiowych węglowodanach.

[Żywność z epoki Stone Age]

Pokarmy dla zbieraczy, które są odpowiednie dla diety paleo obejmują:

 • Mięso
 • Jajka
 • Owady i larwy
 • Owoce morza, zarówno ryby, jak i skorupiaki
 • Warzywa, w tym te warzywa korzeniowe, które można spożywać na surowo
 • Owoce, orzechy i nasiona
 • Zioła i przyprawy
 • Naturalne cukry, takie jak miód, cukier klonowy i cukier daty

Według dietetyków paleo ludzie nie są przeznaczeni do jedzenia:

 • Ziarna i mąka
 • Rośliny strączkowe, w tym orzeszki ziemne, fasola, groch, nerkowce, tofu, mleko sojowe i mąka sojowa
 • Warzywa korzeniowe, których nie można spożywać na surowo, takich jak ziemniaki, tapioka, pasternak, słodkie ziemniaki i pochrzyn
 • Rafinowane cukry
 • Pokarmy zawierające drożdże
 • Soki, napoje gazowane i kawa
 • Alkohol
 • Nabiał
 • Przetworzone mięso
 • Sól

Od kiedy wprowadzono dietę paleo, pojawiły się nowe wersje, które pozwalają na pewne „nowoczesne” pokarmy, które naukowcy udowodnili jako zdrowe, takie jak wysokiej jakości boczek ze świń hodowanych na pastwiskach.

Niektóre sugestie dotyczące posiłków to:

 • Śniadanie: bekon, jajka i kawałek owoców
 • Obiad: kanapka z mięsem i warzywami zawinięte w liść sałaty
 • Kolacja: smażony kurczak z warzywami
 • Przekąski: surowe warzywa, orzechy lub owoce

sugeruje, że trochę dobrej jakości czerwonego wina i od czasu do czasu kawałek ciemnej czekolady są „rozsądnymi odpustami”.

Porównanie z innymi dietami

Niektóre badania sugerują, że dieta paleo może zmniejszyć wagę i poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

[Mięso jest kluczową częścią diety Stone Age]

Badania sugerują, że może wystąpić utrata masy ciała. W jednym badaniu uczestnicy stracili 10 procent swojej wagi po 7 tygodniach. Może tak być, ponieważ ludzie czują się pełniej po zjedzeniu dodatkowych warzyw.

Inni jednak sugerują, że na przykład brak składników odżywczych z pełnego ziarna może prowadzić do niedoborów.

Naukowcy ze Szwecji porównali wpływ diety paleo z efektem diety cukrzycowej u 13 pacjentów. Wszyscy uczestnicy mieli cukrzycę typu 2 przez średnio 9 lat. Podążali jedną dietą przez 3 miesiące, potem drugą przez 3 miesiące.

Naukowcy odkryli, że kontrola glikemii i kilka czynników ryzyka sercowo-naczyniowego były lepsze po diecie paleo, w porównaniu z dietą cukrzycową.

Porównanie z dietą śródziemnomorską

W innym szwedzkim badaniu porównano wpływ diety Paleo z dietą śródziemnomorską na 29 dorosłych mężczyzn z chorobą niedokrwienną serca i upośledzoną tolerancją glukozy lub cukrzycę typu 2.

Uczestnicy zostali losowo wybrani, aby śledzić jedną z diet przez 12 tygodni.

Autorzy stwierdzili, że dieta Paleo ma lepsze wyniki niż dieta śródziemnomorska w poprawie tolerancji glukozy i uzyskaniu niższego spożycia energii w diecie.

Uczestnicy częściej zgłaszali uczucie pełnego samopoczucia z dietą Paleo niż dietą śródziemnomorską.

Przeglądając szwedzkie badania i inne badania, dr David Klonoff stwierdził w 2009 r., Że „dieta paleolitu może być najlepszym antidotum na niezdrową dietę zachodnią”.

Jednakże, według British Heart Foundation, unikanie produktów mlecznych i produktów bogatych w skrobię, takich jak pełne ziarna, może oznaczać niższe spożycie wapnia, błonnika i energii, a to może mieć długoterminowy wpływ na zdrowie.

Czy dieta z epoki kamienia pasuje do dzisiejszego sposobu życia?

Niektórzy eksperci twierdzą, że nie jesteśmy podobni do naszych przodków z epoki kamienia. Żyjemy innym życiem niż oni, a gatunki, które spożywali w tym czasie, zmieniły się. Wiele z nich nie jest już dostępnych w takiej formie, jaką przyjęli.

Ludzie w epoce kamiennej byli znacznie mniej osiadli niż większość ludzi dzisiaj, ponieważ musieli polować na własne jedzenie i nie mieli tego samego środka transportu, co my.

[Wybór jedzenia Paleo]

Co więcej, nawet 10 000 lat temu, dieta była zróżnicowana w zależności od tego, gdzie mieszkali ludzie i co było dostępne.

Na przykład plemiona Kung w Afryce Południowej spożywały mleko i mąkę kukurydzianą oraz bardzo mało mięsa i ryb, podczas gdy dieta Inuitów w Ameryce Północnej składała się głównie z ryb i mięsa, z niewielką ilością owoców i warzyw.

Krytycy wskazują również, że nasze geny się zmieniły. Wielu ludzi przystosowało się do konsumpcji laktozy, a mikroflora jelitowa zmienia się stosunkowo szybko. Ludzie przystosowali się także do konsumpcji roślin strączkowych i zbóż.

Nie wiadomo dokładnie, co ludzie jedli w tym czasie, w jakich proporcjach, czy byli zdrowsi od nas.

Chociaż wykazano, że dieta paleo pomaga w zmniejszaniu masy ciała i zmniejszaniu postępu choroby sercowo-naczyniowej i cukrzycy, badania pozostają niejednoznaczne. Populacje badawcze były małe, a okresy były krótkie, od 10 dni do 12 tygodni. Niektóre nie obejmowały grupy kontrolnej.

Dieta paleo lub zmodyfikowana wersja może być dobrym sposobem na spożywanie mniej przetworzonej i rafinowanej żywności oraz zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Może to doprowadzić do ogólnej poprawy zdrowia.

Jednak zawsze ważne jest znalezienie zbilansowanej, zbilansowanej odżywczo diety, która współgra z konkretnym ciałem i stylem życia danej osoby.

PLMedBook