Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nawet niewielki stres może wpłynąć na długoterminowy stan zdrowia, ostrzega uczelnia

Ostatnie badanie, wspierane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się i Narodowy Instytut Zdrowia, sugeruje, że nawet małe codzienne czynniki stresu mogą prowadzić do problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.

podkreślił kobieta w pracy

Ta ekspozycja na stres jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych, takich jak problemy sercowo-naczyniowe, lęk i depresja oraz przewlekły ból, to znany pomysł.

Jednak możemy myśleć, że to tylko niektóre rodzaje głównych czynników stresogennych – takich jak wyrzucenie z pracy, zerwanie lub poddanie się zabiegowi chirurgicznemu – mają znaczący wpływ na nasze życie.

Jednak ostatnie badania wyjaśniają, że nawet małe stresory mogą zaszkodzić naszemu długoterminowemu zdrowiu, jeśli utrzymamy to, jak się czują.

Na przykład nieporozumienie z dzisiejszym przyjacielem może prowadzić do problemów zdrowotnych w późniejszym życiu, jeśli pozwolimy, aby ten czynnik stresu przeszedł na następny dzień.

Właśnie takie badanie przeprowadziła Kate Leger – z University of California, Irvine – i współpracownicy.

„Nasze badania,” wyjaśnia Leger, „pokazują, że negatywne emocje, które utrzymują się po nawet niewielkich, codziennych stresorach, mają ważne implikacje dla naszego długoterminowego zdrowia fizycznego”.

Odkrycia te zostały opublikowane w czasopiśmie „Association for Psychological Science”.

Nie ma czegoś takiego jak znikomy stres

„Kiedy dzielimy się frustracjami, które odczuwamy po kłótni z przyjacielem”, piszą autorzy „, lub ucząc się nieoczekiwanego terminu pracy, ludzie często każą nam” po prostu odpuścić „. Jednak zaskakująco niewiele badań przetestowało użyteczność tej porady. „

Ich badanie miało na celu sprawdzenie tego pomysłu: czy rzeczywiście jest pomocne, aby spróbować „odpuścić” codzienne frustracje, gdy tylko się pojawią? A co się stanie, gdy nie będziemy w stanie łatwo przezwyciężyć takich stresorów?

Aby odpowiedzieć na te pytania, Leger i zespół przeanalizowali dane pochodzące z Midlife w National Longitudinal Study of Health and Welling. Na początku badania uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie 8-dniowego badania, w którym odnotowano ich codzienne stany emocjonalne.

Każdego dnia w tym okresie uczestnicy musieli rejestrować „ile czasu w ciągu ostatnich 24 godzin” doświadczyli każdej z następujących negatywnych emocji: nerwowość, bezwartościowość, beznadziejność, samotność, lęk, drżenie, drażliwość, wstyd, zdenerwowanie gniew, frustracja, niepokój lub poczucie, że „wszystko było wysiłkiem”.

  Dodatkowo poproszono ich o wyjaśnienie, jakie stresory dzienne wywołały emocje, których doświadczyły.

  Dziesięć lat po tej wstępnej ankiecie uczestnicy zostali poproszeni o zgłoszenie, czy rozwinęli jakąkolwiek chorobę przewlekłą i czy doświadczyli innych problemów zdrowotnych, które ingerowały w ich codzienne życie i wykonywali regularne zadania – na przykład ubierania się lub noszenia torby na zakupy – trudne.

  Naukowcy odkryli, że ci, którzy nie byli w stanie uwolnić się od negatywnych emocji wywołanych przez codzienne stresory, pozwalając im na kontynuację następnego dnia, mieli tendencję do doświadczania więcej problemów zdrowotnych, w tym chorób chronicznych i ograniczeń funkcjonalnych, w późniejszym życiu.

  „Kiedy większość ludzi myśli o rodzajach stresorów, które mają wpływ na zdrowie”, mówi Leger, „myślą o wielkich rzeczach, ważnych wydarzeniach z życia, które poważnie wpływają na ich życie, takich jak śmierć bliskiej osoby lub rozwiedzenie.”

  „Jednak zgromadzone wyniki sugerują, że to nie tylko wielkie wydarzenia, ale także drobne, codzienne stresory mogą mieć wpływ na nasze zdrowie”.

  Kate Leger

  ‚Odpuść już’?

  Związki między utrzymującym się stresem a rozwojem warunków zdrowotnych 10 lat później były spójne, nawet po tym, jak Leger i zespół dostosowali swoje wyniki, aby odzwierciedlić emocjonalne reakcje uczestników na ostatnie czynniki stresowe i średnią liczbę stresorów, z którymi musieli się zmagać.

  Ponadto wpływ stresu na długoterminowy stan zdrowia był taki sam, niezależnie od płci, poziomu wykształcenia i stanu zdrowia.

  „Oznacza to – podkreśla Leger – że wyniki zdrowotne nie odzwierciedlają tylko tego, jak ludzie reagują na codzienne stresory lub liczbę stresorów, na które są narażeni – jest coś wyjątkowego w tym, jak negatywny wydaje im się następny dzień, który ma poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego. „

  Dlaczego drobne sytuacje stresowe powodują problemy zdrowotne? Naukowcy uważają, że mogą istnieć dwa wiarygodne powody.

  Po pierwsze, utrzymujące się negatywne emocje aktywują systemy związane ze stresem na podstawie „trwałej”, osłabiając tym samym ciało i czyniąc je bardziej podatnym na choroby.

  Drugim wyjaśnieniem może być to, że negatywne nastroje mogą prowadzić do szkodliwych zachowań, które w dłuższej perspektywie mogą spowodować pogorszenie stanu zdrowia jednostki.

  Jak możemy zrekompensować ten czynnik ryzyka? Chociaż jest to z pewnością łatwiej powiedzieć niż zrobić, ludzie muszą próbować odrzucić małe frustracje, jeśli chcą chronić własne dobro.

  „Stres jest powszechny w naszym codziennym życiu, zdarza się w pracy, zdarza się w szkole, zdarza się w domu i w naszych relacjach Nasze badania pokazują, że strategia” po prostu odpuścić „może być korzystna dla naszego długoterminowego zdrowie „, podsumowuje Leger.

  Like this post? Please share to your friends: