Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Tylko dwie kiełbasy tygodniowo mogą zwiększać ryzyko raka piersi

Nowe badania dostarczają dalszych dowodów na szkodliwość przetworzonego mięsa, po powiązaniu spożycia tych produktów ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

kiełbasa na widelcu

Z analizy ponad 260 000 kobiet, naukowcy odkryli, że ryzyko raka piersi wzrosło o ponad jedną piątą dla tych, którzy spożywają więcej niż 9 gram przetworów mięsnych dziennie, co jest odpowiednikiem około dwóch kiełbas na tydzień.

Zespół nie znalazł jednak związku pomiędzy spożyciem czerwonego mięsa a ryzykiem raka piersi.

Kierownik badania prof. Jill Pell, która jest dyrektorem Instytutu Zdrowia i Dobrego Samopoczucia na Uniwersytecie w Glasgow w Wielkiej Brytanii, a także koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Przetworzone mięsa to te, które zostały zmodyfikowane, aby poprawić ich smak lub wydłużyć okres przydatności do spożycia. Kiełbasy, bekon, hot-dogi i salami to tylko niektóre przykłady przetworzonych mięs.

Ale podczas gdy te produkty mogą kusić kubki smakowe, nie mają większego wpływu na nasze zdrowie. W 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że ​​przetworzone mięso zwiększa ryzyko raka jelita grubego, podczas gdy czerwone mięso uznano za „prawdopodobnie rakotwórcze” dla ludzi. Wniosek ten pochodzi z przeglądu ponad 800 badań.

Wcześniejsze badania sugerowały również, że przetworzone i czerwone mięso może zwiększać ryzyko raka piersi. Prof. Pell i współpracownicy próbowali dowiedzieć się więcej o tym związku z ich nowym badaniem.

Przetwory mięsne i rak piersi

Badanie objęło dane 262,195 kobiet w wieku 40-69 lat. Wszystkie kobiety były częścią brytyjskiego biobanku, który jest ciągłym badaniem zdrowia 500 000 osób dorosłych z Wielkiej Brytanii.

Prof. Pell i zespół wykorzystali te dane do obliczenia spożycia przez kobiety czerwonego i przetworzonego mięsa, a zachorowalność na raka piersi została określona na podstawie rejestru nowotworów i danych dotyczących hospitalizacji.

Łącznie u 4 819 kobiet zdiagnozowano raka piersi w ciągu 7 lat obserwacji.

W porównaniu z kobietami, które miały najniższe spożycie przetworów mięsnych, osoby, które spożywały co najmniej 9 gram przetworów mięsnych dziennie, miały o 21 procent większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Nie stwierdzono związku między spożywaniem czerwonego mięsa – na przykład wołowiny i cielęciny – a ryzykiem raka piersi.

Naukowcy połączyli następnie swoją analizę z wynikami z 10 wcześniejszych badań, które dotyczyły spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa oraz ryzyka raka piersi, umożliwiając im ocenę związku u 1,65 miliona kobiet.

Ujawniło to 9-procentowe zwiększenie ryzyka wystąpienia raka piersi po menopauzie z przyjmowaniem przetworzonego mięsa. Ponownie nie znaleziono powiązania między spożyciem czerwonego mięsa a ryzykiem raka piersi.

Odkrycia te pozostały istotne po uwzględnieniu innych czynników dietetycznych, a także stylu życia i czynników socjodemograficznych oraz masy ciała.

Komentując wyniki badań, współautor badania, Naveed Sattar, który pracuje w Instytucie Kardiologii i Nauk Medycznych na Uniwersytecie w Glasgow, mówi:

„Oprócz wcześniej znanych efektów przetworzonego mięsa na inne rodzaje nowotworów, stanowi to dodatkowy dowód na to, że może mieć szkodliwy wpływ na raka piersi, szczególnie u kobiet po menopauzie”.

Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić wyniki.

Like this post? Please share to your friends: