Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest paraliż Todda?

Paraliż Todda występuje u niektórych osób z epilepsją. Dzieje się to po napadzie drgawkowym, gdy niemożliwe staje się przesunięcie całego lub części ciała.

Padaczka jest stanem, który powoduje aktywność elektryczną w mózgu, która może powstrzymać jej działanie przez krótki czas. Rezultatem jest tzw. Napad padaczkowy, drgawki lub dopasowanie.

Nie ma wyraźnej przyczyny paraliżu Todda. W zależności od części mózgu, która jest dotknięta, objawy mogą obejmować czasowe problemy z widzeniem lub mową, a także utratę ruchów.

W rzadkich przypadkach paraliż Todda dotyka ludzi, którzy nie chorują na epilepsję, takich jak ci, którzy doznają urazu głowy.

W tym artykule dowiedzieliśmy się więcej o stanie, jego objawach i tym, co może powodować.

Co to jest paraliż Todda?

Paraliż Todda

Paraliż Todda określa się także jako niedowład Todda, porażenie Todda lub niedowład popędowy. Jest to stan neurologiczny, co oznacza, że ​​odnosi się do mózgu i nerwów.

Różne części mózgu osoby kontrolują różne procesy i czynności w swoim ciele, takie jak mowa lub ruch.

Większość osób, u których występuje paraliż Todda, ma epilepsję, a objawy pojawiają się natychmiast po ataku padaczki. Mózg potrzebuje czasu, aby wyleczyć się z napadu, a to może mieć wpływ na organizm.

Paraliż Todda zwykle dotyczy jednej ręki, ręki lub nogi, ale stan ten może wpływać na całe ciało. Skutki mogą wahać się od słabości jednej części ciała do całkowitej utraty ruchu i odczuwania.

Stan ten może wpływać na wzrok i mowę. Osoba doświadczająca paraliżu Todda może nie być w stanie mówić lub mieć niewyraźną mowę. Mogą nie być w stanie zobaczyć, zobaczyć niewyraźne widzenie lub zobaczyć migające światła lub kolory.

Objawy

Napady padaczkowe mają różne etapy:

  1. Aura lub ostrzeżenie, chociaż wszyscy, którzy cierpią na epilepsję, tego nie doświadczą.
  2. Sam napad, który jest znany jako faza emocjonalna.
  3. Odzyskiwanie z zajęcia, zwane fazą posturalną.

Paraliż Todda zdarza się podczas fazy zdrowienia, dlatego jest czasami nazywany paraliżem posturalnym.

Niektóre osoby poczują się normalne natychmiast po ataku epilepsji, podczas gdy u innych może to zająć kilka minut lub godzin.

Podczas powrotu do zdrowia po napadzie padaczkowym często zdarza się, że osoba cierpiąca na epilepsję ma objawy, które mogą obejmować dezorientację, zmęczenie lub zawroty głowy.

Paraliż Todda jest mniej powszechnym doświadczeniem po ataku. W zależności od tego, która część mózgu się regeneruje, na różne części ciała może wpływać paraliż.

Osoba doświadczająca paraliżu Todda nie będzie w stanie poruszyć części lub całego ciała. Stan zwykle występuje tylko po jednej stronie ciała, więc można go pomylić z udarem.

Porażenie może trwać od 30 minut do 36 godzin, po czym uczucie i ruch powrócą całkowicie. Średni czas do wystąpienia paraliżu wynosi 15 godzin.

Różnice od udaru

Paraliż Todda zwykle dotyczy tylko jednej strony ciała, powodując osłabienie lub utratę czucia i może spowodować, że mowa będzie niewyraźna. Udar dzieli się wszystkimi tymi objawami. W związku z tym paraliż Todda można łatwo pomylić z udarem, ale wymaga innego leczenia.

Udar to stan medyczny wymagający opieki w nagłych wypadkach. Dostarczanie krwi do mózgu musi zostać natychmiast przywrócone z lekarstwami lub zabiegami chirurgicznymi.

Uderzenie będzie wymagało czasu, a wielu ludzi potrzebuje rehabilitacji. Ich rehabilitacja może oznaczać wsparcie umożliwiające im wznowienie normalnego życia i możliwość mówienia, chwytania rzeczy lub chodzenia.

Natomiast paraliż Todda ustąpi po stosunkowo krótkim czasie i zwykle nie ma trwałego wpływu. Jest powiązany z epilepsją, która w większości przypadków może być leczona.

Przyczyny i czynniki ryzyka

3d schemat mózgu

Nie jest jasne, co powoduje paraliż Todda.

Teorie sugerują, że może to być spowodowane procesami w mózgu, które spowalniają aktywność mózgu. Obszary mózgu, które mogą być szczególnie dotknięte, to ośrodki motoryczne, które są odpowiedzialne za nakłanianie ciała do poruszania się.

W rzadkich przypadkach porażenie Todda może nastąpić po urazie głowy. Można go pomylić z symptomem uszkodzenia mózgu i odpowiednio go traktować.

Nie każdy, kto cierpi na epilepsję, doświadcza paraliżu Todda. Nie znaleziono wyraźnych czynników ryzyka, które oznaczałyby, że pewne osoby będą bardziej narażone na tę chorobę niż inne.

Ponieważ paraliż Todda występuje bezpośrednio po napadzie padaczkowym, mniej napadów będzie oznaczało, że paraliż występuje również rzadziej. Osoba może zmniejszyć liczbę napadów, które mają, zapewniając sobie leczenie padaczki za pomocą leków i samoopieki, w tym wystarczającą ilość snu.

Diagnoza

Jeśli ktoś ma napad po raz pierwszy, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Można je skierować do specjalisty od mózgu i nerwów, znanego jako neurolog. Należy pamiętać, że istnieje wiele przyczyn napadów padaczkowych, a padaczka nie jest ich jedyną przyczyną.

Padaczka może być trudna do zdiagnozowania, dlatego pomocne może być szczegółowe opisanie zajęcia. Testy mogą być potrzebne do sprawdzenia mózgu pod kątem aktywności elektrycznej lub uszkodzeń.

Jeśli dana osoba ma objawy porażenia Todda i została już zdiagnozowana z epilepsją, powinna zwrócić się o poradę lekarską. Lekarz lub neurolog zadadzą pytania o to, co dzieje się po ataku, i mogą sprawdzić, czy lek jest poprawny.

Leczenie

Neurolog pisze notatki

Obecnie nie ma dostępnych metod leczenia paraliżu Todda. Jednak kontrolowanie napadów u osoby zmniejszy liczbę przypadków wystąpienia paraliżu.

Leczenie padaczki koncentruje się na zatrzymaniu lub zmniejszeniu drgawek. Leki, które zmieniają poziom chemikaliów w mózgu, pomagają kontrolować drgawki u około 70 procent ludzi.

Niektóre osoby cierpiące na epilepsję mają wyraźne sygnały wyzwalające drgawki, takie jak brak snu lub migotanie świateł i mogą uniknąć takich sytuacji, aby zapobiec wystąpieniu napadów padaczkowych.

Niektóre osoby mogą wiedzieć, kiedy mają zająć atak. Ta świadomość jest znana jako ostrzeżenie lub aura i może mieć wiele symptomów, w tym:

  • niezwykły zapach lub smak
  • intensywne uczucie strachu lub rozkoszy
  • niespokojne uczucie w żołądku

Jeśli osoba cierpiąca na epilepsję odczuwa, że ​​ma mieć napad drgawkowy, powinna postarać się znaleźć miejsce, w którym nie może zrobić sobie krzywdy. Może to obejmować leżenie na podłodze z dala od ścian i mebli oraz obluzowywanie ciasno ubrań na szyi. Te środki ostrożności mogą pomóc w uniknięciu obrażeń i wspomagania oddychania w przypadku napadu drgawek.

Jeśli paraliż Todda nastąpi po ataku, osoba powinna spocząć w tak wygodnej pozycji, jak to możliwe, dopóki nie zniknie.

Ludzie powinni po raz pierwszy zgłosić się na leczenie, gdy po raz pierwszy doświadczyli tej choroby i zapytać lekarza, co może się stać z przyszłymi napadami i paraliżem.

Perspektywy

Paraliż Todda łatwo można pomylić z udarem, ale kończy się znacznie szybciej i nie ma trwałych objawów. Można ją zdiagnozować, jeśli wystąpi bezpośrednio po napadzie padaczkowym.

Osoba z epilepsją, która doświadcza paraliżu Todda powinna odpoczywać, a objawy mijają.

Często możliwe jest zmniejszenie liczby napadów, które ktoś ma przy pomocy leków, samoopieki i przez wskazanie czynników wyzwalających, takich jak stres lub zmęczenie.

PLMedBook