Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje biegunkę po wypiciu alkoholu?

Picie alkoholu jest powszechną czynnością dla ludzi w wielu krajach, ale nawet umiarkowane picie ma szereg skutków ubocznych.

Wiele osób doświadcza biegunki po wypiciu alkoholu. Biegunka może być niewygodna i mogą jej towarzyszyć inne objawy. Ponadto, niektóre rodzaje alkoholu mogą częściej wywoływać biegunkę niż inne.

Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki po wypiciu alkoholu.

Dlaczego alkohol powoduje biegunkę?

Biegunka alkoholowa

Alkohol łatwo wchłania się do wielu tkanek w ciele. Jak tylko alkohol dostanie się do organizmu, zaczyna docierać do krwioobiegu. Część tego wchłaniania zachodzi w żołądku.

Jeśli w tym czasie znajduje się pokarm w żołądku, szybkość wchłaniania spadnie. To dlatego ludzie czują szybciej skutki działania alkoholu na pusty żołądek.

Po opuszczeniu żołądka alkohol zaczyna wchłaniać się przez jelito cienkie. Większość alkoholu jest tu pochłaniana, ale pozostała część trafia do jelita grubego i wychodzi z kałem i moczem.

Alkohol może powodować poważne zmiany w prawidłowych funkcjach układu trawiennego na każdym etapie drogi. Te zmiany obejmują:

 • Zapalenie: przewód żołądkowo-jelitowy ulega zapaleniu w kontakcie z alkoholem. Alkohol może również prowadzić do zwiększenia produkcji kwasu w żołądku, co może zwiększyć podrażnienie i stan zapalny. To podrażnienie może często prowadzić do biegunki.
 • Absorpcja wody: Woda jest zwykle absorbowana z pokarmów i płynów docierających do jelit. Jelito grube wyciąga płyny z kału, zanim wypuści je z ciała. Gdy alkohol jest obecny, jelito grube nie działa tak dobrze. Może to spowodować płynne stolce i odwodnienie.
 • Szybsze trawienie: Alkohol miesza się z jelitami i powoduje ich reakcję poprzez przyspieszenie trawienia. Mięśnie okrężnicy kurczą się częściej, wypychając stolec szybciej niż zwykle. To przyspieszenie może prowadzić do biegunki, ponieważ jelita nie mają czasu na prawidłowe trawienie podawanego pokarmu.
 • Brak równowagi bakteryjnej: W jelitach występuje wiele bakterii, które działają na utrzymanie równowagi organizmu poprzez atakowanie szkodliwych patogenów. Alkohol może tymczasowo zabić niektóre gatunki bakterii lub umożliwić innym szybki wzrost, co może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie jelit.

Dodatkowe czynniki ryzyka

Istnieją pewne czynniki ryzyka związane z biegunką po wypiciu alkoholu. Wybór stylu życia może wpływać na biegunkę dzień po wypiciu, a inne stany mogą pogorszyć objawy.

Wybór stylu życia

Osobiste nawyki odgrywają ważną rolę w skutkach ubocznych powodowanych przez picie.

Ktoś, kto pije prawie codziennie, może częściej doświadczać przewlekłej biegunki po spożyciu alkoholu. Ludzie, którzy piją z rzędu napoje alkoholowe lub piją dużo napojów alkoholowych z rzędu, mogą być bardziej skłonni do wystąpienia biegunki.

Spożywanie ciężkich pokarmów podczas picia może również zwiększać ryzyko biegunki. Ciało ma problem z trawieniem pokarmu, gdy alkohol przepływa przez tkanki jelitowe, a alkohol może zmniejszać enzymy trawienne niezbędne do rozkładania ciężkiego jedzenia.

Inne stany żołądkowo-jelitowe

Osoby z zespołem nadwrażliwości jelita grubego (IBS), celiakią lub chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą odczuwać gorsze reakcje na alkohol i częściej pić częściej po biegunce.

Osoby z nietolerancją glutenu mogą źle reagować na ziarna w piwie i niektórych trunkach. Każdy, kto ma bardziej wrażliwy przewód pokarmowy, może być bardziej wrażliwy na działanie alkoholu.

Czy niektóre alkohole powodują biegunkę bardziej niż inne?

Różne napoje alkoholowe mogą powodować więcej objawów niż inne. Należy pamiętać, że napoje alkoholowe mogą w różny sposób wpływać na każdą osobę.

Biegunka piwa

Piwo jest zwykle jednym z największych winowajców w przypadku biegunki. Piwo ma więcej węglowodanów w porównaniu do innych rodzajów alkoholu. Ciało może mieć problem z rozbijaniem tych dodatkowych węglowodanów podczas picia alkoholu.

Wino może również częściej powodować biegunkę u niektórych osób. Jeśli dana osoba doświadcza więcej biegunki, gdy pije wino, może mieć alergię na taniny. Garbniki są związkami znajdującymi się w skórze winogron, a reakcja na nie może powodować objawy bólów głowy, nudności i biegunki.

Nadmierny cukier z napojów mieszanych może również u niektórych osób pogorszyć biegunki. Nadmiar cukru powoduje, że organizm szybciej wypycha zawartość jelit.

Zapobieganie

Zapobieganie biegunce spowodowanej przez alkohol zaczyna się od bycia świadomym nawyków związanych z piciem. Spowolnienie spożycia napojów alkoholowych może pomóc złagodzić stres związany z układem pokarmowym.

Zastąpienie napojów powodujących objawy żołądkowo-jelitowe za pomocą innego rodzaju alkoholu może pomóc w dłuższej perspektywie.

Jedzenie przed wypiciem alkoholu może spowolnić wchłanianie alkoholu do organizmu i zmniejszyć ryzyko biegunki.

Może pomóc uniknąć picia napojów alkoholowych zmieszanych z kofeiną, ponieważ kofeina może zwiększać ruchy w jelitach i szybkość trawienia.

Poprawa

Biegunka po wypiciu napojów alkoholowych zwykle nie jest długotrwała. Objawy zazwyczaj ustępują szybko, gdy osoba zaczyna jeść regularnie, nawadniając i unikając alkoholu.

Roztocza z alkoholem ryżowym

Jedzenie bezbarwnych, łatwo przyswajalnych pokarmów, takich jak ryż, tost lub zwykły krakers może pomóc wypełnić żołądek, nie powodując dodatkowych objawów.

Może pomóc uniknąć produktów mlecznych i żywności o dużej zawartości tłuszczu lub błonnika bezpośrednio po biegunce, ponieważ mogą one w dalszym ciągu wywierać presję na układ trawienny, gdy próbuje się wyleczyć.

Płyny są szczególnie ważne po wypiciu alkoholu, ponieważ organizm stracił dużo wody zarówno poprzez mocz, jak i biegunkę. Woda pitna, herbaty ziołowe i buliony mogą pomóc w zapobieganiu odwodnieniu.

W przypadkach uporczywej biegunki, leki bez recepty mogą pomóc organizmowi wchłonąć wodę i wypełnić stolec. Probiotyki mogą również pomóc w odzyskaniu równowagi bakteryjnej w jelitach.

Kiedy iść do lekarza

Uporczywa biegunka może być oznaką odrębnego stanu, który może wymagać wizyty lekarskiej. Ponadto nadmierna biegunka może prowadzić do odwodnienia.

Lekarz powinien zostać powiadomiony, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • uporczywa biegunka trwająca dłużej niż 2 dni
 • suchość w ustach i ciągłe pragnienie
 • niski lub brak moczu, nawet przy dodatkowym przyjmowaniu płynów
 • nieczęsty mocz, który jest często bardzo ciemny
 • osłabienie i zmęczenie
 • zawroty głowy lub oszołomienie
 • gorączka
 • intensywne skurcze i ból
 • krwawy stolec
 • czarny stolec, który nie jest spowodowany lekiem przeciwbiegunkowym

Odwodnienie może zagrażać życiu, więc każdy doświadczający powyższych objawów powinien skontaktować się z lekarzem.

W większości przypadków biegunki spowodowanej piciem objawy ustąpią, gdy osoba wróci do normalnej diety i przestanie pić alkohol.

PLMedBook