Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest stulejka?

Stulejka opisuje stan, w którym napletek jest zbyt ciasny, aby można go było ściągnąć z powrotem nad głowę lub żołędzie prącia.

Większość nieobrzezanych niemowląt i małych dzieci będzie miała stulejkę, co oznacza, że ​​nie można odciągnąć napletka. Dzieje się tak, ponieważ żołądź i napletek pozostają połączone przez pierwsze kilka lat życia.

U dorosłych występuje wiele czynników ryzyka i przyczyn stulejki, choć problem ten pojawia się tylko wtedy, gdy powoduje objawy.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego stanu, wraz z tym, co można wykorzystać w leczeniu, gdy wystąpią objawy.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Młody męski cierpliwy mówienie samiec lekarka.

Stulejka dotyka tylko nieobrzezanych samców i częściej występuje u chłopców niż u mężczyzn.

Stulejka jest normalna u nieobrzezanych niemowląt i małych dzieci, ponieważ napletek jest nadal przywiązany do żołędzi. Zacznie się oddzielać w sposób naturalny między 2 a 6 rokiem życia, choć może się to zdarzyć później. Może się zdarzyć w wieku około 10 lat, u niektórych chłopców.

Napletek może zostać cofnięty za żołędziami u około 50 procent rocznych chłopców i prawie 90 procent 3-latków. Stulejka występuje u mniej niż 1% nastolatków w wieku od 16 do 18 lat.

Najczęściej występuje u starszych chłopców z:

 • powtarzające się infekcje dróg moczowych
 • napletka
 • powtarzające się nieostrożne obchodzenie się z napletkiem
 • uraz napletka

U dorosłych czynnikiem ryzyka stulejki są infekcje przenoszone drogą płciową.

Stulejka może być spowodowana stanem skóry, takim jak:

 • Egzema: Długotrwały stan, który powoduje, że skóra staje się swędząca, czerwona, sucha i popękana.
 • Łuszczyca: ten stan skóry powoduje, że plamy na skórze stają się czerwone, łuszczące się i chrupiące.
 • Liszaj płaski: swędząca wysypka, która może wpływać na różne części ciała. To nie jest zaraźliwe.
 • Liszaj twardzinowy: Ten stan powoduje blizny na napletku, które mogą prowadzić do stulejki. Może to być spowodowane podrażnieniem dróg moczowych.

Objawy

Mężczyźni z bólem w pęcherzu i pachwinie.

Stulejka nie zawsze prowadzi do objawów. Kiedy jednak to robi, mogą one obejmować zaczerwienienie, bolesność lub obrzęk.

Napięty napletek może zakłócać normalny przepływ moczu. W ciężkich przypadkach może to uniemożliwić osobie całkowite opróżnienie pęcherza.

Stulejka może prowadzić do stanu zapalnego prącia, zwanego zapaleniem błon śluzowych lub zapaleniem żołędzi i napletka, zwanego stanem zwłóknienia jamy ustnej. Oba te warunki są zwykle spowodowane brakiem higieny.

Objawy Balanitis obejmują:

 • bolesność, swędzenie i zapach
 • zaczerwienienie i obrzęk
 • nagromadzenie gęstej cieczy
 • ból podczas oddawania moczu

Podczas seksu stulejka może powodować ból, rozrywanie się skóry lub brak czucia. Noszenie prezerwatyw i używanie smaru może sprawić, że współżycie będzie wygodniejsze.

Diagnoza

Lekarz podejmie pełną historię od osoby, pytając o wszelkie wcześniejsze zakażenia prącia lub urazy, które mogły mieć. Mogą również zapytać o wpływ jakichkolwiek objawów na aktywność seksualną. Fizyczne badanie obejmie ich spojrzenie na penis i napletek.

Lekarz może zlecić badania moczu w celu sprawdzenia infekcji moczu lub pobrania wymazy z obszaru napletka w celu sprawdzenia obecności bakterii.

Stulejka jest czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2. Dorośli prezentujący napięty napletek mogą otrzymać wyniki badań krwi i moczu w celu sprawdzenia poziomu cukru we krwi.

Leczenie

Mężczyzna w białej koszuli trzymając rurkę maści lub kremu.

Możliwości leczenia stulejki zależą od występujących objawów. Większość przypadków zapalenia błony śluzowej nosa jest łatwa w pielęgnacji z dobrą higieną, kremami i maściami.

Ludzie powinni codziennie czyścić penisa letnią wodą i delikatnie wysuszyć, aby poprawić higienę. Powinni unikać stosowania mydła, kąpieli bąbelkowej lub szamponu na swoich genitaliach i suszyć pod napletkiem po oddaniu moczu.

Lekarz może zalecić stosowanie kremu steroidowego lub maści, aby pomóc w podrażnieniu.

Jeśli zapalenie bańki i opuszki zostało spowodowane przez grzybicę lub infekcję bakteryjną, może być potrzebny krem ​​przeciwgrzybiczy lub kurs antybiotyków.

W przypadkach ciężkiego lub wielokrotnego zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia opuszki balanoposthitis lekarze mogą zalecić leczenie samej stulejki. Mogą przepisać kremy sterydowe w celu złagodzenia napletka i ułatwienia chowania się, a operacja może być opcją.

Lekarze mogą zasugerować obrzezanie, w którym usunięta zostanie część lub część napletka, chociaż zabieg niesie ryzyko krwawienia i infekcji.

Może być również możliwa operacja, polegająca na chirurgicznym uwolnieniu obszarów, w których napletek przylgnie do żołędzi. Pozwoli to zachować napletek, ale niekoniecznie zapobiegnie ponownemu stulejom.

Powiązane warunki

Parafimoza opisuje, kiedy cofnięty napletek nie może powrócić do swojej pierwotnej pozycji. Ten problem powoduje, że żołędzi stają się bolesne i opuchnięte.

Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, aby uniknąć bardziej poważnego bólu i ograniczyć dopływ krwi do prącia.

Lekarze mogą stosować miejscowo znieczulający żel, naciskając żołądź i napierając naprzód. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie niewielkiej szczeliny na napletku, aby zmniejszyć ciśnienie. W ciężkich przypadkach zaleca się obrzezanie.

W rzadkich i bardzo ciężkich przypadkach brak dopływu krwi do prącia może spowodować śmierć tkanki. Jeśli tak się stanie, konieczne może być chirurgiczne usunięcie prącia.

Zapobieganie

Zapobieganie objawom stulejki zależy od dobrej higieny.

Delikatne czyszczenie penisa i pod napletkiem ciepłą wodą każdego dnia pomoże uniknąć problemów. Ułatwi to zachowanie luźnej skóry i uniknięcie infekcji.

Dbanie o nieobrzezanego penisa

Mężczyznom z nieobrzezanym penisem zaleca się odciągnięcie napletka i umycie pod nim ciepłą wodą.

Używanie łagodnego lub nieperfumowanego mydła zmniejszy ryzyko podrażnienia, co pozwoli uniknąć używania talku lub dezodorantu na tym obszarze.

Większość nieobrzezanych chłopców ma napletek, który nie oderwie się, ponieważ nadal jest przyczepiony do penisa. Zacznie się oddzielać w sposób naturalny między 2 a 6 rokiem życia, chociaż może to potrwać dłużej.

Rodzice nie powinni próbować odpychać napletka, zanim będzie on gotowy, ponieważ może to być bolesne i uszkodzić napletek.

Perspektywy

Podczas gdy objawy stulejki mogą być niewygodne, sama choroba nie zagraża życiu. Objawy stulejki są łatwo leczone bez trwałych efektów.

Istnieją pewne dowody na to, że napięte napletki mogą zachęcać guzy do rozwoju w penisie, chociaż potrzeba więcej badań w tej dziedzinie.

PLMedBook