Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Test PCR HCV RNA: wyniki jakościowe i ilościowe

Test PCR HCV RNA jest badaniem krwi, które pomaga lekarzom zdiagnozować zapalenie wątroby typu C. Test służy do pomiaru poziomu wirusa zapalenia wątroby typu C w krwioobiegu.

W tym artykule przyjrzymy się, jak test działa i jakie są wyniki.

Co to jest test PCR HCV RNA?

Osoba posiadająca próbkę krwi pobraną do testowania przez pielęgniarkę w rękawiczce.

Test PCR HCV RNA jest testem krwi, który wyszukuje materiał genetyczny wirusa zapalenia wątroby typu C, zwany także jego RNA, i wykorzystuje proces zwany reakcją łańcuchową polimerazy (PCR).

Jego nazwa pochodzi od skrótów dotyczących tego, co testuje i zastosowanego procesu:

  • HCV – wirus zapalenia wątroby typu C.
  • RNA – kwas rybonukleinowy
  • PCR – reakcja łańcuchowa polimerazy

Lekarz może zalecić różne sposoby zmniejszenia ilości wirusa w organizmie, inaczej zwane wiremią, w zależności od wyników testu PCR HCV RNA.

Testy PCR HCV RNA są często wykonywane na wczesnym etapie, ponieważ potrafią wykryć sam wirus, a nie jego przeciwciała, które wytwarza organizm. Oznacza to, że ludzie nie muszą czekać, aż ich ciało zacznie walczyć z infekcją, która zostanie zdiagnozowana.

Chociaż może to zająć średnio 6 do 8 tygodni po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C w celu wykrycia przeciwciał, może to zająć tylko tydzień, aby wykryć wirusa bezpośrednio za pomocą PCR lub innych metod bezpośredniego wykrywania wirusa.

Test jest również sprawdzany wielokrotnie podczas leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. To powtórzenie pozwala lekarzom mierzyć każdą reakcję organizmu na konkretną metodę leczenia.

Jak to działa

Test PCR HCV RNA jest wykorzystywany na jeden z dwóch sposobów. Jest to albo jakościowe, czyli określa, czy wirus jest obecny, czy też jest ilościowe, co oznacza, że ​​mierzy ilość HCV w krwiobiegu.

Te dwie formy testu przeprowadzane są nieco inaczej.

Jakościowy

Próbka krwi jest przekazywana do testowania w laboratorium przez technika.

W przypadkach, w których lekarze nie mają pewności, czy ktoś ma zapalenie wątroby typu C, czy nie, można użyć testu PCR HCV RNA PCR do wczesnego wykrycia wirusa w krwioobiegu.

Test jakościowy wykrywa tylko, czy wirus jest obecny, czy nie. Nie określa, ile wirusa jest obecne.

Test PCR RNA HCV będzie zazwyczaj przeprowadzany po teście przeciwciał przeciw zapaleniu wątroby typu C. Test przeciwciał przeciw zapaleniu wątroby typu C będzie pokazywał, czy organizm wytwarza przeciwciała zwalczające wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Chociaż zwykle jest to dobry sygnał, że dana osoba jest zakażona wirusem zapalenia wątroby typu C, możliwe są fałszywie dodatnie wyniki.

Pozytywny wynik testu może również wystąpić, gdy dana osoba była zakażona wirusowym zapaleniem wątroby typu C w przeszłości, więc przeciwciała są obecne, ale organizm usunął infekcję. Dzieje się tak w około 15-25 procentach przypadków.

Wirus jest jeszcze bardziej widoczny u osób, u których wystąpią objawy we wczesnej fazie infekcji. Z tego powodu lekarze rutynowo kontrolują test przeciwciał przeciw zapaleniu wątroby typu C testem PCR HCV RNA w celu potwierdzenia ich rozpoznania.

W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić trzeci test potwierdzający obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C. Nazywa się to testem amplifikacji za pośrednictwem transkrypcji lub po prostu testem TMA.

Test TMA nie jest konieczny w wielu przypadkach, w których test PCR HCV RNA wykazuje wystarczająco mocne dowody na to, że organizm jest zarażony wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Ilościowy

Ilościowy test PCR HCV RNA służy do odczytu ilości HCV we krwi w dowolnym czasie.

W większości przypadków test ilościowy zastąpił test jakościowy. Dzieje się tak, ponieważ znajomość i zrozumienie obciążenia wirusem jest kluczowym etapem w procesie leczenia.

Obciążenie wirusem jest ilością rzeczywistych cząstek wirusowych we krwi. Test PCR HCV RNA znajduje tę liczbę poprzez wykrycie, ile materiału genetycznego występuje w niewielkiej ilości krwi.

Pomiary są obliczane w celu dopasowania do standardowego odczytu, który jest liczbą jednostek międzynarodowych na litr, zapisaną jako IU / L.

Lekarze często stosują test ilościowy podczas ustalania diagnozy i monitorują ilość HCV w krwioobiegu podczas leczenia. Dzięki temu wiedzą, jak dobrze organizm reaguje na leczenie, a także pomaga im określić, czy potrzebne są jakiekolwiek zmiany w leczeniu.

Obciążenie wirusem

Obciążenie wirusem mierzone za pomocą testu ilościowego może się znacznie różnić, osiągając liczbę tak wysoką jak 100 000 000 milionów IU / L i tak niską jak mniej niż 15 IU / L.

Wysoki poziom wiremii jest zwykle uważany za ponad 800 000 IU / L, podczas gdy niskie miano wirusa jest uważane za coś poniżej 800 000 IU / L. Niektórzy lekarze uważają 400 000 IU / L za odcięcie w przypadku niskiego miana wirusa.

Wyniki testu jakościowego

Jakościowy test PCR HCV RNA zostanie wykorzystany do ustalenia, czy wirus zapalenia wątroby typu C występuje we krwi osoby.

Jeśli wirus jest obecny, test będzie dodatni. Jeśli wirus nie zostanie wykryty podczas testu, wynik będzie ujemny.

Jeśli wynik jest pozytywny, osoba będzie potrzebować ilościowego testu PCR HCV RNA. Z tego powodu wielu lekarzy woli pominąć pierwszy test i od razu użyć testu ilościowego.

Wyniki testu ilościowego

Ilościowe wyniki testu pokazują, ile HCV ma w organizmie. Jednak niezależnie od tego, czy jest niski, czy wysoki, obciążenie wirusowe nie odzwierciedla poziomu uszkodzenia wątroby, które zostało spowodowane przez infekcję. Inne badania krwi, ultradźwięki i biopsja wątroby są bardziej pomocne w określaniu ogólnego stanu zdrowia wątroby.

Następne kroki

Doktorski mówjący męski pacjent na łóżku

Po zastosowaniu testu PCR HCV RNA w celu potwierdzenia, że ​​HCV jest obecny, lekarze będą pracować nad identyfikacją szczepu HCV. Pomaga to w opracowaniu planu leczenia.

Głównym celem leczenia jest obniżenie miana wirusa w organizmie, aż wirus zostanie całkowicie usunięty. Jest to znane jako utrzymująca się odpowiedź wirusologiczna lub SVR.

SVR występuje, gdy wirus nie jest już wykryty u osoby przez 12 tygodni lub dłużej po leczeniu.

Osiągnięcie SVR jest najlepszym wynikiem leczenia, ponieważ często oznacza, że ​​dana osoba jest uznana za wolną od wirusowego zapalenia wątroby typu C lub że zapalenie wątroby typu C znajduje się w stanie remisji.

Należy jednak pamiętać, że po osiągnięciu SVR nadal możliwa jest ponowna infekcja. Zmiany stylu życia, które pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, muszą być kontynuowane.

Lekarze będą także łączyć terapie z innymi testami, które monitorują warunki obejmujące marskość, powiększone naczynia krwionośne i raka wątroby, które są związane z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Każdy, kto ma objawy tych zaburzeń, będzie często kierowany do specjalisty w celu bardziej szczegółowego leczenia.

Perspektywy

Testy PCR HCV RNA są ważnym elementem diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Nawet po wstępnej diagnozie, okresowe badania krwi będą nadal konieczne w celu sprawdzenia skuteczności czyjegoś leczenia.

Według Departamentu Spraw Weteranów USA, 99 procent ludzi, którzy osiągnęli SVR, pozostaje wolne od wirusa przez resztę życia.

Zgodnie z planem leczenia lekarza i przylegającym do normalnego RNA HCV testy PCR mogą dać ludziom największe szanse na SVR i życie bez przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Like this post? Please share to your friends: