Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o skurczu powiek

Skurcze powiek mogą być niewygodne i powodować podrażnienie.

Jednakże, gdy doświadcza się bez żadnych innych objawów, rzadko są niebezpieczne.

Przyczyny

Oko kobiety.

Czasami aktywność elektryczna w mózgu powoduje, że komórki nerwowe wysyłają sygnały do ​​mięśni, co powoduje skurcze. Skurcze te nie wynikają z żadnych bodźców wewnętrznych ani zewnętrznych i nie trwają długo.

Jednorazowe drganie powieki prawdopodobnie wynika z tego zjawiska.

Jeśli skurcze powieki trwają od kilku minut do kilku dni, może to być spowodowane nadmierną stymulacją mięśni lub zmęczeniem z powodu:

 • nadmierne spożycie kofeiny
 • zaburzone lub niewystarczające wzorce snu
 • naprężenie
 • suche oczy

Polepszanie wzorców snu, picie mniej kawy lub stosowanie kropli do oczu o działaniu nawilżającym może zwykle rozwiązać proste drżenie powiek bez pomocy medycznej.

Jeśli drganie powieki utrzymuje się, osoba powinna udać się do okulisty (okulisty), ponieważ może mieć poważniejszy stan wymagający leczenia.

Powiązane warunki

Najczęstszymi postaciami przewlekłego skurczu powiek są łagodny skok powiek i skurcz polifarii.

Łagodny skurcz powiek jest rzadkim zaburzeniem neurologicznym, które powoduje skurcze i skurcze mięśni wokół oczu.

Może początkowo wyglądać podobnie do drgania powieki, ale może ulec pogorszeniu, jeśli nie będzie leczony. W niektórych przypadkach skurcze stają się na tyle poważne, że przez kilka godzin zaciskają się na powiekach.

Naukowcy wciąż nie są pewni co do przyczyn istotnego kurczu powiek. Większość uważa, że ​​jest to połączenie czynników środowiskowych i genetycznych.

Powszechną teorią jest to, że czynniki te powodują nieprawidłowe funkcjonowanie zwojów podstawy mózgu. Zwoje podstawy mózgu biorą udział w regulacji funkcji motorycznych i odgrywają istotną rolę w hamowaniu nieregularnych ruchów.

Według National Organization for Rare Disorders, istotna kurczliwość powiek ma kilka wczesnych objawów, które mogą pomóc odróżnić ją od podstawowego skurczu:

 • oba oczy są zaangażowane
 • osoba często mruga
 • inne mięśnie twarzy doświadczają skurczów
 • oczy stają się podrażnione w jasnym świetle i stresujących sytuacjach
 • skurcze zwykle trwają godzinę

Skurcz końcowoskrzydłowy może początkowo być zdezorientowany z powodu zwykłego skurczu oka, ponieważ stan zwykle zaczyna się od wpływu na mięśnie otaczające oko.

Jednak te skurcze ostatecznie rozprzestrzenią się na inne mięśnie po tej samej stronie twarzy, powodując spontaniczne skurcze mięśni żuchwy, ust, policzków i szyi.

Skurcz końcowoskrzydłowy jest również rzadkim stanem, ale nie jest spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem jakichkolwiek struktur głębokiego mózgu. Zamiast tego, naukowcy uważają, że skurcz polifarii jest spowodowany podrażnieniem nerwu twarzowego. To podrażnienie może się zdarzyć, jeśli sąsiadujące naczynie krwionośne wywiera zbyt duży nacisk na nerw.

Niektóre inne różnice, które mogą być przydatne w mówieniu o skurczu kończyn dolnych, oprócz kurczu powiek i podstawowego skurczu gałek ocznych to:

 • warunek zwykle dotyczy jednego oka
 • osoba może doświadczać osłabienia mięśnia twarzy między skurczami
 • skurcze połowicze mają tendencję do stałej intensywności
 • niektórzy ludzie usłyszą kliknięcie w uchu po uszkodzonej stronie głowy
 • spory hemifacjalne mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy

Inne warunki

Zapalona powieka.

Inne zaburzenia motoryczne, które mają charakterystyczne cechy łagodnego kurczu powiek i skurczu polif lurzowego, obejmują:

 • Porażenie Bella: Ta choroba powoduje chwilowy paraliż na jednej stronie twarzy z powodu zapalenia lub urazu nerwów twarzy. Większość naukowców uważa, że ​​jest spowodowana infekcją wirusową.
 • Zespół Meige: Jest to rzadkie schorzenie neurologiczne, które obejmuje jednoczesne skurcze w policzkach, jamie ustnej, języku i szyi.
 • Późne dyskinezy: Jest to zaburzenie ruchowe charakteryzujące się mimowolnym skręceniem języka, ust lub warg, a także zwiększoną częstością migotania. Większość przypadków rozwija się jako efekt uboczny długotrwałego stosowania leków przeciwpsychotycznych.

Ludzie z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona, mogą również doświadczać skurczów powiek. Jednak osoba dotknięta jednym z tych zaburzeń również doświadcza wielu innych wymownych symptomów, takich jak trudności poznawcze, drżenie lub trudności w poruszaniu się.

Zespół Tourette’a może również obejmować bardziej powtarzalne, wzorzyste drganie powiek, któremu prawdopodobnie towarzyszy co najmniej jeden inny motoryczny lub głosowy tik.

W niektórych przypadkach drganie powieki jest spowodowane przez fizyczne uszkodzenie ciała lub podrażnienie oka, a nie podrażnienie nerwów lub dysfunkcje neurologiczne. Oto kilka typowych przykładów:

 • porysowana rogówka
 • wrastająca rzęsa lub trichiasis
 • stan zapalny powieki lub zapalenie powiek
 • powieka zagięta do wewnątrz lub entropion

Diagnoza i leczenie

Zarówno kurcz powiek, jak i skurcz polifunkcyjny wymagają rozpoznania i leczenia od specjalisty.

Kurcz powiek

Nie ma konkretnych testów laboratoryjnych, aby zdiagnozować kurcz powiek, dlatego ważne jest, aby zobaczyć okulistę.

Okulista dokona również dokładnej oceny klinicznej, biorąc pod uwagę wywiad chorobowy osoby z drgawkami oczu.

Jeśli zdiagnozowany jest kurcz powiek, istnieje kilka opcji leczenia. Obejmują one:

 • Zastrzyk botoksu (toksyna botulinowa): Jest to uważane za najlepszą formę leczenia. Zastrzyki osłabiają mięśnie, które kontrolują powieki, pomagając złagodzić wszelkie skurcze. Efekty Botox zwykle trwają około 3 miesięcy, więc należy powtórzyć.
 • Leki doustne: Jeśli zastrzyki z botoksu nie złagodzą objawów, lekarze mogą przepisać leki, które pomagają hamować nadmierne sygnały motoryczne z mózgu.
 • Operacja: Może to być konieczne, jeśli żadne inne leczenie nie zakończy się sukcesem.Zgodnie z zasadą badania łagodnych powiek Blepharospasma, najskuteczniejszym lekarstwem chirurgicznym na kurcz powiek jest mierektomia. Procedura ta polega na usunięciu niektórych lub wszystkich mięśni, które są zaangażowane w zamykanie powiek. Ta opcja jest ostatecznością, a lekarze wykonują operację tylko wtedy, gdy kurcz powiek powoduje utratę czynności.

Inne badane leczenie nazywa się głęboką stymulacją mózgu.

W tej metodzie implantowana jest elektroda do mózgu, aby pomóc regulować nieprawidłowo funkcjonujące obszary ruchowe. Badania wykazały, że może to zapobiegać kurczu powiek.

Skurcz Hemifacialny

Człowiek o zastrzyk z botoksu nad okiem.

Skurcz końcowoskrzydłowy nie może zostać zdiagnozowany za pomocą pojedynczego testu i wymaga pełnej specjalistycznej oceny.

Leczenie skurczu kończyn dolnych jest podobne do kurczów powiek. Dwie najpopularniejsze opcje to:

 • Zastrzyki z botoksu: Jest to najczęstsza metoda leczenia skurczu polifonii.
 • Operacja: Najbardziej skuteczna operacja skurczu kończyn dolnych nazywana jest dekompresją mikronaczyń. W tej procedurze wszczepia się małą gąbkę wzdłuż nerwu twarzowego, aby złagodzić ją z powodującego podrażnienie naczynia krwionośnego.

Fizyczne obrażenia lub podrażnienia powieki lub oka zwykle nie są poważne. Leczenie może obejmować maść antybiotyczną i sterydy w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub drobnego zabiegu chirurgicznego w celu skorygowania fałdowania powiek.

Czy masz się martwić?

O ile ważna jest ocena skurczu powiek, jeśli trwa dłużej niż tydzień, nie ma powodu do niepokoju. Samo drganie powieki rzadko jest oznaką poważnego zaburzenia neurologicznego i zwykle ustępuje samoistnie.

W rzadkich przypadkach istotnego skurczu kurczliwości lub skurczu kończyn dolnych należy pamiętać, że żadne z zaburzeń nie zagraża życiu i można je łatwo opanować.

PLMedBook