Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Skurcze pęcherza: wszystko, co musisz wiedzieć

Skurcze pęcherza moczowego występują, gdy pęcherz kurczy się mimowolnie, co może spowodować oddawanie moczu. Skurcze te mogą być bolesne i mogą być kłopotliwe, jeśli prowadzą do skrajnej potrzeby oddania moczu lub wycieku moczu.

Różne stany mogą powodować skurcze pęcherza, ale na szczęście dostępnych jest wiele metod leczenia.

W tym artykule dowiedz się, co powoduje skurcze pęcherza, jak je zapobiegać i jak odnoszą się one do typowych problemów z pęcherzem.

Przyczyny

Pęcherz wyróżniony w obrazie 3D ciała, reprezentujący skurcze pęcherza

Jednym z najczęstszych stanów związanych ze skurczami pęcherza nazywamy nadreaktywnym pęcherzem (OAB). Wiadomo, że występuje u osób z nietrzymaniem moczu.

Według Urology Care Foundation, stowarzyszonej z American Urological Association, około 30 procent mężczyzn i 40 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych doświadcza objawów OAB.

Infekcje dróg moczowych (ZUM) również często powodują skurcze pęcherza. ZUM występują, gdy nadmiar bakterii dostanie się do układu moczowego. Oprócz skurczów pęcherza, ZUM mogą powodować ból w dolnej części brzucha, miednicy, pleców i bokach, a także gorączkę i pieczenie podczas oddawania moczu.

Inne przyczyny skurczów pęcherza obejmują:

 • cukrzyca
 • powiększona prostata
 • śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
 • stwardnienie rozsiane
 • Choroba Parkinsona
 • uderzenie

Niektóre leki moczopędne mogą również przyczyniać się do skurczów pęcherza.

Objawy

Kobieta obejmujące krocza z rąk.

Inne objawy skurczów pęcherza zwykle zależą od przyczyny.

Na przykład dodatkowe objawy OAB to:

 • wyciek moczu
 • częste potrzeby oddawania moczu
 • regularnie budzi się jeden lub więcej razy, aby korzystać z łazienki w nocy

Osoby z zaburzeniami autonomicznymi, takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera, mogą mieć większe skurcze pęcherza.

Zaburzenia autonomiczne wpływają na autonomiczny układ nerwowy, który odpowiada za skurcze pęcherza. W rezultacie osoba może doświadczać niekontrolowanych skurczów pęcherza.

Niektóre objawy skurczów pęcherza mogą naśladować objawy ZUM, nawet jeśli infekcja nie jest przyczyną.

Leczenie

Lekarze mogą przepisać różne leki, aby zmniejszyć częstość występowania skurczów pęcherza.

Lekarz może najpierw przepisać jedną z grupy leków zwanych antymuskarynami. Przykłady obejmują:

 • darifenacin (Enablex)
 • chlorek oksybutyniny (Ditropan)
 • oksybutynina o przedłużonym uwalnianiu (Ditropan XL)
 • bursztynian solifenacyny (VESIcare)
 • tolterodyna (Detrol)
 • związane z rozszerzeniem tolterodyny (Detrol LA)
 • chlorek trospium (Sanctura)

Jednak te leki mogą powodować niepożądane działania uboczne, w tym rozszerzanie źrenic, co może prowadzić do wrażliwości na światło i suchość w ustach. Jeśli dana osoba doświadcza złego działania, lekarz przepisze inny lek.

Tricyclic leki przeciwdepresyjne mogą być również stosowane w leczeniu skurcze pęcherza. Należą do nich amitryptylina (Elavil), doksepina (Sinequan) i imipramina (Tofranil).

Dodatkowe terapie

Lekarze mogą zalecić terapie uzupełniające leki. Na przykład, jeśli dana osoba zatrzyma znaczną ilość moczu po normalnym oddawaniu moczu, może wymagać samo-cewnikowania. Wiąże się to z wprowadzeniem cienkiego, elastycznego cewnika do pęcherza, zapewniając drogę wyjścia dla moczu.

Inną możliwością jest wstrzyknięcie przez lekarza toksyny botulinowej (Botox) do ściany pęcherza moczowego. Może to zmniejszyć częstość występowania skurczów pęcherza.

Lekarz może również zalecić stymulację elektryczną nerwem. Obejmuje to wszczepienie lub tymczasowe wprowadzenie stymulatora, który wysyła elektryczne impulsy do nerwów, które wpływają na pęcherz.

Zapobieganie

Mężczyzna outside na ulicznym odprowadzenie psie.

Dla wielu osób stres może powodować lub nasilać spazmy pęcherza. Podejmowanie kroków w celu zmniejszenia stresu, gdy tylko jest to możliwe, może prowadzić do mniejszej liczby skurczy.

Popularne sposoby na zmniejszenie stresu obejmują:

 • wystarczająco dużo odpoczynku
 • ćwicząc regularnie
 • medytować
 • czytając książkę
 • angażowanie się w hobby

Osoba może również korzystać z technik odwracających uwagę od potrzeby oddawania moczu. Jest to tak zwane tłumienie naglące.

Ćwiczenie ćwiczeń dna miednicy, takich jak Kegels, może również pomóc w zmniejszeniu wycieku moczu.

Według Narodowego Instytutu Cukrzycy i Chorób Trawiennych i Nerek w USA, nie wykazano żadnych zmian w odżywianiu, aby zmniejszyć częstość występowania nietrzymania moczu.

Jednak anegdotyczne dowody sugerują, że unikanie pokarmów takich jak alkohol, pomidory, kofeina, czekolada i napoje cytrusowe może pomóc w zmniejszeniu objawów pęcherza.

Kiedy iść do lekarza

Skurcze pęcherza zwykle wymagają jedynie opieki w nagłych przypadkach, gdy dana osoba ma wysoką gorączkę, silny ból w miednicy lub znaczną ilość krwi w moczu.

Każdy, kto ma częste skurcze pęcherza, nie dotrze do łazienki na czas, lub znajdzie się nieszczelny mocz, powinien zobaczyć się z lekarzem.

Lekarz oceni objawy i rozważy potencjalne przyczyny leżące u podstaw przed ustaleniem najlepszego planu leczenia.

Perspektywy

Skurcze pęcherza mogą być niewygodne, bolesne, a czasami kłopotliwe, ale można je leczyć.

Osoby, które regularnie doświadczają skurczów pęcherza moczowego, które prowadzą do nietrzymania moczu, powinny porozmawiać z lekarzem.

Od leków po interwencje chirurgiczne wiele podejść może zmniejszyć częstość występowania spazmów i pomóc czuć się komfortowo.

Like this post? Please share to your friends: