Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy osocze bogatopłytkowe w kolanie działa?

Osocze bogate w płytki pozwala leczyć bolesne urazy kolana, używając własnej krwi.

Sportowcy tacy jak Tiger Woods i Rafael Nadal są podobno poddawani stosunkowo nowemu leczeniu obejmującemu zastrzyki osocza bogatopłytkowego. Zwolennicy twierdzą, że terapia oferuje nowatorskie leczenie wcześniej wyniszczających urazów, w tym bolesnych problemów z kolanem spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Wstrzykiwanie osocza krwi bogatopłytkowego w przypadku bólu kolana.

Płytki krwi są fragmentami komórek we krwi i są najlepiej znane ze swojej zdolności do krzepnięcia krwi. Jednak zawierają one również różne białka zwane czynnikami wzrostu.

Terapia plazmą bogatą w płytki krwi opiera się na założeniu, że te czynniki wzrostu mogą wspomagać gojenie. Proces, w którym wykorzystuje się własną krew osoby, polega na oddzieleniu komórek krwi od osocza, części płynnej krwi. Proces ten zwiększa liczbę płytek krwi, które następnie są ponownie wprowadzane do plazmy.

To osocze zawiera teraz wyższe niż zwykle stężenie płytek krwi, które lekarz może wstrzyknąć do obszaru uszkodzonego przez chorobę i obrażenia.

Badania wykazały, że osocze bogatopłytkowe może pomóc w bólu kolana i może być szczególnie pomocne dla osób, które nie odniosły sukcesu w przypadku innych terapii.

Osocze bogatopłytkowe było stosowane w leczeniu:

 • niestabilność i ból w różnych stawach.
 • urazy w całym ciele, w tym w kolanie, barku, łokciu i innych stawach.
 • zapalenie kości i stawów
 • zespół cieśni nadgarstka
 • przewlekłe stany bólowe
 • skręcenia i odkształcenia

Chociaż naukowcy uważają, że czynniki wzrostu odgrywają rolę w gojeniu, nie jest jasne, w jaki sposób leczenie osoczem bogatym w płytki pomaga w gojeniu. To nie działa dla wszystkich, ale ludzie, którzy widzą ulepszenia, zazwyczaj doświadczają uzdrowienia przez kilka tygodni.

Wśród osób, które odczuwają zmniejszenie bólu po obróbce bogatym w białko, wyniki są zwykle trwałe. Jednak niektóre osoby mogą potrzebować kontynuacji leczenia, jeśli ich ból powróci.

Leczenie kolana osocza bogatego w białko w porównaniu z osoczem bogatopłytkowym?

Niektóre artykuły na temat osocza bogatopłytkowego mówią o osoczu bogatym w białko. Może to być mylące, ale te dwa terminy oznaczają w zasadzie to samo

Zarówno płytki krwi, jak i osocze są bogate w białka. Te białka obejmują czynniki wzrostu i wiele innych związków, które mogą wspomagać gojenie. W związku z definicją oba określenia są dopuszczalne.

Czy leczenie kolanem osocza bogatym w płytki działa?

Krwinki czerwone.

Chociaż zastrzyki z plazmy bogatej w płytki są stosunkowo nowym leczeniem, wstępne badania sugerują, że mogą one być bardzo skuteczne w bólu kolana.

W badaniu z 2009 r. Oceniano wpływ zastrzyków osocza bogatopłytkowego na 100 osób ze zwyrodnieniowymi uszkodzeniami chrząstki w kolanach. Uczestnicy zauważyli znaczną poprawę w bólu po 6 miesiącach od leczenia.

Po 12 miesiącach uczestnicy ponownie zaczęli odczuwać ból. Sugeruje to, że niektórzy biorcy zastrzyków z osocza bogatego w płytki krwi mogą potrzebować dodatkowego leczenia.

W badaniu z udziałem 120 pacjentów z różnym stopniem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowym w porównaniu z zastrzykami z osocza bogatymi w płytki do iniekcji stosowano kwas hialuronowy. Ludzie, którzy mieli zastrzyki z osocza bogatego w płytki, doświadczyli większej poprawy bólu i funkcjonowania.

W badaniu z 2013 roku obserwowano 78 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. W porównaniu z grupą, która otrzymała zastrzyki placebo, osoby, które otrzymywały zastrzyki z osocza bogatopłytkowego również doświadczyły znacznego zmniejszenia bólu.

Większość ludzi zobaczyła wyniki w ciągu kilku tygodni i nadal odczuwała ulgę w bólu przez całe 6 miesięcy badania. Jednak po 6-miesięcznej ocenie większość z nich ponownie odczuwała ból.

Inne badania wykazały, że osocze bogate w płytki może skutecznie leczyć urazy w innych częściach ciała. Na przykład w badaniu z 2006 roku stwierdzono 60-procentową poprawę tendinozy stawu łokciowego u osób, które przeszły iniekcję plazmy bogatej w płytki krwi.

Większość badań wykazała niewiele działań ubocznych lub nie wykazała ich wcale i sugeruje, że osocze bogate w płytki jest bezpieczną, mniej inwazyjną alternatywą dla operacji kolana. Ponieważ wstrzyknięcia obejmują własną krew pacjenta, reakcja alergiczna lub inna niepożądana jest mniej prawdopodobna niż w przypadku innych wstrzyknięć.

Czego można oczekiwać w trakcie i po zakończeniu leczenia

Orteza stawu kolanowego lub szyna w fizjoterapii.

Leczenie rozpoczyna się, gdy lekarz pobiera krew z żyły, zwykle w ramieniu. Krew jest oddzielana w celu wytworzenia osocza bogatopłytkowego, które lekarz wstrzykuje bezpośrednio do obszaru wymagającego leczenia.

Ten proces czasami wymaga użycia maszyny ultradźwiękowej. Obraz ultrasonograficzny pomaga lekarzowi znaleźć właściwe miejsce wstrzyknięcia. Ultradźwięki są bezbolesne. Podczas zabiegu lekarz lub technik nakłada żel na skórę i umieszcza urządzenie ultrasonograficzne na obszarze wstrzyknięcia.

Niektórzy martwią się o ból. Pobieranie krwi jest zwykle tylko nieznacznie bolesne z szybkim, ostrym uczuciem klejenia. Niektórzy ludzie odczuwają zawroty głowy, gdy ich krew jest pobierana.

Sam wstrzyknięcie może boleć, w zależności od wrażliwości stawu i dokładnego umiejscowienia wstrzyknięcia. Relaks i głęboki oddech mogą pomóc zmniejszyć ból. Sam wstrzyknięcie zajmuje tylko 1-2 minuty.

Miejsce wstrzyknięcia może być delikatne po wstrzyknięciu, ale nie powinno być bolesne. U niektórych osób pojawia się siniak lub niewielka rana w miejscu wstrzyknięcia.

W tygodniach po wstrzyknięciu następujące czynności mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że leczenie będzie skuteczne:

 • Unikanie forsownych ćwiczeń, szczególnie ruchów, które obciążają staw kolanowy.
 • Unikanie stosowania leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna i ibuprofen. Leki te mogą zakłócać leczenie. Ludzie potrzebujący leczenia bólu mogą zapytać lekarzy o inne opcje.
 • Noszenie szyny przez kilka pierwszych tygodni w celu stabilizacji stawu.Niektórzy dostawcy zalecają używanie kul, aby uniknąć niepotrzebnego obciążania kolan.
 • Stosuj zimne okłady, aby zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć ból. Niektórzy uważają, że pomocne są naprzemienne, ciepłe i zimne opakowania.
 • Podnoszenie stawu w nocy, poprzez spanie z kolanem (lub dotkniętym stawem) podniesionym na kilku poduszkach.
 • Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami lekarza.

Ludzie powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli obrzęk jest ciężki, zwiększa się ból lub występują u niego kolejne obrażenia, takie jak upadek.

Po zakończeniu leczenia fizykoterapia może pomóc przywrócić ruch w stawie, zmniejszyć ryzyko przyszłych obrażeń i zapobiec pogorszeniu się stanu.

Większość osób rozpoczyna fizjoterapię 1-2 miesiące po leczeniu. Każdy, kto otrzymuje zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, powinien poprosić dostawcę o zastrzyki w celu skierowania na terapię fizykalną.

Like this post? Please share to your friends: