Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o pluskwach

Pluskwy to małe, bezskrzydłe owady, które żywią się wyłącznie krwią zwierząt stałocieplnych. Ludzie są preferowanymi gospodarzami dla dwóch głównych gatunków.

Istnieją dwa gatunki pluskiew, o których wiadomo, że odżywiają się krwią ludzką. Są naukowo znane jako i. Zostały znalezione w grobowcach starożytnych Egipcjan sprzed 3500 lat.

Przez miliony lat, pluskwy rozwinęły się jako pasożyty gniazdowe, zamieszkujące gniazda ptaków i gniazda nietoperzy. Niektórzy z nich nauczyli się dostosowywać do środowiska ludzkiego.

Nowonarodzone pluskwy, zwane pisklętami lub nimfami, są małe, ale widoczne i wielkością maku. Dorosłe osobniki dorastają do około 0,25 cala z owalnym i spłaszczonym kształtem, gdy nie karmią. Po karmieniu mogą się podwoić. Nimfy, jaja i dorośli są widoczne gołym okiem.

Nazywane są pluskwiakami ze względu na ich preferowane siedliska w ludzkich domach: sofy, materace łóżkowe, odzież i inne miękkie meble. Oni także wolą ciemność.

Pluskwy postrzegane są jako narastający problem we wszystkich typach mieszkań, w tym w domach prywatnych, akademikach, statkach wycieczkowych, koszarach wojskowych i schroniskach.

Widziane z bliska mogą mieć kolor od białego, jasnobrązowego do ciemnobrązowego lub pomarańczowego. Po jedzeniu w ich ciele można zaobserwować ciemnoczerwoną lub czarną plamę. Szukają schronienia w ciemnych szczelinach i szczelinach, kiedy są niepokojeni.

Szybkie fakty dotyczące pluskiew

 • Pluskwy są małymi bezskrzydłymi owadami żywiącymi się krwią zwierząt stałocieplnych.
 • Większość pluskwy żywią się swoimi gospodarzami, gdy śpią.
 • Maksymalny czas karmienia wynosi od północy do 5 rano.
 • Ukąszenia można szybko zobaczyć, ale ich widoczność może zająć do 14 dni.
 • Pluskwy muszą regularnie karmić się, aby się rozmnażać, składać jaja i przeżyć.

Znaki

Pluskwa

Najbardziej oczywistą oznaką pluskw w domu jest to, że ludzie skarżą się na ukąszenia, które wystąpiły podczas snu. Jeśli tak się stanie, zbadaj sypialnie pod kątem pluskiew i oznak działania pluskiew.

Spójrz uważnie na pościel, szwy i kępki materaców i sprężyny pudełkowe na robaki lub jajka. Jajka będą wyglądać jak małe, blade nasiona maku.

Ślady pluskw mogą występować pod luźnymi obszarami tapety w pobliżu łóżek, w rogu biurka i komody, w pralni iw szufladach.

Zwróć uwagę na ciemnobrązowe lub rdzawe odchody pluskwy, które plamią materiał i materace. Pluskwa odchody to ciecz, która wygląda albo na jasnobrązowy, albo na czarno, i zwykle jest albo pofałdowana, albo pochłaniana przez otaczający ją materiał.

Duża populacja pluskiew może wywoływać zapach przypominający kolendrę.

Leczenie

Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i obejmuje:

 • miejscowe kremy, takie jak kortyzon, w celu złagodzenia swędzenia
 • doustny antybiotyk, jeśli zakażenie występuje z powodu podrażnienia skóry wokół ukąszenia
 • kortykosteroidy, jeśli dana osoba ma ciężką reakcję alergiczną
 • leki przeciwhistaminowe, aby złagodzić reakcje alergiczne

Większość ugryzień leczy się w ciągu 1 i 2 tygodni od wystąpienia.

Usuwanie

Ponieważ pluskwy mogą się ukrywać w wielu miejscach w domu, nie są łatwe do usunięcia. Wskazane jest, aby wprowadzić specjalistę od zwalczania szkodników.

Usunięcie nadmiaru śmieci z domu, co powoduje, że pluskwy jest mniej miejsca do ukrycia, utrudnia kontrolę i usuwanie.

Niektóre firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników domagają się, aby meble były odsunięte od ścian i materacy, a sprężyny skrzynkowe stały na krawędzi przed wejściem do domu. Inne firmy wolą, aby wszystko zostało pozostawione w takim miejscu, aby mogły przeprowadzić kontrolę przed samodzielnym przeniesieniem mebli.

Naukowcy z Ohio State University ustalili, że łączenie sygnałów chemicznych z pluskiew z powszechnym środkiem zwalczającym owady może sprawić, że będzie on skutecznym środkiem do zwalczania zabójstw.

Kino

Ugryzienie pluskiew

Ugryzienie pluskiew

Jajka pluskwiaków

Jajka pluskwiaków

Niemowlę pluskwa

Niemowlę pluskwa

Dorosły pluskwa

Dorosły pluskwa

Objawy

Większość pluskwy żywią się swoimi gospodarzami podczas snu. Bezboleśnie pobierają krew.

Podczas karmienia wstrzykują niewielką ilość śliny na skórę gospodarza. Jeśli karmią się jedną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na ich śliny i zawarte w niej substancje chemiczne. Gospodarz może w końcu rozwinąć reakcję alergiczną.

Pluskwy, podobnie jak pchły, mają tendencję do gryzienia w rzędy. Prawdopodobnie w każdym rzędzie występują dwa lub trzy brania. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pluskwa zostaje przerwana podczas karmienia, a następnie powraca o około pół cala w dół w celu następnego ukąszenia.

Ukąszenia mogą trwać do 14 dni, aby stać się widocznymi, ale często pojawiają się w ciągu kilku dni. Ugryzienia pluskiew są większe niż fleabity i zazwyczaj nie mają czerwonej kropki w środku. Ukąszenia mają tendencję do podwyszenia i zaczerwienienia.

Mogą być rozproszone lub występują w grupach po trzech ścieżek naczyń krwionośnych, znanych jako „śniadanie, obiad i kolacja”.

Większość ludzi po ukąszeniu nie wykazuje żadnych objawów i często nie wie, że to się stało. Utrudnia to zapobieganie lub identyfikację potencjalnych infestacji. Niektóre osoby mogą jednak zachorować i stać się nudnościami. Można uzyskać blizny i infekcje skóry od drapania ukąszeń.

Bardzo rzadko ludzie mogą reagować anafilaktycznie na ukąszenia pluskiew. Jest możliwe, ale rzadko występuje reakcja astmatyczna na pluskwy.

Przyczyny

Pluskwy są przystosowalne i istnieje wiele sposobów, w których może wystąpić plaga pluskiew.

Mogą dostać się do nowego domu jako pasażerowie na gapę, gdy bagaż, meble i pościel zostaną przeniesione. Ludzie powinni zachować ostrożność przy zakupie używanych mebli i nigdy nie powinni kupować używanych materacy. Dokładna kontrola wzrokowa powinna umożliwić osobie wykrycie pluskw lub ich odchodów.

Nawet puste i pozornie czyste domy mogą mieć pluskwy. Mogą przetrwać ponad dwa miesiące bez jedzenia.Uważa się również, że mogą przenosić się z mieszkania do mieszkania przez wgłębienia i dziury w ścianach oraz rury, przez które przebiegają przewody i rury.

Zapobieganie

Zwalczanie szkodników

Infestacje pluskiew mogą być trudne do uniknięcia.

Możliwe jest zamknięcie zarówno materaca, jak i sprężyny skrzynkowej w pokrowcu ochronnym, tak jak niektórzy ludzie pomagają w alergii. Niektóre firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników sprzedają je, a także wiele punktów sprzedaży detalicznej. Kliknij tutaj, aby uzyskać szereg produktów, które mogą pomóc w ochronie łóżka przed porażeniem.

Po zamknięciu, każdy pluskwy uwięzione w środku i uniemożliwione karmienie ostatecznie giną. Niektóre osoby trzymają nowe łóżka w zamknięciu, ponieważ zapobiegają wniknięciu robaków w szczeliny materaca i ułatwiają utrzymanie powierzchni w czystości i wolną od błędów.

Podczas podróży unikaj umieszczania bagażu na łóżku, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia pluskiew do domu w walizce. Warto również odkurzyć dowolny bagaż po powrocie do domu i upewnić się, że pozbędziesz się zawartości próżni w szczelnie zamkniętej torbie. Tę torebkę należy wyrzucić do kosza na śmieci na zewnątrz.

Oddziel ubrania podróżne od prania i natychmiast umyj je w gorącej wodzie.

Jeśli zauważysz pluskwy w domu, zadzwoń do specjalisty i nie próbuj rozwiązać inwazji. Pluskwy mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, a próba ich usunięcia może często pogorszyć sprawę.

Chociaż nie są znane z tego, że przenoszą choroby, pluskwy mogą wpływać na jakość życia danej osoby, powodując przygnębienie, dyskomfort, zażenowanie i przerywany sen.

Fakty

Oto ważne fakty, o których należy pamiętać, próbując usunąć lub zidentyfikować plagę pluskiew:

 • Maksymalny czas karmienia wynosi od północy do 5 rano. Głodne pluskwy będą próbowały karmić w dowolnym momencie, ale nie lubią światła słonecznego i wolą ciemność. Jeden kanał potrwa od 5 do 10 minut. Błąd powróci do swojej kryjówki.
 • Pluskwy będą podawane co 5 do 10 dni. Mogą one jednak trwać przez około 70 dni bez karmienia. Dobrze odżywiony pluskwa ma kilkumiesięczną żywotność.
 • Znajdują swojego gospodarza, szukając ciepła ludzkiego ciała i wyczuwając obecność dwutlenku węgla w oddechu.
 • Pluskwa przebije skórę gospodarza z jego ustami. Najpierw wstrzykuje ślinę, która jest mieszaniną środka znieczulającego, tak aby gospodarz niczego nie czuł, i antykoagulantem, aby krew wypływała swobodnie. Następnie wysysa krew, aż jest pełna. Ukąszenia nie są zauważalne, dopóki nie wystąpi reakcja skórna. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) pojawienie się ukąszeń może potrwać do 14 dni.
 • Pluskwy mogą się rozmnażać tylko wtedy, gdy osiągną dojrzałość. Samice pluskwy składają około siedmiu jaj dziennie, a setki w ciągu całego życia.

Przegląd badań nad pluskwami ​​przeprowadzonych w 2016 r. Wykazał, że chociaż są one wysoce odporne na metody usuwania, pluskwy wydają się bardziej dokuczliwe niż poważny problem zdrowotny. W badaniach nie wykazano żadnego związku między pluskwami ​​związanymi z ludźmi a chorobą człowieka.

Największym ryzykiem dla ludzi jest wtórna infekcja bakteryjna. W przypadku pluskiew może to nastąpić w wyniku drapania skóry. Drapanie, jeśli łamie skórę, pozwala normalnym bakteriom z powierzchni skóry wniknąć głębiej.

Źródłem jakiejkolwiek infekcji bakteryjnej jest zatem ludzki gospodarz, a nie pluskwa.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook