Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o hipotermii

Hipotermia jest stanem krytycznym, który ma miejsce, gdy temperatura ciała spada poniżej bezpiecznego poziomu. Niemowlęta i osoby starsze są szczególnie zagrożone.

W normalnych, zdrowych warunkach ciało utrzymuje stosunkowo stabilną temperaturę około 98,6 stopni Celsjusza (ºF) lub 37 stopni Celsjusza (ºC). Jeśli środowisko stanie się zbyt zimne lub produkcja ciepła w ciele spadnie, temperatura rdzenia może spaść i może rozwinąć się hipotermia.

W latach 2003-2013 ponad 13 400 osób zmarło na skutek hipotermii w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Czym jest hipotermia?

[hipotermia]

Temperatura ciała kontrolowana jest w części mózgu zwanej podwzgórzem. Podwzgórze rozpoznaje zmiany temperatury ciała i reaguje, aby przywrócić je do stanu wyjściowego.

Ciało wytwarza ciepło podczas normalnych procesów metabolicznych, w komórkach, które wspierają ważne funkcje organizmu. Większość ciepła jest tracona z powierzchni skóry przez konwekcję, przewodzenie, promieniowanie i parowanie.

Jeśli środowisko staje się zimniejsze, organizm może potrzebować wygenerować więcej ciepła przez dreszcze. Wzrost aktywności mięśni sprzyja tworzeniu ciepła. Ale jeśli utrata ciepła jest większa niż zdolność organizmu do wytwarzania większej ilości ciepła, temperatura rdzenia spadnie.

Gdy temperatura spada, ciało odsuwa krew od skóry, aby zminimalizować straty ciepła do środowiska. Kieruje przepływ krwi do ważnych narządów ciała, w tym serca, płuc, nerek i mózgu. Serce i mózg są najbardziej wrażliwe na zimno, a aktywność elektryczna w tych narządach zwalnia w odpowiedzi na zimno.

Jeśli temperatura ciała spada, narządy zaczynają się zawodzić, a ostatecznie nastąpi śmierć.

Hipotermia jest przeciwieństwem hipertermii, która występuje w okresie wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego.

Objawy

Gdy pojawia się hipotermia, zdolność myślenia i poruszania się, a zatem podejmowania działań zapobiegawczych, zaczyna maleć.

Objawy łagodnej hipotermii obejmują:

 • zawroty głowy
 • dreszcze
 • głód i mdłości
 • zwiększone oddychanie
 • trudności w mówieniu
 • brak koordynacji
 • zmęczenie
 • wzrost częstości akcji serca

Objawy umiarkowanej i ciężkiej hipotermii obejmują:

 • dreszcze, ale co ważniejsze, gdy nasila się hipotermia, drżenie ustaje
 • pogorszenie trudności koordynacji
 • bełkotliwa wymowa
 • znaczące zamieszanie
 • senność
 • apatia lub brak zainteresowania
 • słaby puls
 • płytki, powolny oddech

Ciało zaczyna zwalniać wraz ze spadkiem temperatury. Poza uczuciem zimna i dreszczy, hipotermia wpływa na myślenie i rozumowanie. W rezultacie może pozostać niezauważony.

Osoba jest narażona na ryzyko leżenia, zasypiania i umierania. W niektórych przypadkach dana osoba paradoksalnie usunie ubrania tuż przed tym.

Niemowlęta tracą ciepło ciała łatwiej niż dorośli i nie mogą się trząść, aby się rozgrzać.

Oni mogą mięć:

 • jasnoczerwona skóra
 • zimna skóra
 • bardzo niska energia
 • słaby płacz

Niemowlęta nie powinny spać w zimnym pomieszczeniu, nawet z dodatkowymi kocami, ponieważ istnieje ryzyko uduszenia. CDC sugeruje wprowadzenie alternatywnych rozwiązań, jeśli nie można utrzymać ciepłej przestrzeni dla noworodka.

Leczenie

Leczenie zależy od stopnia hipotermii. Może to być od nieinwazyjnego, pasywnego zewnętrznego ocieplenia, po aktywne rozgrzewanie zewnętrzne, po aktywne rozgrzewanie rdzenia.

Pasywne zewnętrzne odgrzewanie wykorzystuje własną zdolność generowania ciepła. Polega na noszeniu odpowiednio izolowanej, suchej odzieży i przenoszeniu się do ciepłego środowiska.

Aktywne odgazowywanie zewnętrzne polega na zewnętrznym stosowaniu urządzeń ogrzewających, takich jak butelki z gorącą wodą lub podgrzane, wymuszone powietrze. W zimnym otoczeniu można to zrobić, umieszczając butelkę z gorącą wodą w obu pachach.

Aktywne odgrzewanie rdzenia wykorzystuje podgrzane, dożylne płyny do irygacji jam ciała, w tym klatki piersiowej, otrzewnej, żołądka lub pęcherza moczowego. Inne opcje to wdychanie ciepłego, nawilżonego powietrza lub stosowanie pozaustrojowego ogrzania za pomocą urządzenia do płukania serca.

Pierwsza pomoc

Każdy, kto ma objawy hipotermii, potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Dopóki nie przybędzie pomoc medyczna, pomocne mogą być:

 • przestawiając osobę do ciepłego, suchego miejsca, jeśli to możliwe, lub chroniąc je przed żywiołami
 • usuwanie mokrej odzieży, w razie potrzeby cięcie przedmiotów
 • obejmujące całe ciało i głowę kocami, pozostawiając tylko twarz czystą
 • umieszczenie osoby na kocu, aby odizolować je od ziemi
 • monitorowanie oddychania i wykonywanie RKO, jeśli zatrzyma się oddychanie
 • zapewnić kontakt skóry ze skórą, jeśli to możliwe, poprzez usunięcie odzieży i owinięcie siebie i osoby w koc, aby przenieść ciepło
 • dostarczanie ciepłych napojów, jeśli dana osoba jest przytomna, ale bez alkoholu i kofeiny

Bezpośrednie ogrzewanie, takie jak lampy cieplne lub ciepła woda, nie może być używane, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry. Co gorsza, może powodować nieregularne bicie serca i, potencjalnie, zatrzymanie akcji serca.

Tarcie lub masowanie powinno być unikane, ponieważ każdy gwałtowny ruch może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Gradacja

Hipotermia zazwyczaj postępuje w trzech etapach: łagodny, umiarkowany i ciężki.

Łagodne objawy mogą obejmować uczucie głodu i nudności, ustępując apatii, gdy spada temperatura ciała. Może nastąpić zamieszanie, letarg, niewyraźna mowa, utrata przytomności i śpiączka.

Spadek funkcji mózgu ma miejsce, gdy temperatura ciała spada, więc im zimniejsze ciało, tym mniej skutecznie funkcjonuje mózg. Funkcja mózgu zatrzymuje się przy temperaturze rdzenia 68ºF lub 20ºC.

Nieprawidłowe rytmy elektryczne mogą wpływać na serce, ponieważ hipotermia postępuje w jej stadiach.Migotanie komórek, niezorganizowany rytm, w którym serce nie jest w stanie pompować, może wystąpić w temperaturze rdzenia poniżej 82,4 ° F lub 28 ° C. Jest to rodzaj zatrzymania akcji serca.

Może się zdarzyć zjawisko znane jako „paradoksalne rozbieranie się”, w którym osoba usuwa ubrania pomimo chłodu. Może się to zdarzyć podczas późniejszych etapów hipotermii, ponieważ osoba staje się zdezorientowana, zdezorientowana i waleczna. Gdy usuwają ubrania, zwiększa się szybkość utraty ciepła. To może być śmiertelne.

Zapobieganie

Hipotermia jest stanem niszczącym i potencjalnie możliwym do uniknięcia. Edukacja i gotowość są podstawą prewencji.

[człowiek z zamarzniętą brodą]

Ludzie są bardziej zagrożeni, jeśli:

 • pracować na zewnątrz w chłodne dni
 • uprawiać sporty zimowe, sporty wodne i inne rodzaje aktywności na świeżym powietrzu
 • są w domu podczas zimowej pogody, szczególnie starsi ludzie
 • utknęli w pojeździe w ciężkich warunkach zimowych
 • spać szorstko
 • mieć inne schorzenia
 • używać alkoholu lub nielegalnych narkotyków

Aby przygotować się na hipotermię w pomieszczeniach zamkniętych, CDC zaleca stworzenie zestawu do przetrwania w zimie, z nieprzeniknioną żywnością, kocami, zestawem pierwszej pomocy, wodą i niezbędnymi lekami.

Inne środki, takie jak izolacja domu, są ważne, szczególnie dla osób starszych.

Każdy, kto zostanie unieruchomiony w pojeździe silnikowym, powinien przenieść wszystko, co jest potrzebne do pojazdu, i uruchomić samochód na 10 minut co godzinę, upewniając się, że rura wydechowa nie jest pokryta śniegiem i utrzymując okno otwarte, aby zapobiec nagromadzeniu się opary.

Podczas przygotowywania się na zewnątrz ważne jest sprawdzenie warunków pogodowych z wyprzedzeniem.

Należy nosić wiele warstw odzieży, z warstwami wewnętrznymi wykonanymi z wełny, jedwabiu lub polipropylenu, ponieważ te materiały zatrzymują ciepło lepiej niż bawełna.

Odzież warstwowa zatrzymuje wiele warstw powietrza, minimalizując straty ciepła. Noszenie kapelusza lub ciężkiego szalika na głowie, nawet w pomieszczeniach, pomaga również zmniejszyć straty ciepła.

Ludzie, którzy spodziewają się, że przez dłuższy czas będą w chłodzie, powinni unikać alkoholu. Ważne jest również, aby jeść wystarczająco dużo, ponieważ dodatkowy tłuszcz pod skórą może chronić przed zimnem podczas czaru zimowej pogody.

Nadmierny wysiłek powinien zostać zminimalizowany, ponieważ może to prowadzić do kombinacji wyczerpania i potu, a to może spowodować utratę nadmiaru ciepła przez organizm.

Osoba, która zaczyna doświadczać lub wykazuje oznaki łagodnej hipotermii, powinna natychmiast wycofać się w cieplejsze miejsce, aby zapobiec progresji do stanu zagrażającego życiu.

Warto pamiętać, że hipotermia może mieć miejsce również w lecie. Zbyt chłodna klimatyzacja lub działania na bazie wody stanowią zagrożenie, zwłaszcza dla niemowląt i osób starszych, które mogą nie być w stanie wyrazić swoich uczuć.

NIH sugeruje utrzymanie temperatury pokojowej na poziomie 68ºF lub więcej lub 20ºC i zamknięcie pomieszczeń, które nie są używane.

Diagnoza

Przyjmowanie temperatury osoby za pomocą termometru może wskazywać na wystąpienie hipotermii.

Jeśli temperatura wydaje się być niższa niż 96ºF lub 35,5ºC, lub jeśli termometr doustny nie pokazuje temperatury, termometr odbytniczy może dać dokładniejszy odczyt.

Jeśli termometr nadal nie pokazuje temperatury lub jeśli jest niższy niż 96ºF lub 35,5ºC, konieczna jest pilna pomoc medyczna.

Jedynym sposobem na dokładne określenie, czy dana osoba ma hipotermię, jest użycie specjalnego termometru, który może odczytać temperatury poniżej 94ºF lub 34ºC. Większość szpitali ma te termometry.

Przyczyny

Hipotermia występuje częściej w zimie, ale jej temperatura nie musi być zbyt zimna.

[człowiek w basenie]

Ciepło gubione jest szybciej w wodzie niż na lądzie. Temperatura wody, która byłaby wygodna, ponieważ temperatura powietrza na zewnątrz może prowadzić do hipotermii.

Temperatura wody 50ºF lub 10ºC może doprowadzić do śmierci w ciągu godziny, a temperatura wody unosząca się w czasie zamarzania może doprowadzić do śmierci w zaledwie 15 minut.

Woda o temperaturze 79ºF lub 26ºC, po dłuższej ekspozycji, spowoduje hipotermię.

W domu hipotermia może się zdarzyć w lecie ze względu na klimatyzację lub kąpiele lodowe.

Starsi ludzie, u których występuje hipotermia w pomieszczeniu, mogą odczuwać subtelne objawy i zwracać się do lekarza z niejasnymi skargami na pogorszenie zdolności umysłowych lub motorycznych.

Więcej zgonów wynika z hipotermii wewnętrznej niż z zewnątrz, prawdopodobnie dlatego, że hipotermia w pomieszczeniach ma tendencję do wpływania na starszych ludzi, a diagnoza pojawia się na późnym etapie.

Inne przyczyny hipotermii obejmują zaburzenia metaboliczne, które są powiązane z niższą podstawową przemianą materii. Oznacza to, że wewnętrznie wytwarzane jest mniej ciepła. Dysfunkcja gruczołu tarczycy, nadnerczy lub przysadki mózgowej może być przyczyną.

Like this post? Please share to your friends: