Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W przypadku pacjentów leczonych tamoksyfenem kawa może zmniejszyć o połowę częstotliwość nawrotu raka piersi

Nowe badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund w Szwecji twierdzą, że kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi, przyjmują lek tamoksyfen, który może zmniejszyć o połowę ryzyko nawrotu picia kawy.

Kawa i kawa

Wyniki – opublikowane w czasopiśmie – opierają się na wynikach wcześniejszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Lund w 2013 r., W których zespół znalazł związek między spożywaniem kawy a zmniejszeniem wznowy raka piersi u 300 kobiet stosujących tamoksyfen.

W tym badaniu naukowcy nie byli jednak w stanie wyjaśnić, dlaczego kawa wydaje się chronić przed powrotem raka piersi u tych kobiet.

„Teraz, inaczej niż w poprzednim badaniu, połączyliśmy informacje na temat stylu życia pacjentów i danych klinicznych z 1090 pacjentów z rakiem piersi z badaniami na komórkach raka piersi” – mówią badacze Ann Rosendahl i Helena Jernström, obaj z Uniwersytetu w Lund i Skanii University Hospital , także w Szwecji.

Po raku skóry rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych, dotykając około 1 na 8 kobiet w swoim życiu.

Terapia hormonalna jest standardowym leczeniem u pacjentów z rakiem piersi z receptorem estrogenowym (ER +), najczęściej podawanym po operacji chirurgicznej. Tamoksyfen jest jednym z leków stosowanych w terapii hormonalnej. Działa zapobiegając wiązaniu estrogenu z komórkami raka piersi, co powstrzymuje je przed wzrostem i podziałem.

Spośród 1090 kobiet z rakiem piersi objętych badaniem około 500 było leczonych tamoksyfenem. Zużycie kawy przez kobietę oceniono i przypisano do jednej z trzech kategorii: niskie zużycie (mniej niż jedna filiżanka dziennie), umiarkowane spożycie (dwie do czterech filiżanek dziennie) i wysokie spożycie (pięć lub więcej filiżanek dziennie).

Naukowcy odkryli, że wśród kobiet, które były leczone tamoksyfenem, ci, którzy mieli umiarkowane lub wysokie spożycie kawy mieli połowę prawdopodobieństwa nawrotu raka piersi niż ci, którzy mieli niskie spożycie kawy lub w ogóle nie piją napoju.

Co więcej, zespół odkrył, że kobiety leczone tamoksyfenem, które spożywały co najmniej dwie filiżanki kawy dziennie, miały mniejsze guzy i niższy odsetek guzów zależnych od hormonów niż kobiety, które spożywały mniej kawy.

Kofeina, kwas kawowy „zmniejsza podział komórek i zwiększa śmiertelność komórek”

Następnie naukowcy przeanalizowali wpływ dwóch substancji obecnych w kawie – kofeiny i kwasu kawowego – na komórki raka piersi.

Zespół odkrył, że oba te związki – w szczególności kofeina – zmniejszyły podział komórek i zwiększyły śmierć komórek zarówno w komórkach raka sutka ER +, jak i ER +. Gdy zastosowano tamoksyfen, efekt był jeszcze silniejszy.

„To pokazuje, że te substancje mają wpływ na komórki raka piersi i wyłączają szlaki sygnałowe, które komórki nowotworowe potrzebują do wzrostu” – mówią Rosendahl i Jernström.

Naukowcy dodają:

„Wyniki kliniczne i eksperymentalne wykazują różne właściwości przeciwnowotworowe kofeiny i kwasu kawowego przeciw rakowi piersi ER + i ER, które mogą uwrażliwić komórki nowotworowe na tamoksyfen i zmniejszyć wzrost raka piersi.”

Zespół podkreśla jednak, że pacjenci z rakiem piersi nie powinni zamieniać swoich leków na kawę. „Jeśli jednak lubisz kawę i przyjmujesz tamoksyfen” – dodają Rosendahl i Jernström – „nie ma powodu, aby przestać pić, tylko dwie filiżanki dziennie wystarczą, aby coś zmienić.”

W zeszłym miesiącu raport dotyczący badania, w którym podawano tylko jedną filiżankę kawy dziennie, mógł znacznie zmniejszyć ryzyko raka wątroby, podczas gdy inne badanie, w którym zużywało pięć filiżanek dziennie, może zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Nasz artykuł w Centrum wiedzy – „Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z kawy?” – zapewnia dalszy wgląd w to, jak napój może być dla nas dobry, a także w jaki sposób może być szkodliwy dla zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: