Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

E-papierosy: nastolatki nie powinny ich w ogóle używać

Nowe badanie potwierdza, że ​​e-papierosy są szkodliwe dla nastolatków i nakłania nastolatków do zaprzestania narażania swojego zdrowia na ryzyko.

nastolatek vaping

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) to urządzenia zasilane bateryjnie, które są regularnie stosowane jako zdrowsza alternatywa dla zwykłych papierosów.

E-papierosy zawierają czasami nikotynę, a czasami używają roztworów wolnych od nikotyny.

Oferują użytkownikom wrażenie podobne do palenia, ale nie wytwarzają dymu. Zamiast tego podgrzewają one e-ciecz, którą zawierają i tworzą parę, dlatego używanie tych urządzeń jest czasami określane jako „vaping”.

Jednakże, chociaż wielu dorosłych użytkowników wybiera e-papierosy, aby uwolnić się od nałogu palenia, niektórzy badacze zgłaszali obawy, że nastolatki mogą używać ich jako bramy do tego nawyku.

Używanie e-papierosów wydaje się być popularne wśród wielu nastolatków, pomimo faktu, że Food and Drug Administration (FDA) zakazała sprzedaży takich urządzeń osobom poniżej 18 roku życia.

Jednak ostatnie badania z University of California w San Francisco pokazują, że możemy mieć więcej powodów do obaw, jeśli chodzi o nastoletnie używanie e-papierosów – poza uzależnieniem i możliwością przejścia na tradycyjne papierosy.

Główny autor badań, dr Mark L. Rubinstein i jego zespół, odkryli, że nastolatki, które „vape” mogą narażać się na niebezpieczne chemikalia powiązane z rakiem. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie.

Takie toksyczne substancje, jak dodają badacze, występują zarówno w e-papierosach, jak iw tradycyjnych papierosach, a nastolatki muszą mieć świadomość, że nawet wybierając urządzenia bez nikotyny, mogą nadal narazić się na niebezpieczeństwo.

„Młodzieży trzeba ostrzec, że para wytwarzana przez e-papierosy nie jest nieszkodliwą parą wodną, ​​ale w rzeczywistości zawiera niektóre z tych samych toksycznych substancji chemicznych, które można znaleźć w dymie z tradycyjnych papierosów. Nastolatki powinny oddychać powietrzem, a nie produktami zawierającymi toksyny.”

Dr Mark L. Rubinstein

Czynniki rakotwórcze zagrażają zdrowiu nastolatków

Aby wyciągnąć wnioski, dr Rubinstein i zespół zgromadzili i przeanalizowali próbki moczu od 104 nastolatków, średnio 16,4 lat.

Spośród nich 67 osób używało e-papierosów, 17 używało e-papierosów, a tradycyjne, a 20 nie paliło ani nie paliło (kontrola).

Ich analiza wykazała, że ​​nastolatkowie, którzy wyszydzili, mieli w swoich ciałach trzykrotnie wyższe stężenie toksycznych związków niż ich rówieśnicy niezwyciężeni. W przypadku nastolatków, którzy stosowali zarówno papierosy tytoniowe, jak i e-papierosy, stężenie toksycznych substancji chemicznych w organizmie było trzykrotnie wyższe niż u nastolatków, którzy tylko wymiotowali.

„E-papierosy”, mówi dr Rubinstein, „są sprzedawane dorosłym, którzy próbują zmniejszyć lub rzucić palenie jako bezpieczniejszą alternatywę dla papierosów, chociaż mogą być korzystne dla dorosłych jako forma redukcji szkód, dzieci nie powinny używać w ogóle ich. „

Było to pierwsze badanie, w którym zbadano obecność toksycznych, rakotwórczych substancji w ciałach nastoletnich użytkowników e-papierosów. Niektóre ze szkodliwych substancji chemicznych, które naukowcy przetestowali, to akrylonitryl, akroleina, tlenek propylenu, akryloamid i aldehyd krotonowy – wszystkie z nich są wymienione jako rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze dla ludzi.

Niektóre z badanych substancji wykryto w ciałach nastolatków, którzy stosowali aromatyzowany płyn do e-papierosów bez nikotyny. Obejmowały one glikol propylenowy i glicerol, które, chociaż zostały zatwierdzone przez FDA, „mogą tworzyć związki rakotwórcze po podgrzaniu”.

„Gdy są ogrzewane do wysokich temperatur wymaganych do parowania, mogą wytwarzać toksyczne substancje potencjalnie rakotwórcze” – zauważa dr Rubinstein.

Autorzy badania podsumowują: „[w] przypadku tradycyjnych papierosów, powiadamianie nastolatków musi zawierać ostrzeżenia o potencjalnym ryzyku związanym z toksyczną ekspozycją na rakotwórcze związki wytwarzane przez te produkty.”

Like this post? Please share to your friends: