Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Sztuczne słodziki wpływają na metabolizm i poziom insuliny

Sztuczny słodzik sukraloza (Splenda®) jest w stanie zmienić reakcję organizmu na insulinę, naukowcy z Washington University School of Medicine donosi w czasopiśmie Diabetes Care.

Badaniem objęto 17 ciężko otyłych osób, które nie spożywały często sztucznych słodzików i nie zdiagnozowano cukrzycy.

Splenda ma pewien efekt

Pierwszy autor dr M. Yanina Pepino, profesor nauk medycznych, powiedział: „Nasze wyniki wskazują, że ten sztuczny środek słodzący nie jest obojętny – ma pewien wpływ i musimy wykonać więcej badań, aby ustalić, czy ta obserwacja oznacza używanie terminu może być szkodliwe. „

Uczestnicy badania mieli średni wskaźnik masy ciała (BMI) około 42, co stanowi 12 punktów powyżej progu otyłości.

Ochotnicy otrzymywali wodę lub sukralozę do picia przed testem prowokacji glukozą, która polegała na spożywaniu podobnej dawki glukozy do ilości podanej jako część testu tolerancji glukozy.

Naukowcy chcieli ustalić, czy połączenie sukralozy i glukozy wpływa na poziom insuliny lub cukru we krwi.

Pepino powiedział, że szczególnie chcieli uczyć się otyłych ludzi, ponieważ „te słodziki są często polecane im jako sposób na zdrowszą dietę poprzez ograniczenie spożycia kalorii”.

Należy jednak zauważyć, że sztuczne słodziki niekoniecznie pomagają ograniczyć spożycie kalorii. Poprzednie badania naukowców z USA sugerowały, że spożywanie sztucznych słodzików może sprawić, że ludzie przybiorą na wadze, ponieważ eksperymenty na laboratoryjnych szczurach pokazały, że osoby jedzące żywność słodzoną sztucznymi substancjami słodzącymi spożywały więcej kalorii niż ich odpowiedniki, których jedzenie było słodzone normalnym cukrem.

Uczestnicy zostali przetestowani dwukrotnie. Najpierw testowano je po wodzie pitnej, a następnie glukozie, a następnie po wypiciu sukralozy, a następnie glukozy.

Pepino skomentował:

„Kiedy uczestnicy badania pili sukralozę, ich poziom cukru we krwi osiągał najwyższy poziom, niż wtedy, gdy pili tylko wodę przed spożyciem glukozy. Poziom insuliny również wzrósł o około 20 procent, więc sztuczny słodzik był powiązany z podwyższoną insuliną i reakcją glukozy we krwi”.

Pepino powiedział, że podczas gdy podwyższona odpowiedź insuliny sugeruje, że dana osoba jest w stanie dostosować insulinę do zwiększenia poziomu glukozy, może to być szkodliwe, ponieważ gdy ludzie nieustannie wydzielają wysoki poziom insuliny, może to prowadzić do cukrzycy typu 2.

Sztuczne słodziki wywołują reakcje w receptorach na języku

Słodziki reagują z receptorami na języku, co sprawia, że ​​ludzie myślą, że spożywają coś słodkiego – nawet jeśli nie zawierają kalorii.

Naukowcy stwierdzili, że przewód pokarmowy i trzustka są zdolne do wykrywania słodkich pokarmów i napojów oraz reagowania poprzez uwalnianie hormonów, takich jak insulina.

Odkrycie wskazuje, że sztuczne słodziki mogą wpływać na metabolizm, nawet przy bardzo małych dawkach.

Sztuczne słodziki są stosowane w tak małych ilościach, że nie zwiększają spożycia kalorii. Jednak reagują z receptorami na języku, aby dać ludziom wrażenie smakowania czegoś słodkiego bez kalorii związanych z naturalnymi substancjami słodzącymi, takimi jak cukier stołowy.

Wcześniejsze badania były ograniczone, ponieważ głównie skupiały się na konsumpcji słodzika, wyjaśnił Pepino. Jednak „w rzeczywistości ludzie rzadko spożywają słodzik sam z siebie, używają go w swojej kawie lub na płatkach śniadaniowych lub gdy chcą zasmakować innego jedzenia, które jedzą lub piją”.

Mechanizm, dzięki któremu sukraloza wpływa na poziom glukozy i insuliny wśród osób otyłych, nie jest jeszcze w pełni poznany.

Pepino podsumował:

„Chociaż stwierdziliśmy, że sukraloza wpływa na odpowiedź glukozy i insuliny na spożycie glukozy, nie znamy mechanizmu odpowiedzialnego za to, że wykazaliśmy, że sukraloza ma działanie. U osób otyłych bez cukrzycy wykazaliśmy, że sukraloza jest czymś więcej niż czymś słodko, który wkładasz do ust bez żadnych innych konsekwencji.

To, co te wszystkie znaczenia oznaczają w codziennych sytuacjach życiowych, wciąż nie jest znane, ale nasze odkrycia podkreślają potrzebę dalszych badań. Niezależnie od tego, czy te ostre skutki sukralozy będą miały wpływ na to, jak nasze ciała radzą sobie z cukrem w długim okresie, musimy coś wiedzieć. „

Like this post? Please share to your friends: