Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i sposoby leczenia nerwowego żołądka

Nerwowy żołądek jest przykładem tego, jak emocje danej osoby mogą wpływać na jej ciało. Lekarze mogą odnosić się do nerwowego żołądka, jeśli dana osoba ma objawy, takie jak nudności lub wzdęcia, które nie są związane z żadnym stanem żołądkowo-jelitowym.

Leczenie nerwowego żołądka często obejmuje techniki zmniejszające lęk, stres i napięcie.

W tym artykule dowiedz się o przyczynach, objawach i leczeniu nerwowego żołądka, a także o tym, jak zapobiec ponownemu wystąpieniu tego problemu.

Objawy

Osoba z nerwowym żołądkiem z bólem w dolnej części brzucha.

Nerwowy żołądek może odzwierciedlać objawy niektórych zaburzeń żołądkowo-jelitowych (GI). Obejmują one stany takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub zapalenie żołądka i jelit, które jest infekcją żołądka związaną z bakteriami lub wirusami.

Objawy związane z nerwowym żołądkiem obejmują:

 • wzdęcia
 • opóźnione opróżnianie żołądka
 • biegunka
 • gaz
 • nudności

Dzieci również często doświadczają objawów nerwowego żołądka. Mogą opisywać swoje objawy inaczej niż dorośli. Mogą odmówić pójścia do szkoły lub często zgłaszają ból żołądka bez żadnych innych oznak infekcji.

Przyczyny

System GI ma własny układ nerwowy nazywany jelitowym układem nerwowym. Zakończenia nerwów w żołądku są zaprojektowane, aby reagować na hormony stresu przekazywane z mózgu. Jest to część reakcji „walcz lub uciekaj”, która powoduje, że hormony stresu sygnalizują, że żołądek zwalnia, aby więcej krwi mogło pompować do serca, płuc i mięśni.

Ludzie mogą doświadczać wysokiego poziomu stresu regularnie, co może naśladować reakcję „walki lub ucieczki”. Niektóre wyzwalacze nerwowe związane ze stresem obejmują:

 • nadchodzące wydarzenie, takie jak test lub prezentacja
 • problemy finansowe
 • problemy związane z rodziną lub relacjami
 • rozwód
 • zmiany w pracy
 • w ruchu
 • śmierć bliskiej osoby
 • choroba przewlekła

Nerwowy żołądek może dać komuś „motyle” w żołądku, a nawet sprawić, że poczuje się, jakby musiał wymiotować.

Czasami ludzie nazywają zespół jelita drażliwego (IBS) nerwowym żołądkiem. Inne nazwy IBS obejmują spastyczne okrężnicy lub drażliwy jelita grubego.

Jednak osoba może mieć nerwowy żołądek bez IBS. Dzieje się tak dlatego, że objawy IBS występują konsekwentnie przez co najmniej 3 miesiące i często ulegają poprawie w związku ze zmianą diety i stylu życia.

Leczenie

Mężczyzna w sesji doradczej z terapeutą.

Lekarz może zacząć leczyć nerwowy żołądek, identyfikując wyzwalacze stresu w życiu człowieka. Niektóre z potencjalnych czynników wyzwalających, które dana osoba może wymagać w celu zmniejszenia objawów, to szkoła, praca, praca, rodzina lub związki.

Przykłady leczenia nerwowego żołądka obejmują:

 • Terapia: Widzenie psychiatry lub terapeuty może pomóc osobie dokonać zmian w celu zmniejszenia stresu w ich życiu. Nikt nie może całkowicie zlikwidować stresu, ale terapeuta może również pomóc osobie w zidentyfikowaniu sposobów lepszego radzenia sobie ze stresem, kiedy go doświadczą.
 • Leki: W niektórych przypadkach dana osoba może potrzebować leku, aby zmniejszyć poziom lęku i stresu. Leczenie lęku i depresji może również pomóc zmniejszyć częstość występowania nerwowego żołądka.
 • Medytacja: Medytacja może zmniejszyć lęk i stres poprzez zwiększenie koncentracji i uważności. Rozmyślanie polega na siedzeniu lub leżeniu w cichym pokoju i koncentrowaniu się na oddechu. Niektórzy ludzie mogą powtórzyć mantrę, aby pomóc im skupić energię i uwolnić się od stresu. Przyjmowanie nawet 10-15 minut dziennie na medytację może pomóc osobie zmniejszyć objawy nerwowe żołądka.
 • Żywność: Unikaj pokarmów, które mogą pogarszać nerwowy żołądek. Przykłady obejmują produkty mleczne i napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, czekolada, napoje gazowane i herbata.
 • Działania łagodzące stres. Ćwiczenia pomagające w ograniczaniu stresu, takie jak ćwiczenia, zapisywanie w dzienniku, czytanie, słuchanie muzyki lub rozmowa z przyjaciółmi, mogą pomóc. Czasami osoba może również stwierdzić, że może złagodzić stres poprzez zmniejszenie liczby zobowiązań w ich codziennym harmonogramie.
 • Użyj naturalnych środków. Należą do nich imbir, który można popijać jako herbatę, żuć jako korzeń lub jako suplement. Picie herbaty miętowej lub pachnącego olejku miętowego może również zmniejszyć objawy żołądka.

Lekarz może również zalecić określone zabiegi zgodnie z indywidualną historią zdrowia danej osoby.

Perspektywy

Nerwowy żołądek może powodować objawy podobne do przewlekłych chorób przewodu pokarmowego. Jeśli dana osoba doświadcza tych objawów regularnie, lekarz może zdiagnozować tę osobę z IBS.

Leczenie wszelkich leżących u podstaw stresorów może pomóc zmniejszyć częstość występowania nerwowego żołądka, złagodzić objawy i poprawić jakość życia danej osoby.

Like this post? Please share to your friends: