Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o kacheksji

Kacheksja jest stanem, który powoduje skrajne zmniejszenie masy ciała, a także wyniszczenie mięśni. Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: „zły” i „hexis”, oznaczających „stan”.

Stan ten jest objawem lub skutkiem ubocznym stanów przewlekłych, takich jak rak, cukrzyca typu 1, HIV i stwardnienie rozsiane. Osoby starsze z zespołem „niepowodzenia w rozwoju” mogą również rozwijać wyniszczenie. Według jednego z badań, około 5 milionów Amerykanów ma taki stan.

Istnieją inne warunki, które powodują, że człowiek traci masę ciała, ale kacheksja różni się tym, że dana osoba traci na wadze, nawet jeśli nadal je. Zwykle osoba, która nie je dość, straci tłuszcz, ale osoba z wyniszczeniem straci zarówno tłuszcz, jak i masę mięśniową.

Przyczyny

Ilustracja komórki rakowej

Ludzie z wyniszczeniem mają nieprawidłowy poziom pewnych substancji w ciele. To właśnie te zaburzenia równowagi powodują utratę wagi i straty mięśni.

Osoby z wyniszczeniem mogą mieć również obniżony poziom testosteronu w swoim ciele.

Substancje, które zapobiegają wzrostowi mięśni i przyczyniają się do wyniszczenia mięśni, obejmują podwyższony poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu I (IFG-I), podwyższony poziom miostatyny i wysokie poziomy glukokortykosteroidów, które są hormonami wytwarzanymi przez nerki.

Utrata masy ciała jest spowodowana podwyższonym poziomem cytokin, które są substancjami zapalnymi, które mogą przyczyniać się do utraty wagi. Zwiększony poziom cytokin we krwi może rozwinąć się w wyniku posiadania jednego z szeregu długoterminowych schorzeń związanych z charłactwem.

Warunki związane z wyniszczeniem mogą również powodować zmniejszenie apetytu lub niemożność jedzenia bez poczucia mdłości.

Badacze wciąż badają wiele linków i inne potencjalne przyczyny, które mogą prowadzić do wyniszczenia.

Czynniki ryzyka

Istnieją pewne przewlekłe stany, które zostały połączone z wyniszczeniem. Jeśli dana osoba ma jeden z tych warunków, powinna porozmawiać z lekarzem o krokach, jakie mogą podjąć, aby zapobiec wyniszczeniu się kacheksji i dobrze żyć.

Przykłady tych warunków obejmują:

 • AIDS
 • Nowotwór
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • Przewlekła niewydolność nerek – według jednego z badań, szacunkowy kwartał wszystkich osób z przewlekłą niewydolnością nerek jest niedożywiony
 • Zastoinowa niewydolność serca
 • choroba Crohna
 • Zwłóknienie torbielowate
 • Reumatoidalne zapalenie stawów

Objawy

wagi

Nie wszystkie osoby z kacheksją mogą wyglądać, jakby były niedożywione. Możliwe, że osoba z wyniszczeniem miała nadwagę zanim rozwinęła się choroba przewlekła. Chociaż mogą wyglądać, jakby miały przeciętny rozmiar, możliwe, że faktycznie straciły znaczną wagę.

Ponieważ wyniszczenie jest czasami trudne do rozpoznania, lekarze stosują różne kryteria diagnozowania.

Aby zdiagnozować osobę z wyniszczeniem, dana osoba musi mieć następujące doświadczenie:

 • Nieumyślnie tracąc więcej niż 5 procent masy ciała.
 • O wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 20 u osoby w wieku poniżej 65 lat lub BMI poniżej 22 w osobie powyżej 65 lat.
 • Mając mniej niż 10 procent tłuszczu w ciele.
 • Zwiększenie poziomu cytokin we krwi jest markerem stanu zapalnego w organizmie. Kiedy poziomy cytokin są podwyższone we krwi, aktywują związek, który redukuje tworzenie nowych mięśni w ciele. Uaktywniają również proces w ciele, który stymuluje rozpad mięśni znany jako hiper-ababolizm. Wyniki tych procesów mogą powodować objawy, takie jak złe samopoczucie, zmęczenie i niski poziom energii.
 • O zawartości albuminy mniejszej niż 35 gramów na litr. Albumina to białko wytwarzane w wątrobie, które pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie. Utrata albuminy, która jest związana z charłactwem, może również powodować obrzęk lub obrzęk. Ponieważ organizm nie jest w stanie właściwie zrównoważyć poziomów płynów, osoba może doświadczać obrzęków, często w kostkach.

Komplikacje

Odpływ tkanki tłuszczowej i mięśni związany z charłactwem jest bardzo poważny i może potencjalnie prowadzić do śmierci. Według książki, utrata około 66 procent masy ciała osoby jest predyktorem śmierci, niezależnie od przyczyny utraty wagi.

Niektóre z powikłań kacheksji obejmują:

 • Zmniejszona jakość życia
 • Upośledzona odpowiedź na leczenie, takie jak leczenie przeciwnowotworowe
 • Obniżona odporność
 • Pogorszenie objawów podstawowej choroby przewlekłej

Osoba, która doświadcza znacznej utraty masy ciała i brak mięśni i tkanki tłuszczowej, może rozwinąć wiele niepożądanych powikłań i objawów, w tym zmęczenie, złe samopoczucie i obrzęk.

Wszyscy ludzie polegają na składnikach odżywczych z pożywienia i glukozy, aby przetrwać. Tłuszcz i mięśnie to dwa miejsca, w których organizm przechowuje te składniki odżywcze. Kiedy organizm nie ma już gdzie przechowywać składników odżywczych, życie człowieka zostanie poważnie naruszone. Ostatecznie, wyniszczenie może spowodować, że systemy ciała osoby zostaną zamknięte, co spowoduje śmierć.

Zabiegi

Starszy mężczyzna pracuje

Leczenie charłactwa może obejmować leki obniżające poziom cytokin w organizmie, stymulujące apetyt lub blokujące hormony związane z wywoływaniem kacheksji.

Przykłady stymulantów apetytu obejmują dronabinol i octan megesterolu. Kortykosteroidy, takie jak deksametazon, metyloprednizolon i prednizolon, również pobudzają apetyt.

Jednak zmiany w diecie rzadko wystarczają do odwrócenia częstości wyniszczenia mięśni związanego z charłactwem. Masa mięśniowa może być budowana poprzez ćwiczenia. Jeśli jest to możliwe fizycznie, osoba może próbować treningu wytrzymałościowego poprzez podnoszenie ciężarów, stosowanie pasm oporu lub wykorzystywanie masy ciała danej osoby.

Czasami lekarze przepisują hormon wzrostu, taki jak Serostim lub Norditropin FlexPro.

Czy można zapobiec wyniszczeniu kości?

Ponieważ kacheksja jest zwykle efektem ubocznym leżącego u podłoża schorzenia medycznego, należy raczej skupić się na zapobieganiu tym chorobom, gdy tylko jest to możliwe. Niektórym osobom można zapobiec niektórym chorobom, takim jak POChP lub AIDS. Jednak inne stany, takie jak rak, reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba Leśniowskiego-Crohna są w dużej mierze niemożliwe.

Co to jest zespół wyniszczenia anoreksji nowotworowej?

Zespół anoreksji / wyniszczenia (ang. Cancer-anoreksja / kacheksja) jest stanem obserwowanym u pacjentów z nowotworem, który powoduje utratę masy mięśniowej i tłuszczu związaną z kacheksją.

Według jednego z badań, około 15 do 40 procent pacjentów z rakiem doświadcza znacznego spadku masy ciała związanego z charłactwem. Niestety, utrata masy ciała spowodowana nadmiernymi cytokinami wiąże się ze słabym spojrzeniem i przedwczesną śmiercią.

Objawy CACS obejmują:

 • Dotknięta jakość życia
 • Zmęczenie psychiczne
 • Pogorszenie stanu fizycznego
 • Znaczna utrata masy ciała
 • Słabość

Kiedy dana osoba ma raka, komórki nowotworowe mogą wydzielać cytokiny, które zmniejszają apetyt osoby. Leczenie raka, takie jak chemioterapia i promieniowanie, może również wpływać na apetyt. Kiedy dana osoba nie je dość, a także zawiera związki zapalne, tłuszcz i mięśnie zaczynają się marnować. W rezultacie komórki nowotworowe zaczynają zużywać energię osoby.

Leczenie CACS jest podobne do leczenia kacheksji w innych schorzeniach. Interwencja jak najszybciej, aby zmniejszyć skutki wyniszczenia, może pomóc zmniejszyć poważne skutki, jakie wywiera na osoby z nowotworem.

Czasami, gdy osoba jest w zaawansowanym stadium raka, lekarz może zalecić opiekę paliatywną. Opieka paliatywna jest przejściem od leczenia lub leczenia choroby, a zamiast tego koncentruje się na zapewnieniu osobie wygody i poprawie jakości życia.

Chociaż decyzja o przestawieniu się na mentalność opieki paliatywnej może być trudna, często może zapewnić spokój i dodatkowe wsparcie dla osoby na końcowym etapie ich życia.

Według Ohio State University, około 80 procent pacjentów z zaawansowanym rakiem ma CACS. Szacuje się, że stan jest przyczyną od 20 do 40 procent wszystkich zgonów z powodu raka.

PLMedBook