Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób muzyka przynosi korzyści mózgowi?

Czasami oglądanie muzyków na żywo może sprawić, że zwykli słuchacze poczują się, jakby mieli supermoce. Obecnie nowe badania sugerują, że krótki trening muzyczny zwiększa przepływ krwi w lewej półkuli mózgu, ale są też inne korzyści dla słuchaczy.

Naukowcy z Wydziału Nauk Psychologicznych Uniwersytetu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii przeprowadzili dwa różne badania w celu zbadania, w jaki sposób trening muzyczny wpływa na przepływ krwi do mózgu.

Mówią, że ich odkrycia, które zaprezentowali na corocznej konferencji British Psychological Society w Birmingham w Wielkiej Brytanii, sugerują, że obszary odpowiedzialne za muzykę i język mają wspólne ścieżki w mózgu.

Na początku 2014 r. Doniesiono o badaniu, które ujawniło skany mózgów muzyków jazzowych, wykazując podobieństwa między językiem a muzyką. Badacze z tego badania stwierdzili, że mózg najprawdopodobniej wykorzystuje swoje regiony syntaktyczne do przetwarzania całej komunikacji – czy to w mowie, czy poprzez muzykę.

W pierwszym z dwóch badań studentka Amy Spray i jej mentor, dr G. Meyer, poszukiwali wzorców aktywności mózgu u 14 muzyków i dziewięciu nie-muzyków, podczas gdy zajmowali się generowaniem muzyki i generowaniem słów.

Zespół odkrył, że wzorce mózgowe dla muzyków były podobne w obu zadaniach, podczas gdy dla nie-muzyków tak nie było.

Pani gra na skrzypcach

W drugim badaniu badacze mierzyli wzorce aktywności mózgu w innej grupie nie-muzyków, którzy brali udział w generowaniu słów i percepcji muzycznej. Po dokonaniu początkowych pomiarów, zespół wykonał pomiary, gdy uczestnicy otrzymali 30 minut szkolenia muzycznego.

Szkolenie muzyczne, jak twierdzą badacze, polegało na uczeniu się, jak wybierać trzy polirytmy – dwa lub więcej rytmów nie skonstruowanych z tego samego metra, które są odtwarzane w tym samym czasie – palcami.

W pomiarach wykonanych przed treningiem zespół zaobserwował, że nie ma istotnych wzorców aktywności mózgu w korelacji. Jednak po muzycznym treningu znaleźli „znaczące podobieństwa”.

„To było fascynujące zobaczyć, że podobieństwa w sygnaturach przepływu krwi można uzyskać po zaledwie pół godzinie prostego szkolenia muzycznego” – mówi Spray.

Kończy:

„Sugeruje to, że skorelowane wzorce mózgu były wynikiem użycia obszarów uważanych za zaangażowane w przetwarzanie języka, dlatego możemy założyć, że trening muzyczny skutkuje szybką zmianą mechanizmów poznawczych wykorzystywanych do percepcji muzyki i te wspólne mechanizmy są zwykle stosowane do język.”

Muzyka do leczenia tego, co ci dolega

Ale muzyka może zrobić o wiele więcej, zauważa Michael Huckabee, profesor i dyrektor Działu Medycznego Asystenta Edukacji Uniwersytetu w Nebrasce.

W artykule na temat korzyści płynących z muzyki na zdrowie człowieka pisze:

„Muzyka robi coś, co nie jest dla nas zrozumiałe, możemy to nazwać wydaniem endorfinowym lub dystrakcją, ale idzie o wiele głębiej, bo muzyka po prostu robi nam dobrze, a to, co dobre, udowodniło, że jest lepsze”.

Mówi o odkryciu od badaczy z Tajwanu, który niedawno zrecenzował ponad 360 opublikowanych badań na temat muzykoterapii i doszedł do wniosku, że dane z tych badań sugerują, że pacjenci chorzy na raka, którzy słuchają muzyki, wykazują znacznie mniej objawów depresji, bólu, zmęczenia i lęku.

Prof. Huckabee wskazuje również na pacjenta z demencją o imieniu Henry, który od 10 lat mieszka w domu opieki i doświadcza napadów padaczkowych i depresji.

Choć ledwo rozpoznaje własną córkę i rzadko odpowiada na zadawane mu pytania, w trakcie i krótko po tym, jak słucha muzyki, „budzi się do życia, oczy szeroko otwarte, mówią o tym, ile muzyki dla niego znaczy”, mówi prof. Huckabee.

Poniższy film pokazuje cudowną transformację, którą Henry przechodzi przez swoją ulubioną muzykę:

Prof. Huckabee zauważa, że ​​choć „więcej badań należy wykonać, to taktyka warta spróbowania”.

W 2013 roku doniesiono o badaniu sugerującym, że trening muzyki w dzieciństwie zwiększa mózg w wieku dorosłym.

Like this post? Please share to your friends: