Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co należy wiedzieć o niedokrwistości z niedoboru żelaza?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest stanem, w którym występuje zbyt mało czerwonych krwinek w organizmie z powodu niedoboru żelaza.

Ciało wykorzystuje żelazo do produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen dookoła ciała.

Bez wystarczającej ilości żelaza może być za mało zdrowych czerwonych krwinek, aby przenosić wystarczającą ilość tlenu, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Rezultatem tej sytuacji jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, która może sprawić, że osoba poczuje się wyjątkowo zmęczona i zdyszana.

Czym jest anemia?

czerwone krwinki pod mikroskopem

Niedokrwistość to stan krwi charakteryzujący się brakiem zdrowych krwinek czerwonych lub hemoglobiny.

Hemoglobina jest częścią czerwonych krwinek, która wiąże się z tlenem.

Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny w krążeniu, niedostateczna ilość tlenu dociera również do wszystkich części ciała.

W rezultacie narządy i tkanki mogą nie działać prawidłowo, a dana osoba może czuć się zmęczona.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza, aby wytworzyć potrzebną hemoglobinę.

Przyczyny

Niedokrwistość z niedoboru żelaza odnosi się bezpośrednio do braku żelaza w organizmie. Przyczyna niedoboru żelaza jest jednak różna.

Niektóre typowe przyczyny to:

 • Zła dieta lub niewystarczająca ilość żelaza w diecie
 • strata krwi
 • zmniejszona zdolność do wchłaniania żelaza
 • ciąża

Zła dieta

Diety pozbawione żelaza są główną przyczyną niedoboru żelaza.

Pokarmy bogate w żelazo, takie jak jajka i mięso, dostarczają organizmowi dużej ilości żelaza potrzebnego do produkcji hemoglobiny. Jeśli dana osoba nie je wystarczająco dużo, aby utrzymać zapas żelaza, może rozwinąć się niedobór żelaza.

Strata krwi

Żelazo znajduje się głównie we krwi, ponieważ jest przechowywane w krwinkach czerwonych. Niedobór żelaza może wystąpić, gdy dana osoba traci dużo krwi od urazu, porodu lub ciężkich miesiączek.

W niektórych przypadkach powolna utrata krwi z chorób przewlekłych lub niektórych nowotworów może prowadzić do niedoboru żelaza.

Zmniejszona zdolność wchłaniania żelaza

Niektórzy ludzie nie są w stanie wchłonąć wystarczającej ilości żelaza z jedzenia, które jedzą. Może to być spowodowane problemem z jelita cienkiego, takim jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna, lub jeśli część jelita cienkiego została usunięta.

Ciąża

Niski poziom żelaza jest częstym problemem dla kobiet w ciąży. Rosnący płód potrzebuje dużo żelaza, co może prowadzić do niedoboru żelaza.

Również kobieta w ciąży ma zwiększoną ilość krwi w swoim ciele. Ta większa objętość krwi wymaga więcej żelaza, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Czynniki ryzyka

oddawanie krwi

Niektóre grupy osób mają wyższe ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Grupy zagrożone obejmują:

Wegetarianie: Ludzie, tacy jak wegetarianie, którzy jedzą dietę roślinną, mogą nie mieć żelaza. Aby temu zaradzić, powinni upewnić się, że zawierają pokarmy bogate w żelazo, takie jak fasola lub wzmocnione zboża. Wegetarianie, którzy również jedzą owoce morza, powinni rozważyć ostrygi lub łososia, jako część ich regularnej diety.

Kobiety: Miesięczne cykle menstruacyjne mogą zwiększać ryzyko niedoboru żelaza u kobiet i nastolatków.

Dawcy krwi: ludzie, którzy regularnie oddają krew, zwiększają szansę na wystąpienie niedoboru żelaza. Wynika to z częstej utraty krwi.

Niemowlęta i dzieci: Wcześniaki i dzieci o niskiej masie urodzeniowej mogą być narażone na niedobory żelaza. Ponadto, niemowlęta, które nie otrzymują wystarczającej ilości żelaza poprzez mleko matki, są bardziej zagrożone. Lekarz może zalecić kobietom karmiącym piersią, aby dodawały bogatą w żelazo formułę do diety ich dziecka, jeśli poziom żelaza jest niski.

Podobnie, dzieci przechodzące przez tryskające wzrosty mają zwiększone ryzyko niedoboru żelaza. Ważne jest, aby dzieci spożywały zróżnicowaną i bogatą w składniki odżywcze dietę, aby uniknąć niedoborów żelaza.

Objawy

Niedokrwistość z niedoboru żelaza często rozwija się długo. Ludzie mogą nie wiedzieć, że mają go, dopóki objawy nie są poważne.

W niektórych przypadkach niedobór żelaza może się poprawić bez interwencji, ponieważ sytuacja danej osoby ulega zmianie, na przykład po porodzie.

Jednakże, jeśli dana osoba ma jakiekolwiek objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza, powinna porozmawiać z lekarzem.

Osoba z niedoborem żelaza może mieć następujące objawy:

 • ogólne osłabienie
 • zawroty głowy lub oszołomienie
 • ekstremalne zmęczenie
 • szybkie bicie serca
 • łatwo łamliwe i łamliwe paznokcie
 • jaśniejsza niż normalna skóra
 • ból w klatce piersiowej
 • duszność
 • bóle głowy
 • zimne dłonie i stopy
 • bolesność lub zapalenie języka
 • apetyt na rzeczy nieodżywcze, takie jak brud, skrobia lub lód
 • słaby apetyt, zwłaszcza u dzieci

Komplikacje

W łagodniejszych przypadkach niedokrwistości z niedoboru żelaza osoba prawdopodobnie nie będzie miała więcej niż normalne objawy opisane powyżej. Mogą jednak wystąpić dodatkowe komplikacje, jeśli niedokrwistość z niedoboru żelaza pozostanie nieleczona.

Możliwe powikłania to:

 • powolny wzrost i opóźnienia rozwojowe u dzieci i niemowląt
 • problemy z sercem, w tym niewydolność serca lub powiększenie serca z powodu kompensacji braku tlenu
 • powikłania ciążowe, w tym małe masy urodzeniowe i zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu

Diagnoza

Badanie krwi w laboratorium

Tylko lekarz może zdiagnozować niedokrwistość z niedoboru żelaza. Ważne jest, aby osoba zwróciła się o poradę do lekarza, jeśli ma zauważalne objawy.

Jest prawdopodobne, że lekarz rozpocznie badanie, zadając pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Mogą badać koloryt skóry, paznokcie i pod powiekami, aby szukać fizycznych oznak niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Jednakże, ponieważ niedokrwistość z niedoboru żelaza nie zawsze ma widoczne objawy, prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badania krwi.

Lekarz sprawdzi krew w następujących przypadkach:

 • hematokryt lub procent czerwonych krwinek w całkowitej objętości krwi
 • rozmiar i kolor czerwonych krwinek, szczególnie w przypadku mniejszych komórek jasnych
 • niskie poziomy ferrytyny, gdzie niedobór tego białka wskazuje na słabe przechowywanie żelaza we krwi
 • niższe poziomy hemoglobiny, które są związane z niedoborem żelaza

Lekarz może zadać dalsze pytania lub przeprowadzić dodatkowe testy, aby ustalić, czy niedokrwistość z niedoboru żelaza jest wynikiem nierozpoznanej choroby podstawowej.

Testy te mogą się różnić w zależności od innych objawów opisywanych przez daną osobę. Na przykład, ktoś doświadczający bólu podczas trawienia może wymagać kolonoskopii, aby sprawdzić, czy choroba przewodu pokarmowego jest przyczyną niedoboru żelaza.

Leczenie i samodzielne leczenie

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest zwykle leczona na dwa sposoby, co wiąże się ze zwiększeniem spożycia żelaza i leczenia wszelkich stanów chorobowych.

Lekarze mogą zalecać stosowanie suplementów żelaza w celu poprawienia poziomu spożycia żelaza. Suplementy są często dostępne bez recepty. Ważne jest przyjmowanie suplementów zgodnie z zaleceniami. Dzieje się tak dlatego, że zbyt dużo żelaza może być toksyczne i uszkadzać wątrobę.

Ponadto duże ilości żelaza mogą powodować zaparcia. W rezultacie lekarz może przepisać środki zmiękczające stolec lub środki przeczyszczające w celu złagodzenia wypróżnień.

Jeśli zostanie znaleziony podstawowy stan, może być konieczne dalsze leczenie. Leczenie uzależnienia zależy od problemu, ale może oznaczać dodatkowe leki, antybiotyki lub zabiegi chirurgiczne.

Samoopiekanie polega na dodaniu do diety więcej żelaza i witaminy C. Pokarmy bogate w żelazo obejmują fasolę, czerwone mięso, suszone owoce, zboża wzbogacone w żelazo i groszek. Pokarmy bogate w witaminę C obejmują owoce cytrusowe, liściaste warzywa i brokuły.

Niezależnie od tego, czy dana osoba zdecyduje się samodzielnie zarządzać, czy przestrzegać zaleceń lekarza, należy pamiętać, że skorygowanie niedoboru żelaza zajmie trochę czasu. Objawy mogą ulec poprawie po tygodniu leczenia, ale może to zająć kilka miesięcy lub dłużej, aby podnieść poziom żelaza we krwi.

Like this post? Please share to your friends: