Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ból szyi: co to znaczy?

Artykuł dotyczy nagłego i poważnego bólu szyi oraz mniej pilnych i długotrwałych problemów. Artykuł obejmuje także ból szyi, który zaczyna się w górnej części ciała.

Szyja zawiera grzbiet spływający z tyłu, a rura powietrzna z przodu. W przeciwnym razie szyja to tkanki miękkie, w tym mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy.

Najpoważniejsze przyczyny bólu szyi są najmniej powszechne. Lekarze muszą zobaczyć te problemy tak szybko, jak to możliwe.

Częste przyczyny i leczenie bólu szyi

Codzienne bóle i bóle są częstymi przyczynami bólu szyi. Jeśli nie ma choroby lub urazu, aby wyjaśnić ból szyi, może to być problem, taki jak:

Kobieta ma obolałą szyję.

 • Szczepy i skręcenia
 • Zła postawa lub zbyt długa pozycja w jednej pozycji
 • Dłuższe problemy z kośćcem i kręgosłupem

Szczepy i skręcenia mięśni lub więzadeł w szyi mogą wystąpić po aktywności fizycznej. Może to mieć miejsce szczególnie, jeśli jest to nowe działanie lub dana osoba zbytnio się rozciągnęła.

Początkowe leczenie szczepu szyi lub zwichnięcia jest takie samo jak w przypadku innych mięśni. Podstawowe wstępne kroki obejmują:

 • Ochrona przed większymi obrażeniami poprzez zatrzymanie aktywności, która spowodowała to i nie wykonywanie czynności aż do lepszej
 • Spoczynkowy
 • Nakładanie lodu, który może pomóc złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny

Szczepy i skręcenia powinny polepszać się i znikać z czasem. W razie potrzeby nie powinno być potrzeby leczenia poza samoopieką, a być może także środkami przeciwbólowymi sprzedawanymi bez recepty. Jeśli początkowe skręcenie lub napięcie mięśni i bóle nie ulegną poprawie w ciągu kilku dni i znikną w ciągu tygodnia lub dwóch, należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku długotrwałego bólu szyi, gdy lekarz nie może znaleźć przyczyny, takiej jak choroba podstawowa lub obrażenia, może skorzystać z:

 • Zapewnienie, że nie było poważnej przyczyny
 • Ponownie się ruszam
 • Lepsza postawa
 • Ruch i rozciąganie, gdy siedzisz w jednej pozycji
 • Rozciąganie i ćwiczenia fizyczne, w tym fizykoterapia i masaż
 • Leki przeciwbólowe

Ból szyi z skurczem mięśni

Jednym z potencjalnych problemów, które mogą powodować skurcz mięśni z bólem szyi, jest skręcona szyja. Jest to zarządzane za pomocą środków przeciwbólowych i samoopieki po wykluczeniu innych przyczyn.

Ból skręconej szyi trwa zwykle kilka dni. W czasie trwania problemu należy unikać takich czynności, jak prowadzenie pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że szyi nie można obrócić, aby prawidłowo widzieć w lewo lub w prawo.

Ból szyi z drętwieniem lub osłabieniem

Radiculopatia jest nerwem zaciśniętym z powodu problemu kręgosłupa, który lekarze mogą zdiagnozować i pomóc w radzeniu sobie.

Ból po jednej stronie szyi, barku lub ramienia i wokół określonego obszaru skóry może być rozpoznany jako radikulopatia szyjna. Dzieje się tak, gdy odczucie w tkankach szyi lub skórze jest dziwne lub mięsień szyi odczuwa drętwienie lub osłabienie.

Objawy te nie są jednak często spowodowane radikulopatią. W każdym przypadku diagnoza i opieka medyczna są ważne z objawami szyi.

Kiedy ból szyi jest poważny?

W niektórych przypadkach ból szyi może być spowodowany ciężkim stanem.

Poważna choroba

Rzadziej spotykane przypadki bólu szyi, które wymagają natychmiastowego leczenia, to te, w których ból:

Tętnice i żyły w szyi.

 • Jest ciężki
 • Występuje z innymi objawami
 • Trwa kilka dni bez poprawy

Poważne zdarzenia sercowe, w tym zawał serca, mogą powodować ból karku. Natychmiastowa pomoc jest potrzebna w przypadku bólu karku, jeśli występują takie objawy, jak:

 • Ból w klatce piersiowej, który odczuwa presję lub napięcie
 • Ostry ból w klatce piersiowej
 • Trudności z oddychaniem

Pilne problemy z sercem mogą również powodować ból ramion, ramienia i innych bólów w klatce piersiowej.

Poważna infekcja to kolejny pilny problem z szerszym ciałem, który może powodować ból szyi. Infekcja wymaga również natychmiastowej pomocy medycznej. Poważne infekcje, takie jak zapalenie opon mózgowych, sygnalizowane są takimi objawami:

 • Gorączka
 • Bardzo źle się czuje, z ogólnym bólem i zmęczeniem

Miejscowe infekcje na szyi lub gdzieś w jej pobliżu mogą również prowadzić do bólu szyi. Każdy, kto niedawno miał operację lub ranę powinien być czujny i mieć jak najszybciej możliwą infekcję.

Poważne obrażenia

Obrażenia, które źle wpływają lub ranią szyję, muszą być natychmiast zauważone, nawet jeśli nie wydają się być bardzo bolesne. Należy znaleźć pomoc, gdy ktoś ma poważne obrażenia szyi, nie wykazując dużego bólu, ale nie porusza się ani nie reaguje – mogą być pilniej potrzebujący opieki medycznej.

Przykładami, kiedy może dojść do złego urazu fizycznego, są starcia sportowe lub upadek osób starszych. Niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko niż inne, ale sprawni i zdrowi ludzie również muszą zostać sprawdzeni, gdy w grę wchodzi szyja.

Porada dotycząca pierwszej pomocy w zakresie możliwych obrażeń szyi obejmuje:

 • Wezwanie pomocy medycznej – jest to niezwykle ważne, jeśli dana osoba nie odpowiada
 • Osoby znające pierwszą pomoc powinny ocenić i wykonać to, co jest potrzebne
 • Ludzie, którzy nie powinni dzwonić do kogoś, kto to robi
 • Utrzymywanie głowy i szyi w bezpiecznym miejscu, co może pogorszyć obrażenia
 • Trzymając głowę i szyję w tym samym miejscu, co znaleziono

Jeśli osoba porusza głową i ogólnie reaguje, to dobra wiadomość. Ważne jest jednak, aby każdy, kto był zaangażowany w wypadek, został oceniony. Niektóre drobne obrażenia mogą być bardziej zauważalne po szoku spowodowanym wypadkiem.

Dłuższe problemy z kośćcem i kręgosłupem

Niektórzy ludzie odczuwają ból szyi z powodu długotrwałych chorób, takich jak zapalenie stawów. Innym stanem, który może wpływać na kręgosłup przy szyi jest osteoporoza. Wszelkie długotrwałe problemy z bólem szyi powinny być pod opieką lekarza.

Co to jest whiplash?

Uraz kręgosłupa szyjnego jest spowodowany typem uderzenia powszechnym w wypadkach drogowych. Każde uderzenie, które powoduje nagły, silny ruch głowy i szyi, może prowadzić do biczowania kręgosłupa.Urazy kręgów szyjnych są najprawdopodobniej związane z wypadkami drogowymi.

Młody człowiek ma uraz kręgosłupa po wypadku samochodowym.

Whiplash to uszkodzenie miękkich tkanek szyi, takich jak mięśnie. Typowe cechy obejmują ból szyi, który może rozprzestrzeniać się na ramię lub ramię. Ból głowy to kolejny objaw biczowania kręgosłupa.

Lekarze najpierw wykluczyć lub leczyć innych poważniejszych problemów przed zdiagnozowaniem przypadku whiplash.

Niektórzy badacze zajmujący się medycyną oceniają biczowanie kręgosłupa. Może to być uraz, który obejmuje tylko ból, sztywność lub tkliwość i brak widocznych, fizycznych oznak urazu. Może być również cięższy, powodując osłabienie ruchów lub działanie nerwów, które prowadzą do osłabienia lub zmniejszenia czucia.

Cięższe objawy kręgów szyjnych są mniej powszechne i wymagają sprawdzenia przez lekarza. Obejmują one:

 • Nie mogąc obrócić szyi tak daleko, jak zwykle
 • Zmęczenie, zawroty głowy, drętwienie lub mdłości
 • Skurcz mięśni

Dłuższe problemy z urazem kręgów szyjnych

Uraz kręgosłupa szyjnego może mieć trwałe skutki. Jedno badanie dotyczące urazów kręgosłupa, opublikowane w 2012 r., Zaklasyfikowało długoterminowe problemy z biczem kręgosłupa jako późny zespół lędźwiowy kręgosłupa lub LWS.

W badaniu LWS oznaczało, że bicz kręgosłupa powstrzymywał ludzi przed powrotem do normalnego życia, może zatrzymując je, jeżdżąc, wykonując swoją pracę lub wykonując zajęcia rekreacyjne. Zostałby zaklasyfikowany jako LWS, gdyby ból, ograniczony ruch lub inne objawy szyi trwały co najmniej 6 miesięcy.

W przypadku długotrwałego bólu szyi i innych objawów wynikających z urazów kręgosłupa, zaleca się, aby w miarę możliwości spróbować powrócić do normalnej aktywności. Unikanie lub opóźnianie powrotu do normalności może pogorszyć ból i upośledzenie.

Samoopieki, środki przeciwbólowe i inne terapie mogą czasem pomóc. Osoby z długotrwałym biczem kręgowym powinny omówić te opcje z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: