Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Trochę alkoholu podczas ciąży może zmienić rysy twarzy dziecka

Nowe badanie potwierdza, że ​​nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu podczas ciąży, po stwierdzeniu, że nawet sporadyczny napój może wpływać na rozwój twarzy dziecka.

kobieta w ciąży trzyma kieliszek wina

Naukowcy z Belgii i Australii ocenili nawyki picia ponad 400 kobiet w ciąży i zmapowali rysy twarzy swoich dzieci w wieku 1 roku.

Zespół odkrył, że prenatalna ekspozycja na alkohol – nawet na niskim poziomie – subtelnie wpłynęła na kształtowanie się rysów twarzy w macicy, w tym nos, podbródek i oczy.

Współprowadzący badania Evi Muggli z Instytutu Badawczego dla Dzieci im. Murdocha w Australii oraz koledzy niedawno zgłosili swoje wyniki w.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) stwierdzają, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu do picia w czasie ciąży, ani nie ma bezpiecznego czasu na picie alkoholu w czasie ciąży.

Jednak badanie z CDC z 2015 r. Wykazało, że około 1 na 10 oczekujących matek w Stanach Zjednoczonych zgłosiło spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni.

Spożywanie alkoholu podczas ciąży może powodować wiele problemów fizycznych i rozwojowych potomstwa, w tym niską masę urodzeniową, trudności w uczeniu się, mały rozmiar głowy, niepełnosprawność intelektualną i problemy z widzeniem lub słyszeniem. Te schorzenia wchodzą w zakres zaburzeń ze spektrum alkoholu płodowego (FASD).

Wiadomo również, że ekspozycja prenatalna na alkohol może wpływać na rozwój twarzy dziecka, chociaż poziom spożycia alkoholu, który powoduje taki efekt, jest niejasny.

Na potrzeby swoich badań Muggli i współpracownicy postanowili zbadać, w jaki sposób różne poziomy prenatalnej ekspozycji na alkohol wpływają na rozwój twarzy.

Korzystanie z obrazowania trójwymiarowego do odwzorowania dziecięcych rysów twarzy

Badaniem objęto 415 dzieci urodzonych przez matki uczestniczące w badaniu zadawania pytań dotyczących alkoholu w ciąży (AQUA).

Badanie AQUA to podłużna kohorta prawie 1600 kobiet w ciąży, która ma na celu lepsze zrozumienie, jak różne ilości alkoholu spożywanego podczas ciąży wpływają na nienarodzone dziecko.

W ramach badania, matki zostały poproszone o wypełnienie ankiety szczegółowo określającej częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu w okresie 3 miesięcy przed ciążą, a także w każdym trymestrze.

Niskie spożycie alkoholu zdefiniowano jako mniej niż 20 gramów alkoholu na jedną okazję do picia i mniej niż 70 gramów alkoholu na tydzień; umiarkowane spożycie określono jako 21-49 gramów alkoholu na raz i mniej niż 70 gramów na tydzień; wysokie spożycie zostało określone jako ponad 50 gramów alkoholu na raz.

Kiedy dzieci osiągnęły 1 rok życia, zostały poddane obrazowaniu twarzy. Według współprowadzącego badania, Harry’ego Matthewsa z University of Melbourne w Australii, zespół wykorzystał „zaawansowaną technikę analizy twarzy 3D, odwzorowując coś w rodzaju 7 000 pojedynczych punktów na twarzy”.

Kobiety powinny unikać alkoholu podczas ciąży

Naukowcy odkryli, że niskie, umiarkowane i wysokie spożycie alkoholu – szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży – doprowadziło do zmian w tworzeniu się rysów twarzy u potomstwa.

Zespół zauważa, że ​​zmiany te nie były widoczne gołym okiem, ponieważ mierzyły mniej niż 2 milimetry. Technika obrazowania trójwymiarowego była jednak w stanie wykryć drobne zmiany w nosie, wargach i oczach przy dowolnym poziomie prenatalnej ekspozycji na alkohol.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy stwierdzili, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży może wpływać na rozwój płodu.

„Byliśmy zaskoczeni, że te stosunkowo niskie poziomy alkoholu mają subtelny wpływ, a nasze odkrycia wspierają krajowe zalecenia powstrzymania się od picia alkoholu w czasie ciąży.”

Prof. Jane Halliday, Ph.D., Instytut Badawczy dla Dzieci w Murdoch

„Informacje z naszych badań są szczególnie ważne, ponieważ potwierdzam moją potrzebę doradzania kobietom, aby unikały alkoholu w czasie ciąży i dają mi nowe dowody na poparcie tej porady” – dodaje Elizabeth Elliott, współautorka badań z University of Sydney w Australii.

Dowiedz się, w jaki sposób umiarkowane spożycie alkoholu może prowadzić do pogorszenia zdrowia mózgu.

Like this post? Please share to your friends: