Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nietolerancja laktozy: co powinieneś wiedzieć

Osoby z nietolerancją laktozy nie mogą prawidłowo metabolizować laktozy, ponieważ ich układ trawienny wytwarza zbyt mało enzymu zwanego laktazy. Jeśli spożywają pokarmy zawierające laktozę, mogą odczuwać wzdęcia, wzdęcia i biegunkę.

Laktoza to cukier występujący tylko w mleku, ale jest również obecny w produktach mlecznych i artykułach spożywczych wyprodukowanych z pochodnych mleka.

Nietolerancja laktozy różni się od alergii na mleko. W alergii na mleko ciało reaguje na białka mleka, a nie na cukier mleczny. Alergia na mleko może powodować ciężkie objawy, w tym anafilaksję.

Osoba z poważną nietolerancją laktozy może unikać nie tylko mleka i produktów mlecznych, takich jak lody, ale także innych przetworzonych produktów spożywczych zawierających mleko w proszku, serwatkę i tak dalej.

Uważa się, że nietolerancja laktozy dotyka w pewnym stopniu od 30 do 50 milionów Amerykanów.

Objawy

[ból brzucha]

Osoba z nietolerancją laktozy odczuwa objawy po spożyciu mleka lub niektórych produktów mlecznych zawierających laktozę.

Objawy mogą się wahać od łagodnego dyskomfortu po ciężką reakcję, w zależności od tego, ile laktaza wytwarza dana osoba i ile spożywanych produktów mlecznych.

Zawierają:

 • bębnica
 • wzdęcia
 • bóle brzucha
 • nudności
 • biegunka

Osoba może mieć nagłe pragnienie korzystania z łazienki 1 do 2 godzin po spożyciu laktozy. W ciężkich przypadkach może wystąpić odwodnienie.

Diagnoza

Osobom, u których występują objawy nietolerancji laktozy, zaleca się, aby przed skonsultowaniem się z lekarzem prowadził dziennik żywności, wymieniając spożywane pokarmy, objawy i kiedy się pojawią. To może pomóc w diagnozie.

Lekarz może zalecić pacjentowi wypróbowanie diety bez laktozy przez 2 tygodnie, aby sprawdzić, czy objawy się poprawiają. Jeśli tak, osoba prawdopodobnie ma nietolerancję laktozy.

Niektóre testy mogą wykryć nietolerancję.

Test oddechowy z wodorem: pacjentka śpi przez noc, a następnego dnia ma roztwór laktozy. Mierzy się stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Wysokie poziomy azotu wskazują na nietolerancję laktozy.

Test tolerancji laktozy: pacjent spożywa roztwór laktozy, a następnie pobiera próbkę krwi do pomiaru poziomu glukozy. Jeśli poziom glukozy we krwi pozostanie taki sam, oznacza to, że glukoza nie weszła do krwi. Wynika to z faktu, że laktoza nie została skutecznie rozbita na glukozę i galaktozę. W teście tolerancji mleka osoba pije mleko zamiast roztworu laktozy.

Próbka kału: Testy tolerancji laktozy i testy oddechów z wodoru nie są odpowiednie dla niemowląt, dlatego można przeprowadzić badanie kału. Wysoki poziom octanu i innych kwasów tłuszczowych w stolcu może być oznaką nietolerancji laktozy.

Choroba lub stan podstawowy: Jeśli objawy mogą wynikać z przyczyn leżących u podstaw, takich jak celiakia, można wykonać biopsję jelita cienkiego. Próbka tkanki wyściółki jelita cienkiego jest pobierana do badania w procedurze chirurgicznej.

Leczenie

Najlepszym sposobem leczenia osoby z nietolerancją laktozy jest unikanie pokarmów zawierających laktozę.

Niektórzy uważają, że bardziej naturalne jest nie picie mleka, ponieważ ludzie są jedynymi ssakami, którzy po odstawieniu od piersi nadal spożywają produkty mleczne. Nietolerancja laktozy, jak argumentują, nie jest problemem, ale naturalnym zjawiskiem.

Ludzie, którzy nie spożywają produktów mlecznych, mogą mieć nietolerancję, nie wiedząc o tym i bez problemu.

Jeśli dana osoba ma ukryty stan, ważne jest, aby zgłosić się na leczenie.

Unikanie laktozy może wymagać pewnych prób i błędów, ale może pomóc etykietowanie żywności, ponieważ produkt zawierający laktozę musi być oznakowany jako zawierający „mleko”.

Klinika w Cleveland sugeruje stosowanie diety bez laktozy przez 2 tygodnie, a następnie ponowne wprowadzenie pokarmu z laktozą w celu oceny poziomu tolerancji. Mówi się, że osoby z nietolerancją mogą jednocześnie przyjmować 12 gramów laktozy bez żadnego efektu.

Przyczyny

[szklanki mleka]

Laktoza to cukier znajdujący się w mleku ssaków. Stanowi on od 4 do 5 procent zwykłego mleka krowiego, ale około 36 do 38 procent suchego mleka w proszku.

Nie wszystkie mleko ssaków zawiera taką samą ilość laktozy. Odsetek laktozy w mleku reniferowym wynosi około 2,5 procent, a mleko lwa morskiego z Kalifornii nie zawiera laktozy.

Laktaza jest białkiem, enzymem wytwarzanym w jelicie cienkim. Ciało ludzkie wykorzystuje laktazę do rozbicia laktozy na galaktozę i glukozę, która jest następnie absorbowana do krwioobiegu.

Jeśli poziom laktazy jest niski, laktoza nie rozkłada się i nie wchłania do krwioobiegu. Zamiast tego przenosi się do jelita grubego lub jelita grubego. Bakterie w jelicie grubym reagują na każdy produkt zawierający laktozę.

Rodzaje nietolerancji i niedoborów

Nietolerancja laktozy jest często dziedziczona.

Wrodzony niedobór laktazy występuje wtedy, gdy osoba rodzi się z mutacją genetyczną, co oznacza, że ​​produkuje ona bardzo mało lub wcale nie zawiera laktazy.

W rodzinnym niedoborze laktazy osoba produkuje wystarczającą ilość laktazy, ale nie rozkłada ona absorpcji laktozy do krwioobiegu.

Pierwotny niedobór laktazy jest najczęstszym rodzajem nietolerancji laktozy. Jest genetycznie dziedziczony i zwykle rozwija się przed 20 rokiem życia. Objawy pojawiają się, gdy osoba zaczyna spożywać mniej mleka, zwykle gdy niemowlę jest odsadzone od mleka do ciała stałego. Spada produkcja laktazy i pojawiają się objawy nietolerancji.

U niektórych osób poziom laktozy zmniejsza się od najmłodszych lat, ale objawy nietolerancji laktozy mogą nie występować od kilku lat.

W niedostatecznym niedoborze laktazy problem z jelitem cienkim powoduje zbyt małe wytwarzanie laktazy.Możliwe przyczyny to chirurgia jelitowa, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chemioterapia, celiakia i zapalenie żołądka i jelit.

Jeśli schorzenie leżące u podstaw jest przewlekłe, na przykład choroba Leśniowskiego-Crohna, wynikowa nietolerancja jest często długotrwała. Nietolerancja, która rozpoczyna się od krótkotrwałego stanu, takiego jak zapalenie żołądka i jelit, zwykle mija w ciągu kilku dni lub tygodni.

Żywność, której należy unikać

Większość mleka i produktów mlecznych zawiera laktozę, a do wielu przetworzonych produktów spożywczych dodaje się mleko i produkty mleczne.

Każdy produkt z mlekiem, laktozą, serwatką, twarogiem, produktami ubocznymi mleka, suchymi cząstkami mleka lub beztłuszczowym mlekiem w proszku wymienionymi w ich składnikach będzie zawierał laktozę.

Pokarmy, które zwykle zawierają laktozę, obejmują:

 • ciastka i ciastka
 • sos serowy
 • zupy kremowe
 • krem
 • czekolada mleczna
 • naleśniki
 • jajecznica
 • quiche

Osoba z nietolerancją laktozy powinna uważnie sprawdzać etykiety żywności, ponieważ niektóre pokarmy mogą zawierać „ukrytą laktozę”.

Przykłady obejmują:

 • kostki muesli
 • pieczywo
 • płatki śniadaniowe
 • margaryna
 • niektóre zupy błyskawiczne
 • gotowane cukierki
 • cukierki czekoladowe i batoniki
 • niektóre przetwory mięsne, takie jak szynka w plasterkach
 • krem sałatkowy, sos sałatkowy i majonez

Składniki, na które należy zwrócić uwagę na etykiecie, to mleko w proszku, beztłuszczowe substancje stałe mleka, serwatka i cukier mleczny.

Około 20 procent leków na receptę, takich jak pigułki antykoncepcyjne i około 6 procent leków dostępnych bez recepty, na przykład leczenie kwasem żołądkowym, zawiera laktozę.

Osoby z ciężką nietolerancją laktozy powinny o tym poinformować swojego lekarza lub farmaceutę podczas otrzymywania nowych leków.

Alternatywy dla mleka mlecznego obejmują mleko migdałowe, lniane, kokosowe lub sojowe. Sklepy spożywcze często oferują asortyment laktozy bez alternatywy dla różnych produktów.

Jest bezpieczny dla kobiet z nietolerancją laktozy na karmienie piersią niemowlęcia. Nie spowoduje to choroby u noworodka i nie zwiększy ryzyka nietolerancji, a mleko matki przyniesie istotne korzyści dla wzrostu i rozwoju.

Alternatywy dla mleczarni

W wielu społeczeństwach produkty mleczne są ważnym źródłem wapnia, białka, witamin A, witaminy B12 i witaminy D. Wycinanie produktów mlecznych może prowadzić do niedożywienia, chyba że zostaną one zastąpione pokarmami o podobnej wartości odżywczej.

[mleko migdałowe]

Alternatywne źródła to:

 • Wapń: Wodorosty morskie, orzechy i nasiona, melasy, melisa, fasola, pomarańcze, figi, komosa ryżowa, amarant, zielone warzywa, okra, brukiew, brokuły, liście mniszka lekarskiego, jarmuż i wzbogacone produkty, takie jak sok pomarańczowy i mleko roślinne
 • Witamina A: marchew, brokuły, słodkie ziemniaki, olej z wątroby dorsza, wątroba, szpinak, dynia, melon kantalupa, jajko, morela, papaja, mango i groch
 • Witamina D: Poziomy można zwiększyć przez wystawienie na działanie naturalnego światła słonecznego, spożywanie tłustych ryb, jaj, olejów z wątróbek rybnych i niektórych wzbogaconych mleczek roślinnych i innych wzbogaconych produktów
 • Mleko bez laktozy: osoba z poważnymi objawami powinna sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że poziom laktozy wynosi zero, a nie tylko zmniejszyć. Mleko pochodzenia roślinnego zawiera również mniej białka niż mleko krowie

Według Nutrition Australia, większość osób z nietolerancją laktozy nie musi unikać wszystkich produktów mlecznych.

Nawet ci z niskim poziomem laktazy normalnie tolerują do 12 gramów laktozy dziennie, mówią albo jedną szklankę mleka. Rozprzestrzenianie się konsumpcji przez cały dzień i przyjmowanie jej posiłkami może zwiększyć tolerancję.

Każdy, kto rozważa zmianę diety, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Like this post? Please share to your friends: