Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy suplementy mikroelementów mogą zwalczać ADHD?

W niedawnym badaniu sprawdzono, czy suplementy witaminowe i mineralne mogą złagodzić objawy ADHD, i przyniosły zachęcające wyniki.

Gniewny chłopiec z ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) charakteryzuje się nadpobudliwością, trudnościami z utrzymaniem uwagi i impulsywnością. Chociaż szacunki są różne, uważa się, że ADHD dotyka około 5 procent dzieci w Stanach Zjednoczonych.

ADHD zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało problemy w szkole, a w późniejszym okresie życia będą one bardziej podatne na uzależnienia od substancji i będą miały ciągłe problemy psychiatryczne.

Dostępne są leki, które minimalizują niektóre objawy ADHD, ale ich skutki uboczne mogą być znaczące i nie jest jasne, czy mają one znaczący wpływ na długoterminowe wyniki.

Dieta i ADHD: Jakie jest połączenie?

W ostatnich latach rozwinęło się zainteresowanie dietą i jej wpływem na ADHD. Na przykład badanie dotyczące diety nastolatków wykazało, że „dieta typu zachodniego może być związana z ADHD”.

Podobnie, autorzy badania analizującego potencjalne korzyści diety śródziemnomorskiej na ADHD napisali: „Nasze dane potwierdzają pogląd, że nie tylko konkretne składniki odżywcze, ale także cała dieta powinny być brane pod uwagę w ADHD.”

Inny zespół badawczy, który badał zależność między witaminami i ADHD u młodych dorosłych, stwierdził, że niższe stężenia B-2, B-6 i B-9 były związane z ADHD, a B-2 i B-6 były powiązane z nasilenie objawów.

Ogólnie rzecz biorąc, badania zależności pomiędzy mikroelementami i ADHD koncentrują się na manipulowaniu jednym konkretnym składnikiem odżywczym na raz. Jest to na ogół najlepsza metoda badania naukowego: zmień tylko jedną zmienną i zmierz wynik.

Jednak autorzy obecnego badania twierdzą, że organizm potrzebuje wielu mikroelementów do funkcjonowania, z których wiele oddziałuje ze sobą. Uważają, że zmiana tylko jednego może nie być najlepszym sposobem działania w tym przypadku.

W ostatnich badaniach Julia Rucklidge i jej koledzy z University of Canterbury w Nowej Zelandii stosowali Daily Essential Nutrients (DEN), które zawierają 13 witamin, 17 minerałów i cztery aminokwasy. Ich badanie było pierwszą w pełni zaślepioną, randomizowaną, kontrolowaną próbą dzieci z ADHD, które nie przyjmowały leków.

Ogółem zaangażowało się 93 dzieci w wieku 7-12 lat. Mniej więcej połowa z nich otrzymała DEN, a pozostali przyjmowali placebo przez 10 tygodni. Wyniki opublikowano w tym miesiącu w.

Przez cały okres trwania badania naukowcy gromadzili dane od lekarzy, rodziców, nauczycieli i samych uczestników. Mierzyli objawy ADHD, ogólne funkcjonowanie i upośledzenie, poziomy agresji, nastrój i regulację emocjonalną.

Wpływ mikroelementów

Według ocen lekarzy, 47 procent uczestników przyjmujących mikroelementy poprawiło „dużo” lub „bardzo dużo”. Jest to porównywane z 28% w grupie placebo. Nikt w grupie placebo nie został zidentyfikowany jako „bardzo” poprawiający się, w porównaniu z 11% osób otrzymujących DEN.

Również 32 procent uczestników otrzymujących mikroelementy wykazało poprawę uwagi, w porównaniu z 9 procentami w grupie placebo. Nie było różnic mierzonych nadaktywnością lub impulsywnością.

W porównaniu z placebo wykazano, że mikroskładniki odżywcze poprawiają kontrolę nad emocjami, agresją i ogólnym funkcjonowaniem, wynika z raportów lekarzy, rodziców i nauczycieli. Autorzy piszą o poprawie nastroju:

„Dwa razy więcej dzieci, które zgłosiły się do badania z ciężką dysregulacją nastroju i zostały losowo przydzielone do mikroelementów, wykazało klinicznie istotną poprawę dysregulacji emocjonalnej w porównaniu z placebo (41 procent w porównaniu z 20 procentami).”

Podkreślają, że „bezpośrednia korzyść z podstawowych objawów ADHD była niewielka, z mieszanymi wynikami wśród oceniających”. Ponieważ jednak interwencja miała bardzo mało działań niepożądanych, jest relatywnie opłacalna i powoduje różnice w zakresie funkcji ADHD w ciągu zaledwie 10 tygodni, gwarantuje dalsze badania.

To nie pierwszy raz, kiedy suplementy witaminowe i mineralne mają pozytywny wpływ na ADHD. Kolejne badania zostaną zagwarantowane i, mimo że ADHD jest złożonym problemem, ta stosunkowo prosta interwencja może przynieść prawdziwą obietnicę.

Like this post? Please share to your friends: