Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o menopauzie

Menopauza to proces, w którym kobieta przestaje być płodna lub miesiączkować. Jest to normalna część życia i nie jest uważana za chorobę lub stan.

Objawy mogą wystąpić na wiele lat przed ostatnim okresem ciąży. Niektóre kobiety mogą doświadczać objawów przez miesiące lub lata później.

W Stanach Zjednoczonych (USA) średni wiek dla menopauzy wynosi 51 lat.

Pomimo że jest to naturalny proces w organizmie każdej kobiety, menopauza może powodować drastyczne zmiany, które wywołują poważne objawy.

Ten artykuł wyjaśni objawy i przyczyny menopauzy, a także jak zdiagnozować i leczyć wszelkie pojawiające się objawy.

Szybkie fakty dotyczące menopauzy

 • Menopauza oznacza koniec płodności kobiety.
 • Objawy menopauzy obejmują nocne poty, uderzenia gorąca, zmiany nastroju i zmiany poznawcze.
 • Obniżenie poziomu estrogenu może prowadzić do objawów menopauzy.
 • Istnieje wiele metod leczenia i środków do domu, które mogą pomóc w objawach, w tym hormonalnej terapii zastępczej (HRT) i technikach samodzielnego zarządzania.
 • Średni wiek menopauzy w Stanach Zjednoczonych (USA) wynosi 51 lat.

Symptomy i objawy

Menopauza, gorący, błyskowy fan kobiety

Podczas gdy menopauza nie jest chorobą lub zaburzeniem, powoduje pewne głębokie zmiany w ciele kobiety.

Diagnoza menopauzy jest potwierdzona, gdy kobieta nie miała miesiączki przez rok. Jednak objawy menopauzy pojawiają się zwykle przed końcem tego rocznego okresu.

Nieregularne okresy

Zmiany w menstruacji są pierwszymi zauważalnymi objawami menopauzy. Niektóre kobiety mogą doświadczać okresu co 2 do 3 tygodni. Inni nie miesiączkują przez miesiące.

Niższa płodność

Okres okołomenopauzalny trwa od 3 do 5 lat przed menopauzą.

W okresie okołomenopauzalnym poziom estrogenu u kobiet znacznie spadnie. Zmniejsza to jej szanse na zajście w ciążę.

Suchość pochwy

Suchość, świąd i uczucie dyskomfortu w pochwie mają tendencję do występowania w okresie okołomenopauzalnym.

W rezultacie niektóre kobiety mogą doświadczać dyspareunii lub bólu podczas seksu. Kobiety odczuwają ten ból z powodu obniżenia poziomu estrogenów. Te niższe poziomy powodują atrofię pochwy.

Zanik pochwy to zapalenie pochwy powstałe w wyniku przerzedzania się i kurczenia tkanek, a także zmniejszone smarowanie.

Uderzenia gorąca

Gorący błysk to nagłe uczucie ciepła w górnej części ciała. Może zacząć się od twarzy, szyi lub klatki piersiowej i rozwijać się w górę lub w dół.

Skóra może stać się czerwona i niejednolita, a kobieta zwykle zaczyna się pocić. Jej tętno może nagle wzrosnąć, wzmocnić się lub stać się nieregularne. Uderzenia gorąca występują zwykle w pierwszym roku po ostatnim okresie ciąży.

Nocne poty

Uderzenia gorąca, które występują podczas cyklu snu, są nazywane nocnymi potami. Większość kobiet twierdzi, że ich uderzenia gorąca nie trwają dłużej niż kilka minut.

Jednak badania potwierdziły, że umiarkowane do ciężkich nocne poty i uderzenia gorąca mogą stanowić problem przez około 10,2 lat.

Zakłócony sen

Kobietom może być trudno zasnąć i zasnąć w miarę postępu menopauzy.

W niektórych przypadkach nocne poty mogą prowadzić do dyskomfortu w nocy i trudności w zasypianiu. Zaburzenia snu mogą być również spowodowane bezsennością lub lękiem.

Problemy z moczem

Menopauza może zakłócić kobiecy cykl moczowy.

Kobiety są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych (ZUM) w okresie menopauzy, takie jak zapalenie pęcherza moczowego. Mogą również zauważyć, że muszą częściej odwiedzać toaletę.

Zmiany emocjonalne

Kobiety mogą doświadczać depresji i niskiego nastroju podczas menopauzy.

Zmiany hormonalne często mogą wywoływać depresyjne uczucia i wahania nastroju. W wielu przypadkach te objawy emocjonalne idą w parze z zaburzeniami snu.

Kobiety mogą również odczuwać niskie libido lub popęd seksualny w wyniku tych emocjonalnych zmian.

Problemy z koncentracją i uczeniem się

Menopauza może wpływać na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja.

Niektóre kobiety mogą również doświadczać krótkotrwałych problemów z pamięcią i trudności z ustawieniem ostrości przez dłuższy czas.

Inne efekty

Inne objawy menopauzy to:

 • nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej, czasami prowadzące do nadwagi i otyłości
 • wypadanie włosów i przerzedzenie włosów
 • skurcz piersi

Bez leczenia objawy zwykle ustępują w ciągu 2 do 5 lat. Jednak objawy mogą utrzymywać się dłużej. W niektórych przypadkach suchość pochwy, świąd i dyskomfort mogą stać się przewlekłe i ostatecznie pogorszyć się bez leczenia.

Komplikacje

Menopauza może prowadzić do rozwoju powikłań, w tym:

 • Choroba sercowo-naczyniowa: spadek stężenia estrogenu jest związany ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
 • Osteoporoza: Kobieta może szybko tracić gęstość kości w ciągu pierwszych kilku lat po menopauzie. Niska gęstość kości prowadzi do większego ryzyka rozwoju osteoporozy.
 • Nietrzymanie moczu: Menopauza powoduje utratę elastyczności tkanek pochwy i cewki moczowej. Może to spowodować częste, nagłe i przytłaczające potrzeby oddawania moczu. Po tych popędach może nastąpić mimowolna utrata moczu. Kobiety mogą mimowolnie oddawać mocz po kaszlu, kichaniu, śmiechu lub liftingu w okresie menopauzy.
 • Rak piersi: kobiety są bardziej narażone na raka piersi po menopauzie. Regularne ćwiczenia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko.

Leczenie

Tabletki menopauzy HRT

W okresie menopauzy kobiety mogą realizować szereg zabiegów mających na celu utrzymanie komfortu.

Większość kobiet w tym czasie nie zwraca się o poradę medyczną, a wiele kobiet nie wymaga leczenia. Jednak kobieta powinna udać się do lekarza, jeśli objawy mają wpływ na jej jakość życia.

Kobiety powinny wybierać rodzaj terapii zależny od objawów menopauzy, historii choroby i osobistych preferencji.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Kobiety mogą powstrzymać objawy menopauzy, uzupełniając poziom estrogenu i progestyn.

Hormonalna terapia zastępcza może być otrzymywana za pomocą prostego plastra na skórze. Ta łatka uwalnia estrogeny i progestynę. HTZ jest wysoce skuteczna w przypadku wielu objawów występujących podczas menopauzy.

HRT ma korzyści, ale należy pamiętać o ryzyku:

Korzyści z HTZ

 • HTZ skutecznie leczy wiele kłopotliwych objawów menopauzy.
 • Może pomóc w zapobieganiu osteoporozie.
 • HTZ może obniżyć ryzyko raka jelita grubego.

Zagrożenie HRT

 • HTZ zwiększa ryzyko raka piersi, raka jajnika i raka macicy.
 • Zwiększa ryzyko ryzyka choroby wieńcowej i udaru mózgu.

Terapia hormonalna nieznacznie przyspiesza utratę tkanki w obszarach mózgu ważnych dla myślenia i pamięci u kobiet w wieku 65 lat i starszych.

Leki

Dostępne są inne leki, które pomogą zmniejszyć skutki menopauzy.

Niskie dawki leków przeciwdepresyjnych

Wykazano, że selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zmniejszają uderzenia gorąca w okresie menopauzy. Narkotyki obejmują:

 • wenlafaksyna (Effexor)
 • fluoksetyna (Prozac, Sarafem)
 • paroksetyna (Paxil, inne)
 • citalopram (Celexa)

Leczenie lekami na uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca można leczyć za pomocą gabapentyny dostępnej pod marką Neurontin i klonidyny, która jest często sprzedawana jako Catapres.

Clonidine można przyjmować doustnie jako pigułkę lub umieszczać na skórze jako plaster. Jest skuteczny w leczeniu uderzeń gorąca, ale często występują nieprzyjemne działania niepożądane, w tym zaparcia, suche oczy i koszmary senne.

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy obejmuje suplementy diety i farmakoterapię.

Leczenie farmakologiczne objawów pochwy

Pochwowy estrogen można nakładać na okolicę w postaci tabletki, pierścienia lub kremu. Lek ten skutecznie leczy suchość pochwy, dyspareunię i niektóre problemy z oddawaniem moczu.

Środki nawilżające są dostępne bez recepty.

Przyczyny

Starzejąca się kobieta

Zmniejszenie poziomu hormonów estrogenu i progesteronu powoduje skutki menopauzy.

Estrogen reguluje miesiączkę, a progesteron zajmuje się przygotowywaniem ciała do ciąży.

Perimenopauza zaczyna się, gdy jajniki zaczynają produkować mniej tych dwóch hormonów. Kiedy kobieta osiąga wiek trzydziestki, jajniki zaczynają wytwarzać mniej progesteronu i estrogenu. Płodność zaczyna spadać na długo przed wystąpieniem objawów menopauzalnych lub okołomenopauzalnych.

Jajniki produkują z czasem mniej estrogenu i progesteronu, aż do całkowitego zamknięcia. Miesiączka przestanie całkowicie. Ta zmiana jest stopniowa u większości kobiet, ale niektórzy odkrywają, że ich cykl menstruacyjny trwa normalnie, a następnie nagle zatrzymuje się.

Jajniki przestają produkować jaja po 45 roku życia, ale mogą wcześniej zaprzestać produkcji. Jest to znane jako przedwczesna menopauza. Chociaż rzadko, może to wystąpić w każdym wieku. Kilka podstawowych warunków może powodować przedwczesną menopauzę, w tym:

 • niedobory enzymów
 • Zespół Downa
 • Zespół Turnera
 • Choroba Addisona
 • niedoczynność tarczycy

Niektóre operacje i zabiegi mogą również prowadzić do przedwczesnej niewydolności jajników, takich jak:

 • operacja usunięcia jajników
 • operacja usunięcia macicy
 • radioterapia do obszaru miednicy
 • chemioterapia do obszaru miednicy

Nie ma sposobu, aby zapobiec menopauzie, ale jej objawy i skutki mogą być zarządzane.

Diagnoza

Lekarz powinien być w stanie zdiagnozować menopauzę lub perimenopauzę u kobiety stosującej jej wiek, pytania dotyczące jej schematów menstruacyjnych i informacje zwrotne na temat jakichkolwiek objawów fizycznych.

Testy na hormon folikulotropowy (FSH) mogą być przeprowadzane, ponieważ menopauza powoduje wzrost poziomu FSH.

Jednak nie ma ostatecznego testu do diagnozowania menopauzy lub perimenopauzy. FSH nie zawsze jest również wiarygodnym wskaźnikiem menopauzy, ponieważ poziomy FSH mają tendencję do fluktuacji podczas menopauzy i perimenopauzy.

W pewnych okolicznościach lekarz może zlecić badanie krwi w celu określenia poziomu estrogenu. Niska aktywność tarczycy może powodować objawy podobne do obserwowanych w okresie menopauzy, dlatego lekarz może zalecić wykonanie badania krwi w celu określenia poziomu hormonu pobudzającego czynność tarczycy.

Samozarządzanie

Często możliwe jest leczenie objawów menopauzy bez interwencji medycznej.

Ćwiczenie

Ćwiczenia podczas menopauzy mogą mieć szereg korzyści, w tym zapobieganie przybieraniu na wadze, zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka, ochrona kości i poprawianie ogólnego samopoczucia.

Przykładowo, Pilates wykazał wielką korzyść w redukcji wszystkich objawów menopauzy niezwiązanych z układem moczowym i narządów płciowych, w tym problemów ze snem i uderzeniami gorąca.

Kobiety powinny ćwiczyć wcześniej w ciągu dnia w okresie menopauzy, aby uniknąć przerw w cyklu snu.

Ćwiczenia Kegla mogą być przydatne w zapobieganiu nietrzymaniu moczu. Są to ćwiczenia wzmacniające dno miednicy. Ćwiczenie 3 lub 4 razy dziennie może doprowadzić do zauważalnej poprawy objawów w ciągu kilku miesięcy.

Odżywianie

Ważne jest, aby zachować zdrową i zróżnicowaną dietę podczas zarządzania cielesnymi skutkami menopauzy.

Naukowcy odkryli, że omega-3 może łagodzić stres psychiczny i objawy depresyjne.

Omega-3 jest dostępna w żywności, takiej jak tłuste ryby. Dostępne są również suplementy.

Kobiety doświadczające menopauzy powinny jeść zrównoważoną dietę, która obejmuje:

 • warzywa
 • owoce
 • pełnoziarniste
 • tłuszcze nienasycone
 • błonnik
 • nierafinowane węglowodany

Spróbuj spożywać od 1200 do 1500 miligramów (mg) wapnia i dużo witaminy D każdego dnia.

Pomoc psychologiczna

Badania, opublikowane w czasopiśmie, wykazały, że hipnoza może zmniejszyć objawy menopauzy uderzenia gorąca nawet o 74 procent. Badacze odkryli, że osoby z grupy hipnozy miały znacząco mniej uderzeń gorąca i znacznie łagodniejszych objawów niż kobiety w grupie kontrolnej.

Techniki głębokiego oddychania, kierowana medytacja i progresywny relaks mogą również pomóc w ograniczeniu zaburzeń snu. Stres może zaostrzyć uderzenia gorąca i nocne poty, więc unikanie znanych stresorów i ćwiczeń technik relaksacyjnych może pomóc w tych objawach.

Inne kroki do samodzielnego radzenia sobie z objawami menopauzy

Kobiety mogą wygodnie przystosować się do skutków menopauzy na kilka sposobów:

 • Unikaj ciasnej odzieży.
 • Ogranicz spożycie pikantnego jedzenia, kofeiny i alkoholu.
 • Pozostań aktywny seksualnie, aby zmniejszyć suchość pochwy.
 • Poziom stresu utrzymuj na minimalnym poziomie i odpoczywaj dużo.
 • Utrzymuj zimną i komfortową temperaturę w sypialni w nocy, aby zminimalizować nocne poty.
 • Obudź się i idź spać o tej samej porze każdego dnia, aby uregulować cykl snu.

Palenie może zaostrzyć objawy, więc unikanie go jest ważne. Pobyt aktywny i zdrowy oraz szybkie reagowanie na objawy mogą pomóc kobiecie utrzymać dobrą jakość życia w okresie menopauzy.

PLMedBook