Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu uchyłków

Zapalenie uchyłka występuje, gdy worki zaczynają wystawać na zewnątrz ze ściany okrężnicy, ulegając zakażeniu i stan zapalny.

Jednak woreczki te mogą wystawać bez infekcji. Jest to znane jako uchyłkowatość, a woreczki nazywają się uchyłkiem. Wiele osób ma pewną liczbę uchyłków, ale nie odczuwa złych efektów. Jednakże, gdy torebka zostanie zainfekowana, może to być bardzo bolesne.

Uważa się, że około 50 procent ludzi ma uchyłkowatość w wieku 50 lat. Szacuje się, że 10 do 25 procent osób z uchyłkowatością rozwinęło zapalenie uchyłka, chociaż liczba ta jest dyskutowana, a niektórzy uważają, że może ona wynosić nawet 1 procent.

W wieku 80 lat około 65 procent ludzi ma uchyłkowatość.

Badanie wykazało, że częstość występowania uchyłków u młodych otyłych dorosłych wzrasta. Raport National Institutes of Health (NIH) ujawnił, że koszt chorób przewodu pokarmowego w Stanach Zjednoczonych przekracza obecnie 141 miliardów dolarów rocznie.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom, czynnikom ryzyka oraz leczeniu zapalenia uchyłków i związanych z nimi stanów. Omówimy także dietę uchyłkową.

Szybkie fakty dotyczące zapalenia uchyłków

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia uchyłków. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Zapalenie uchyłka jest zainfekowaną torebką w okrężnicy.
 • Objawy zapalenia uchyłków obejmują ból, zaparcia i krew w stolcu.
 • Uważa się, że jedną z głównych przyczyn choroby uchyłkowej jest brak błonnika pokarmowego.
 • Większość ludzi może samodzielnie leczyć stan.
 • Operacja na zapalenie uchyłka może być konieczna, jeśli stan się powtarza.

Objawy

Diverticulosis Diverticulosis diagram

Objawy uchyłkowatości i zapalenia uchyłków są różne.

Objawy uchyłków

Większość osób z uchyłkowatością nigdy nie odczuje żadnych objawów. Nazywa się to bezobjawową uchyłkowatością.

Mogą wystąpić epizody bólu w dolnej części brzucha. Dokładniej, zazwyczaj w dolnej lewej części brzucha. Ból często pojawia się, gdy osoba spożywa lub przechodzi stolce. Po zerwaniu wiatru może nastąpić pewna ulga.

Inne objawy to:

 • zmiana nawyków jelitowych
 • zaparcia i, rzadziej, biegunka
 • małe ilości krwi w stolcu

Zapalenie uchyłka

Kiedy zapalenie uchyłka zapala się, objawy obejmują:

 • stały i zwykle silny ból, zwykle po lewej stronie brzucha, choć sporadycznie po prawej stronie
 • gorączka
 • częstsze oddawanie moczu
 • bolesne oddawanie moczu
 • nudności i wymioty
 • krwawienie z odbytnicy

Przyczyny

Nie wiadomo, dlaczego worki zaczynają wystawać na zewnątrz z okrężnicy. Jednak brak błonnika pokarmowego jest często uważany za główną przyczynę.

Fibre pomaga zmiękczyć stolce, a nie spożywanie wystarczającej ilości błonnika pokarmowego prowadzi do powstawania twardych stolców. Może to powodować większy nacisk lub obciążenie na jelita grubego, ponieważ mięśnie odepchną stolec. Uważa się, że to ciśnienie powoduje rozwój uchyłków.

Uchyłki pojawiają się, gdy słabe punkty w zewnętrznej warstwie mięśnia okrężnicy ustępują, a wewnętrzna warstwa przeciska się.

Chociaż nie ma wyraźnych dowodów klinicznych świadczących o związku między błonnikiem pokarmowym a uchyłkowatością, naukowcy twierdzą, że dowody poszlakowe są przekonujące. Jednak temat jest gorąco dyskutowany.

W częściach świata, w których spożycie błonnika jest duże, na przykład w Afryce lub Południowej Azji, choroba uchyłków jest dość rzadka. Z drugiej strony jest dość powszechne w krajach zachodnich, gdzie spożycie błonnika jest znacznie niższe.

Jednak inne doniesienia obaliły związek między zwiększeniem błonnika pokarmowego a zapobieganiem zapaleniu uchyłków, doradzając, że może on faktycznie zwiększyć prawdopodobieństwo choroby.

Wcześniej spożycie orzechów, nasion i kukurydzy uważano za przyczynę rozwoju uchyłków, ale badanie z 2008 roku nie wykazało związku.

Dieta

Czasami lekarz zaleci, aby ktoś z zapaleniem uchyłków stosował specjalną dietę, aby dać układowi trawiennemu możliwość odpoczynku.

Początkowo tylko czyste płyny są dozwolone przez kilka dni. Obejmują one:

 • płatki lodowe
 • sok owocowy bez miazgi
 • Rosół
 • lody
 • woda
 • żelatyna
 • herbata i kawa bez śmietanki

Ponieważ objawy łagodzą, osoba z zapaleniem uchyłków może zacząć obejmować pokarmy o niskiej zawartości błonnika, w tym:

 • owoce w puszkach lub gotowane i skórki, warzywa bez pestek
 • zboża niskobłonnikowe
 • jaja, drób i ryby
 • mleko, jogurt i ser
 • wyrafinowany biały chleb
 • makaron, biały ryż i makaron

Żywność, której należy unikać

Problemy żołądkowo-jelitowe często zawierają listę pokarmów, których należy unikać. W przeszłości zasugerowano, że orzechy, popcorn i nasiona mogą wywoływać objawy.

Jednakże, ponieważ przyczyny zapalenia uchyłków nie są znane, National Institutes of Health radzi, aby nie było konkretnych produktów, które można by wyłączyć z diety, które poprawią objawy zapalenia uchyłka.

Wykazano, że dieta wysokotłuszczowa, o niskiej zawartości błonnika, która charakteryzuje zachodnie żywienie, zwiększa ryzyko zapalenia uchyłka w ostatnich badaniach. Najlepiej więc nie jeść czerwonego mięsa, smażonych w głębokim tłuszczu potraw, pełnotłustego nabiała i rafinowanych ziaren.

Żywność powinna być wykluczona w oparciu o indywidualne doświadczenia. Jeśli okaże się, że dany rodzaj pożywienia pogłębia skutki zapalenia uchyłka, należy go unikać.

Czynniki ryzyka

Nie do końca wiadomo, dlaczego występuje zapalenie uchyłka. Bakterie w kale mogą szybko się rozmnażać i rozprzestrzeniać, powodując infekcję. Uważa się, że uchyłek może zostać zablokowany, prawdopodobnie przez kawałek kału, który następnie prowadzi do infekcji.

Czynniki ryzyka obejmują:

 • wieku, ponieważ osoby starsze mają większe ryzyko niż osoby młodsze.
 • będąc otyłym
 • palenie
 • brak doświadczenia
 • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w błonnik
 • niektóre leki, w tym sterydy, opioidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen

Niektóre badania wykazały, że czynnikiem może być genetyka.

Diagnoza

Zapalenie uchyłków napisane

Diagnozowanie chorób uchyłkowych i uchyłkowych może być trudne i istnieje wiele testów, które można przeprowadzić w celu zapewnienia prawidłowej diagnozy.

Istnieje kilka chorób i stanów z podobnymi objawami, jak zespół jelita drażliwego (IBS), więc rozpoznanie choroby uchyłkowej nie jest łatwe.

Lekarz może wykluczyć inne stany poprzez wykonanie niektórych badań krwi. Mogą również korzystać z następujących technik:

Kolonoskopia: lekarz obserwuje wnętrze okrężnicy za pomocą cienkiej rurki z kamerą na końcu nazywaną kolonoskopem. Kolonoskop wchodzi przez odbytnicę. Godziny lub dzień przed rozpoczęciem procedury ludzie otrzymują środek przeczyszczający, aby oczyścić jelito.

Miejscowy środek znieczulający podaje się przed rozpoczęciem procedury. Test ten zwykle nie jest wykonywany w ostrym epizodzie zapalenia uchyłków, ale wykonuje się go około 6 tygodni po ustąpieniu, aby upewnić się, że nie ma żadnych objawów raka.

RTG barwienia lewą: do odbytnicy wprowadza się rurkę, a ciecz z baru jest wrzucana do probówki i do odbytnicy. Bar jest cieczą, która pojawia się w promieniach rentgenowskich. Kiedy narządy, które normalnie nie pojawiają się na zdjęciu rentgenowskim, pokryte są barem, stają się widoczne. Procedura nie jest bolesna.

Diagnozowanie zapalenia uchyłków

Jeśli dana osoba cierpi na chorobę uchyłkową, lekarz będzie mógł zdiagnozować zapalenie uchyłka, przeprowadzając badanie fizykalne i zadając kilka pytań dotyczących objawów i historii choroby.

Badanie krwi jest przydatne, ponieważ jeśli ujawnia dużą liczbę białych krwinek, prawdopodobnie oznacza to infekcję. Jednak wiele osób bez dużej liczby białych krwinek może nadal mieć zapalenie uchyłka.

Osoby, które nie mają historii choroby uchyłkowej, będą potrzebować dodatkowych testów. Inne stany mogą mieć podobne objawy, takie jak przepuklina lub kamienie żółciowe.

Można użyć tomografii komputerowej (CT) i często jest ona najbardziej pomocna. Przydać się może także rentgen barowy. Jeśli objawy są poważne, badanie TK może stwierdzić, czy infekcja rozprzestrzeniła się na inną część ciała, czy też występuje ropień.

Leczenie

Ludzie mogą często się samemu leczyć, jeśli sprawa nie jest zbyt ostra.

Leczenie uchyłków

Większość osób może samodzielnie leczyć chorobę uchyłkową, jeśli jest łagodna, głównie za pomocą środków przeciwbólowych i przez spożywanie większej ilości błonnika.

Należy unikać środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna lub ibuprofen, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia wewnętrznego, a także mogą zaburzać żołądek. Acetaminofen jest zalecany do łagodzenia bólu spowodowanego chorobą uchyłkową.

Spożywanie większej ilości błonnika pokarmowego, w tym owoców i warzyw, pomoże rozwiązać objawy poprzez zmiękczenie stolca i poprawienie regularności wzorców stolca. Może to czasem potrwać kilka tygodni.

Środki przeczyszczające tworzące luz mogą pomóc osobom z zaparciami. Podczas przyjmowania tych leków ważne jest, aby pić dużo płynów.

Osoby, które mają ciężkie lub stałe krwawienie z odbytu, powinny zgłosić się do swojego lekarza.

Leczenie zapalenia uchyłków

Antybiotyki

Łagodne przypadki zapalenia uchyłków mogą być na ogół leczone przez osobnika. Jednak lekarz może przepisać antybiotyki, a także paracetamol na ból.

Ważne jest, aby ukończyć cały cykl antybiotyków, nawet jeśli objawy się poprawią.

Niektóre osoby mogą odczuwać senność, nudności, biegunkę i wymioty podczas przyjmowania antybiotyków.

Antybiotyki obejmują cyprofloksacynę (Cipro), metronidazol (Flagyl), cefaleksynę (Keflex) i doksycyklinę (wibikamycynę).

W przypadku pigułek antykoncepcyjnych należy pamiętać, że antybiotyki mogą zakłócać jego skuteczność. Ten wpływ na pigułkę antykoncepcyjną utrzymuje się przez około 7 dni po zaprzestaniu stosowania antybiotyku, więc inna forma antykoncepcji powinna nakładać się z tym czasem.

Konieczne może być leczenie szpitalne, jeżeli zastosowanie mają którekolwiek z poniższych kryteriów:

 • Normalne leki przeciwbólowe nie łagodzą bólu, a ból jest ciężki.
 • Osoba nie może spożywać wystarczającej ilości płynów, aby utrzymać nawodnienie.
 • Osoba z zapaleniem uchyłków nie może przyjmować doustnych antybiotyków.
 • Mają zły stan zdrowia.
 • Lekarz podejrzewa komplikacje, często jeśli układ odpornościowy jest słaby.
 • Leczenie w domu jest nieskuteczne po 2 dniach.

Pacjenci szpitalni otrzymują dożylnie antybiotyk (IV), a także płyny, jeśli są odwodnione.

Chirurgia

Osoby, które mają co najmniej dwa epizody zapalenia uchyłków, mogą skorzystać z zabiegu chirurgicznego. Badania wskazują, że tacy pacjenci są znacznie bardziej narażeni na kolejne epizody i powikłania, jeśli nie mają operacji.

Resekcja jelita grubego usuwa część dotkniętej okrężnicy i łączy pozostałe zdrowe części razem.

Pacjenci poddawani resekcji okrężnicy będą musieli stopniowo wprowadzać do swojego organizmu stałe pokarmy. Poza tym zwykle nie wpływają na ich normalne funkcje jelitowe. Niewielkie badanie sugeruje, że guma do żucia po operacji okrężnicy może przyspieszyć powrót normalnej czynności jelitowej i skrócić pobyt w szpitalu.

Komplikacje

Zapalenie otrzewnej: Zakażenie może rozprzestrzenić się na wyściółkę brzucha, jeśli jeden z zainfekowanych uchyłków pęknie. Zapalenie otrzewnej jest poważne i może czasami być śmiertelne. Wymaga natychmiastowego leczenia antybiotykami. Niektóre przypadki zapalenia otrzewnej wymagają operacji.

Ropień: To wypełniona ropą jama wymagająca antybiotyków. Czasami konieczna jest operacja, aby wydostać się ropa.

Przetoka: Są to nieprawidłowe tunele lub rurki, które łączą dwie części ciała, takie jak jelito ze ścianą brzucha lub pęcherzem.Przetoka może powstać po dotknięciu się zainfekowanych tkanek i sklejeniu; kiedy infekcja się skończy, powstaje przetoka. Często konieczna jest operacja, aby pozbyć się przetoki.

Niedrożność jelit: Okrężnica może stać się częściowo lub całkowicie zablokowana, jeśli infekcja spowodowała bliznowacenie. Jeśli okrężnica jest całkowicie zablokowana, konieczna jest interwencja medyczna. Całkowita blokada doprowadzi do zapalenia otrzewnej. Jeśli okrężnica jest częściowo zablokowana, będą wymagały leczenia. Nie jest to jednak tak pilne, jak całkowita blokada.

W zależności od stopnia bliznowacenia i stopnia zablokowania może być konieczna resekcja jelita grubego. Czasami może być wymagana kolostomia. Z boku brzucha zrobiona jest dziura, a okrężnica zostaje przekierowana przez otwór i połączona z zewnętrzną torebką kolostomijną.

Gdy jelita się zagoją, zostaje ponownie połączone. W rzadkich przypadkach lekarze mogą utworzyć wewnętrzną torebkę krętniczo-kątniczą.

Zapobieganie

Ludzie, którzy spożywają dobrze zbilansowaną dietę z dużą ilością owoców i warzyw, mają mniejsze ryzyko zachorowania na zapalenie uchyłków.

PLMedBook