Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o chorobach serca

Choroba serca to termin obejmujący dowolne zaburzenie serca.

W przeciwieństwie do chorób sercowo-naczyniowych, które opisują problemy z naczyniami krwionośnymi i układem krwionośnym, a także sercem, choroba serca odnosi się tylko do problemów i deformacji samego serca.

Według Centers for Disease Control (CDC) choroba serca jest główną przyczyną zgonów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Jedna na cztery zgony w USA występuje w wyniku choroby serca.

Szybkie fakty dotyczące chorób serca

 • Jedna na cztery zgony w USA związana jest z chorobami serca.
 • Choroba niedokrwienna serca, arytmia i zawał mięśnia sercowego są przykładami chorób serca.
 • Choroby serca można leczyć za pomocą leków lub operacji.
 • Rzucenie palenia i regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca.

Rodzaje

Mężczyzna ściskający pierś

Istnieje wiele rodzajów chorób serca, które wpływają na różne części narządu i występują na różne sposoby.

Wrodzona wada serca

Jest to ogólne określenie niektórych deformacji serca, które były obecne od urodzenia. Przykłady obejmują:

 • Wady przegród: między dwiema komorami serca jest dziura.
 • Wady niedrożności: Przepływ krwi przez różne komory serca jest częściowo lub całkowicie zablokowany.
 • Cyanotyczna choroba serca: wada serca powoduje niedobór tlenu w organizmie.

Niemiarowość

Arytmia to nieregularne bicie serca.

Istnieje kilka sposobów, w których bicie serca może stracić swój regularny rytm. Obejmują one:

 • tachykardia, gdy serce bije zbyt szybko
 • bradykardię, gdy serce bije zbyt wolno
 • przedwczesne skurcze komorowe lub dodatkowe, nieprawidłowe bity
 • migotanie, gdy bicie serca jest nieregularne

Arytmie występują, gdy impulsy elektryczne w sercu, które koordynują bicie serca, nie działają prawidłowo. Sprawiają, że serce bije tak, jak nie powinno, czy to zbyt szybko, zbyt wolno, czy zbyt nieregularnie.

Nieregularne bicie serca jest powszechne i wszyscy ludzie je doświadczają. Czują się jak trzepotliwe lub ścigane serce. Jednakże, gdy zmieniają się zbytnio lub występują z powodu uszkodzonego lub słabego serca, muszą być traktowane poważniej i traktowane.

Arytmie mogą stać się śmiertelne.

Choroba wieńcowa

Tętnice wieńcowe zasilają mięsień sercowy substancjami odżywczymi i tlenem przez krążącą krew.

Tętnice wieńcowe mogą stać się chore lub uszkodzone, zwykle z powodu złogów nazębnych zawierających cholesterol. Zrost płytki nazębnej zwęża tętnice wieńcowe, co powoduje, że serce otrzymuje mniej tlenu i substancji odżywczych.

Rozszerzona kardiomiopatia

Komory serca ulegają rozszerzeniu w wyniku osłabienia mięśnia sercowego i nie mogą prawidłowo pompować krwi. Najczęstszą przyczyną jest niewystarczająca ilość tlenu docierająca do mięśnia sercowego z powodu choroby wieńcowej. Zwykle ma to wpływ na lewą komorę.

Zawał mięśnia sercowego

Jest to również nazywane zawałem serca, zawałem serca i zakrzepicą wieńcową. Przerwany przepływ krwi uszkadza lub niszczy część mięśnia sercowego. Jest to zwykle spowodowane zakrzepem krwi, który rozwija się w jednej z tętnic wieńcowych i może również wystąpić, gdy tętnica nagle zwęża się lub skurczy.

Niewydolność serca

Znana również jako zastoinowa niewydolność serca, niewydolność serca występuje, gdy serce nie pompuje krwi w organizmie w sposób efektywny.

Może to mieć wpływ na lewą lub prawą stronę serca. Rzadko, obie strony są. Choroba wieńcowa lub nadciśnienie mogą w miarę upływu czasu pozostawiać serce zbyt sztywne lub słabe do wypełnienia i prawidłowego pompowania.

Kardiomiopatia przerostowa

Jest to zaburzenie genetyczne, w którym ścianka lewej komory gęstnieje, utrudniając wypompowanie krwi z serca. Jest to główna przyczyna nagłej śmierci u sportowców. Rodzic z kardiomiopatią przerostową ma 50% szans na przekazanie zaburzeń swoim dzieciom.

Niedomykalność zastawki dwudzielnej

Znany również jako niedomykalność zastawki mitralnej, niedomykalność zastawki mitralnej lub niekompetencja mitralna, występuje wtedy, gdy zastawka mitralna w sercu nie zamyka się wystarczająco mocno. To pozwala krwi płynąć z powrotem do serca, kiedy powinno się wyjść. W rezultacie krew nie może efektywnie przemieszczać się przez serce lub ciało.

Ludzie z tego rodzaju chorobą serca często czują się zmęczeni i zdyszani.

Wypadanie płatka zastawki mitralnej

Zawór między lewym przedsionkiem i lewą komorą nie zamyka się całkowicie, wybrzusza w górę lub wraca do przedsionka. U większości ludzi stan nie zagraża życiu i nie wymaga leczenia. Niektóre osoby, zwłaszcza jeśli stan jest naznaczony niedomykalności mitralnej, mogą wymagać leczenia.

Zwężenie płucne

Serce staje się trudne do pompowania krwi z prawej komory do tętnicy płucnej, ponieważ zastawka płucna jest zbyt ciasna. Prawa komora musi ciężej pracować, aby pokonać przeszkodę. Niemowlę z ciężkim zwężeniem może zmienić kolor na niebieski. Starsze dzieci na ogół nie mają żadnych objawów.

Leczenie jest konieczne, jeśli ciśnienie w prawej komorze jest zbyt wysokie i można wykonać walwuloplastykę balonową lub operację na otwartym sercu w celu usunięcia niedrożności.

Objawy

Objawy choroby serca zależą od tego, który stan dotyczy osoby.

Najczęstsze objawy to ból w klatce piersiowej, duszność i kołatanie serca. Ból w klatce piersiowej, wspólny dla wielu rodzajów chorób serca, znany jest jako dusznica bolesna lub dławica piersiowa i występuje, gdy część serca nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Angina może być wywołana przez stresujące wydarzenia lub wysiłek fizyczny i zwykle trwa poniżej 10 minut.

Zawały serca mogą również występować w wyniku różnych rodzajów chorób serca.Objawy ataku serca są podobne do dusznicy bolesnej z wyjątkiem tego, że mogą wystąpić w czasie odpoczynku i mają tendencję do nasilenia.

Objawy zawału serca mogą czasem przypominać niestrawność. Może wystąpić zgaga i ból brzucha, a także uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Inne objawy zawału serca obejmują:

 • ból, który przemieszcza się przez ciało, na przykład od klatki piersiowej do ramion, szyi, pleców, brzucha lub szczęki
 • zawroty głowy i zawroty głowy
 • obfite pocenie
 • nudności i wymioty

Niewydolność serca jest również wynikiem chorób serca, a duszność może wystąpić, gdy serce staje się zbyt słabe, aby krążyć krew.

Niektóre stany serca występują bez żadnych objawów, szczególnie u osób starszych i osób z cukrzycą.

Termin „wrodzona wada serca” obejmuje wiele stanów, ale ogólne objawy obejmują:

 • wyzysk
 • wysoki poziom zmęczenia
 • szybkie bicie serca i oddychanie
 • zadyszka
 • ból w klatce piersiowej
 • niebieski odcień skóry
 • paznokcie klubowe

W ciężkich przypadkach objawy mogą wystąpić po urodzeniu. Jednak objawy te mogą się nie rozwinąć, dopóki dana osoba nie przekroczy 13 lat.

Przyczyny

Choroba serca jest spowodowana uszkodzeniem całości lub części serca, uszkodzeniem tętnic wieńcowych lub złym zaopatrzeniem w narządy i tlen.

Niektóre typy chorób serca, takie jak kardiomiopatia przerostowa, mają podłoże genetyczne. Te, wraz z wrodzonymi wadami serca, mogą wystąpić przed narodzinami.

Istnieje wiele opcji stylu życia, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Obejmują one:

 • wysokie ciśnienie krwi i cholesterol
 • palenie
 • nadwaga i otyłość
 • cukrzyca
 • Historia rodzinna
 • dieta niezdrowego jedzenia
 • wiek
 • historia stanu przedrzucawkowego podczas ciąży
 • pozostawanie na stacjonarnej pozycji przez dłuższy czas, na przykład podczas siedzenia w pracy

Posiadanie któregokolwiek z tych czynników ryzyka znacznie zwiększa ryzyko chorób serca. Niektóre, takie jak wiek, są nieuniknione. Na przykład, gdy kobieta osiągnie wiek 55 lat, choroba serca staje się bardziej prawdopodobna.

Leczenie

Istnieją dwie główne linie leczenia chorób serca. Początkowo osoba może próbować leczyć chorobę serca za pomocą leków. Jeśli nie przynoszą one pożądanego efektu, dostępne są opcje chirurgiczne, które pomagają rozwiązać problem.

Lek

W większości chorób serca dostępna jest bardzo szeroka gama leków. Wiele z nich jest przepisanych w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi, ale niektóre służą innym celom.

Głównymi lekami w użyciu są:

 • statyny, obniżające poziom cholesterolu
 • aspiryna, klopidogrel i warfaryna, w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów
 • beta-blokery, do leczenia zawału serca, niewydolności serca i wysokiego ciśnienia krwi
 • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), na niewydolność serca i wysokie ciśnienie krwi

Twój lekarz będzie pracował z tobą, aby znaleźć lek, który jest bezpieczny i skuteczny. Będą również używać leków do leczenia schorzeń leżących u podstaw, które mogą wpływać na serce, takich jak cukrzyca, zanim staną się problematyczne.

Chirurgia

Chirurdzy operujący

Operacja serca jest intensywną opcją, z której odzyskanie może zająć dużo czasu.

Mogą one jednak być skuteczne w leczeniu blokad i problemów z sercem, dla których leki mogą nie być skuteczne, szczególnie w zaawansowanych stadiach chorób serca.

Do najczęstszych operacji należą:

 • angioplastyka, w której wprowadza się cewnik balonowy w celu poszerzenia zwężonych naczyń krwionośnych, który może ograniczać przepływ krwi do serca
 • pomostowanie tętnic wieńcowych, które umożliwia przepływ krwi do zablokowanej części serca u osób z zablokowanymi tętnicami
 • operacja w celu naprawy lub wymiany wadliwych zastawek serca
 • rozruszniki serca lub elektroniczne urządzenia, które regulują bicie serca u osób z arytmią

Przeszczepy serca są inną opcją. Jednak często trudno jest znaleźć odpowiednie serce o odpowiedniej wielkości i rodzaju krwi w wymaganym czasie. Ludzie są umieszczani na liście oczekujących na narządy dawców i mogą czasem czekać latami.

Zapobieganie

Niektórym chorobom serca, takim jak te obecne od urodzenia, nie można zapobiec.

Innym typom można jednak zapobiec, podejmując następujące działania:

 • Jedz zrównoważoną dietę. Trzymaj się niskotłuszczowych produktów o wysokiej zawartości błonnika i pamiętaj, aby codziennie spożywać pięć porcji świeżych owoców i warzyw. Zwiększ spożycie pełnych ziaren i zmniejsz ilość soli i cukru w ​​diecie. Upewnij się, że tłuszcze w diecie są w większości nienasycone.
 • Ćwicz regularnie. To wzmocni serce i układ krwionośny, obniży poziom cholesterolu i utrzyma ciśnienie krwi.
 • Utrzymuj zdrową masę ciała na swój wzrost. Kliknij tutaj, aby obliczyć aktualny i docelowy wskaźnik masy ciała (BMI).
 • Jeśli palisz, przestań. Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i układu krążenia.
 • Zmniejsz spożycie alkoholu. Nie pij więcej niż 14 sztuk tygodniowo.
 • Warunki kontrolne, które wpływają na zdrowie serca jako powikłanie, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.

Chociaż te kroki nie eliminują całkowicie ryzyka chorób serca, mogą pomóc poprawić ogólny stan zdrowia i znacznie zmniejszyć szanse powikłań serca.

Statystyka

Ćwiczyć człowieka

Choroba serca jest najczęstszą przyczyną zgonu obu płci. Oto niektóre statystyki pokazujące skalę chorób serca w USA

 • Choroba serca powoduje każdego roku śmierć około 630 000 osób w Stanach Zjednoczonych.
 • W Stanach Zjednoczonych osoba ma atak serca co 40 sekund, a co najmniej jedna osoba umiera na minutę ze zdarzenia związanego z problemami z sercem.
 • Obciążenie chorobami serca w gospodarce USA wynosi około 200 miliardów dolarów.
 • Najczęstszym rodzajem choroby serca jest choroba niedokrwienna serca.
 • Mississippi jest krajem o najwyższym wskaźniku zgonów z powodu chorób serca przy 233,1 zgonów na 100 000 członków populacji. Państwo jest ściśle przestrzegane przez Oklahoma, Arkansas, Alabama i Luizjana. Minnesota, Hawaje i Kolorado mają najniższe stawki.

Aktualności

Każdego dnia dokonuje się postępów w badaniach i leczeniu chorób serca.

Niedawne badanie, które zostanie przedstawione podczas corocznego spotkania radiologicznego Towarzystwa Radiologicznego w Ameryce Północnej w 2018 roku, wykazało, że dystrybucja tłuszczu w organizmie zwiększa ryzyko chorób serca i innych zaburzeń kardiometabolicznych u kobiet.

W 69. dorocznej konferencji Towarzystwa Kardiologicznego w Indiach niedawno przedstawiono wyniki, które wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca wzrasta o 500%, a łysina i siwe włosy u mężczyzn.

Palenie tylko jednego papierosa dziennie może zwiększyć ryzyko chorób serca, zgodnie z nowym badaniem w. Badania sugerują, że całkowite wycięcie papierosów jest jedynym sposobem na zmniejszenie tego ryzyka, w przeciwieństwie do po prostu zmniejszenia liczby papierosów.

W innych doniesieniach, badanie w tej sprawie wiązało grypę z atakami serca w grupach osób zagrożonych chorobami serca.

Nowe badanie sugeruje również, że zespół niespokojnych nóg (RLS) może również zwiększać ryzyko zgonu z powodu chorób związanych z sercem, szczególnie u starszych kobiet.

Aby nadążyć za rozwojem chorób serca, kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami i badaniami.

PLMedBook