Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne i źródła witaminy K

Witamina K odnosi się do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, które odgrywają rolę w krzepnięciu krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi.

Organizm potrzebuje witaminy K do produkcji protrombiny, białka i czynnika krzepnięcia, który jest ważny w procesie krzepnięcia krwi i metabolizmu kości. Osoby stosujące leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna lub kumadyna, nie powinny spożywać dodatkowej witaminy K bez wcześniejszego skontaktowania się z lekarzem.

Niedobór występuje rzadko, ale w ciężkich przypadkach może wydłużać czas krzepnięcia, prowadząc do krwawienia i nadmiernego krwawienia.

Witamina K1, filochinon, pochodzi z roślin. Jest to główny rodzaj dietetycznej witaminy K. Mniejszym źródłem jest witamina K2 lub menachinon, który występuje w niektórych produktach zwierzęcych i sfermentowanych.

Używa

Jarmuż i inne warzywa kapustne są dobrym źródłem witaminy K.

Filochinon, znany również jako witamina K1, występuje w roślinach. Kiedy ludzie jedzą, bakterie w jelicie grubym przekształcają je w formę do przechowywania, witaminę K2. Jest wchłaniany w jelicie cienkim i przechowywany w tkance tłuszczowej i wątrobie.

Bez witaminy K organizm nie może produkować protrombiny, czynnika krzepnięcia niezbędnego do krzepnięcia krwi i metabolizmu kości.

Większość Amerykanów nie jest zagrożona niedoborem witaminy K. Najprawdopodobniej dotyczy on noworodków i osób z zaburzeniem wchłaniania, na przykład z powodu zespołu krótkiego jelita, mukowiscydozy, celiakii lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Noworodki zwykle otrzymują zastrzyk witaminy K, aby chronić je przed krwawieniem w czaszce, co może być śmiertelne.

Zalecane odpowiednie spożycie witaminy K zależy od wieku i płci. Kobiety w wieku 19 lat i starsze powinny spożywać 90 mikrogramów (mcg) dziennie, a mężczyźni powinni mieć 120 mcg.

Korzyści

Witamina K korzystnie wpływa na organizm na różne sposoby.

Zdrowe kości

Wydaje się, że istnieje korelacja między niskim spożyciem witaminy K a osteoporozą.

Kilka badań sugeruje, że witamina K wspomaga utrzymanie silnych kości, poprawia gęstość kości i zmniejsza ryzyko złamań. Jednak badania nie potwierdziły tego.

Zdrowie poznawcze

Zwiększone stężenie witaminy K we krwi wiąże się z poprawą pamięci epizodycznej u osób starszych.

W jednym badaniu zdrowi osobnicy w wieku powyżej 70 lat z najwyższymi poziomami witaminy K1 we krwi wykazywali najwyższą werbalną wydajność pamięci epizodycznej.

Zdrowe serce

Witamina K może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegając mineralizacji, w której gromadzą się minerały w tętnicach. Pozwala to sercu swobodnie pompować krew przez ciało.

Mineralizacja naturalnie występuje z wiekiem i jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Wykazano również, że odpowiednie spożycie witaminy K obniża ryzyko udaru.

Źródła

Witamina K1 występuje w dużych ilościach w zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż i boćwina. Inne źródła obejmują oleje roślinne i niektóre owoce.

Źródła menanoquines, lub K2, obejmują mięso, produkty mleczne, jajka i japońskie „natto”, wytworzone ze sfermentowanych ziaren soi.

Oto kilka źródeł żywności witaminy K:

  • 10 gałązek pietruszki zawiera 90 mikrogramów (mcg)
  • 3-uncja porcji natto zawiera 850 mcg
  • pół szklanki porcji mrożonych i gotowanych ziemniaków z piórami zawiera 530 mcg
  • jedna szklanka surowego szpinaku zawiera 145 mcg
  • 1 łyżka oleju sojowego zawiera 25 mcg
  • pół szklanki porcji winogron zawiera 11 mcg
  • jajko na twardo zawiera 4 mcg

Uważa się, że większość dorosłych w USA spożywa wystarczającą ilość witaminy K.

Wskazówki dotyczące przepisów

Te zdrowe przepisy zostały opracowane przez zarejestrowanego dietetyka. Mogą zwiększyć spożycie witaminy K.

Pieczony halibut z czosnkowym jarmużem i prażonymi orzechami nerkowca

Powered-up szpinak lasagne

Pieczone brukselki z prażonymi pekanami i awokado

Sałatka ze szpinaku z pesto

Tłuszcz w diecie zwiększa wchłanianie witaminy K, więc sałatka z zielonych liści skropiona oliwą z oliwek dostarcza zarówno witaminę K, jak i pomaga jej w wchłonięciu.

Ryzyka

Nie określono tolerowanego górnego limitu dla witaminy K. Toksyczność jest rzadka i jest mało prawdopodobne, aby była rezultatem spożywania pokarmów zawierających witaminę K.

Jednak przyjmowanie jakiegokolwiek rodzaju suplementu może prowadzić do toksyczności.

Witamina K może wchodzić w interakcje z wieloma popularnymi lekami, w tym z rozcieńczalnikami krwi, lekami przeciwdrgawkowymi, antybiotykami, lekami obniżającymi poziom cholesterolu i lekami odchudzającymi.

Leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna są stosowane w celu zapobiegania szkodliwym zakrzepom krwi, które mogą blokować przepływ krwi do mózgu lub serca. Działają poprzez zmniejszanie lub opóźnianie zdolności krzepnięcia witaminy K. Nagłe zwiększenie lub zmniejszenie spożycia witaminy K może wpływać na działanie tych leków. Utrzymywanie dziennego spożycia witaminy K w sposób ciągły może zapobiec tym problemom.

Leki przeciwdrgawkowe, jeśli są przyjmowane podczas ciąży lub karmienia piersią, mogą zwiększać ryzyko niedoboru witaminy K u płodu lub noworodka. Przykładami środków przeciwdrgawkowych są fenytoina i dilantyna.

Leki obniżające poziom cholesterolu zaburzają wchłanianie tłuszczu. Tłuszcze żywieniowe są niezbędne do wchłaniania witaminy B, więc osoby przyjmujące ten lek mogą mieć większe ryzyko niedoboru.

Każdy, kto przyjmuje którykolwiek z tych leków powinien porozmawiać z lekarzem na temat spożycia witaminy K.

Najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych jest spożywanie zbilansowanej diety z dużą ilością owoców i warzyw. Suplementy powinny być stosowane tylko w przypadku niedoboru, a następnie pod nadzorem lekarza.

Like this post? Please share to your friends: