Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kamienie żółciowe zwiększają ryzyko chorób serca o jedną piątą

Nowa meta-analiza, wykorzystująca dane od setek tysięcy osób, stwierdza, że ​​choroba pęcherzyka żółciowego i choroby serca są bardziej powiązane niż wcześniej sądzono. Przyczyny tego połączenia są, jak dotąd, niejasne.

[Kamienie żółciowe z rzędu]

Kamienie żółciowe to małe, twarde osady, które tworzą się w woreczku żółciowym – narząd, który znajduje się poniżej wątroby.

W bogatszych krajach są one częstym zjawiskiem, dotykającym 10-15 procent wszystkich dorosłych.

Uważa się, że kamienie żółciowe są wytwarzane z powodu braku równowagi w składzie żółci – wspomagającej trawienie wytwarzanej przez wątrobę i skoncentrowanej w pęcherzyku żółciowym.

Chociaż z reguły małe i często bezobjawowe, z biegiem lat kamienie żółciowe mogą rosnąć do rozmiarów kamyczków.

Po powiększeniu mogą blokować drogi żółciowe i powodować silny ból brzucha, znany jako kolka żółciowa.

Badania, opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie, badają związek między kamieniami żółciowymi a chorobą serca.

Chociaż na pierwszy rzut oka te dwa warunki wydają się być osobne – jeden związany jest z układem krążenia, drugi to choroba układu pokarmowego – powiązania między nimi są w rzeczywistości głębsze niż się spodziewano.

Kamienie żółciowe i choroby serca

Czynniki ryzyka kamicy żółciowej i choroby serca są bardzo podobne; obejmują otyłość, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, złą dietę i wysoki poziom cholesterolu. Jednak podobieństwa między nimi, według naukowców z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie, LA, przebiegają głębiej niż konkretne czynniki ryzyka.

Zespół, kierowany przez Dr. Lu Qi, profesora epidemiologii w Tulane, przeprowadził metaanalizę ponad 840 000 uczestników, w tym ponad 50 000 przypadków choroby niedokrwiennej serca. Patrzyli na związek między chorobą wieńcową a rozwojem kamieni żółciowych.

Analiza wykazała, że ​​choroba kamicy żółciowej związana była z 23-procentowym wzrostem ryzyka choroby wieńcowej.

„Nasze wyniki sugerują, że pacjenci z kamicą żółciową powinni być ściśle monitorowani w oparciu o staranną ocenę zarówno czynników ryzyka kamicy żółciowej, jak i chorób serca, zapobieganie chorobom kamieni żółciowych może również korzystnie wpływać na zdrowie serca”.

Dr Lu Qi

W drugiej analizie ponad 260 000 uczestników, dr Qi odkrył, że choroba serca często występowała u boku kamicy żółciowej z powodu wspólnych czynników ryzyka. Nie było to szczególnie zaskakujące.

Co ciekawe, w drugiej analizie, dr Qi odkrył również, że osoby z kamieniami żółciowymi, które były zdrowe (nie otyłe, normalne ciśnienie krwi i osoby bez cukrzycy) nadal miały wyższe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową niż osoby z cukrzycą, otyłe i miał wysokie ciśnienie krwi.

Innymi słowy, niezależnie od czynników ryzyka dla tych dwóch stanów wystarczy samo posiadanie kamieni żółciowych wystarczy, aby zwiększyć ryzyko choroby serca.

Wyniki potwierdzają wcześniejsze badania z podobnymi wynikami. Jednak wcześniejsze badania były mniej przekonujące – na przykład, były przeprowadzane w populacjach poza Stanami Zjednoczonymi, nie potwierdzały rozpoznania w kamieniach żółciowych lub stosowały mniejsze próbki.

Po raz pierwszy badanie na dużą skalę wykazało, że obecność kamicy żółciowej zwiększa ryzyko chorób serca bez obecności tradycyjnych czynników ryzyka.

Dlaczego kamienie żółciowe są powiązane z chorobami serca?

Metaanaliza nie mogła zidentyfikować przyczyn tej zależności, ale istnieje wiele potencjalnych mechanizmów. Jedna z teorii głosi, że kamienie żółciowe zmieniają wydzielanie kwasów żółciowych, które wcześniej wiązano ze zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.

zapytał dr Qi, którą teorię poparł, powiedział:

„Kamienie żółciowe wpływają na wydzielanie kwasów żółciowych, które odgrywają kluczową rolę w regulacji mikroflory jelitowej. […] Coraz więcej danych wskazuje na potencjalne powiązania między mikroflorą jelitową, kwasami żółciowymi i chorobą sercowo-naczyniową”.

Ma nadzieję, że wyniki te zostaną uzupełnione badaniami klinicznymi w celu lepszego zrozumienia powiązań między tymi dwoma warunkami. Ponieważ sposób, w jaki kamienie żółciowe wpływają na zdrowie serca, nie jest jasny, uzyskanie lepszego zrozumienia może pomóc w leczeniu, zapobieganiu i leczeniu obu.

zapytał także dr. Qi, czy ma plany samodzielnego śledzenia wyników. „Zamierzamy zbadać, czy choroba kamicy żółciowej jest powiązana z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca i śmiertelność” – odpowiedział.

Dowiedz się, jak bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w raku dróg żółciowych.

Like this post? Please share to your friends: