Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dbanie o zęby i dziąsła

Dobra pielęgnacja zębów i dziąseł jest ważną częścią utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Zły stan zdrowia jamy ustnej jest znacząco związany z głównymi chorobami przewlekłymi, może powodować niepełnosprawność i przyczyniać się do niskiej samooceny.

Właściwa pielęgnacja zębów i dziąseł nie wymaga nadmiernego czasu ani drogich instrumentów higieny jamy ustnej. Unikanie prostych cukrów oraz codzienne delikatne szczotkowanie zębów i nitkowanie to podstawa.

Dodatkowo, aby nie dopuścić do kontaktu z dziąsłami i utrzymać porządek w zębach, nie wolno palić tytoniu, pić dużo wody oraz regularnie wykonywać czyszczenia zębów i badania kontrolne.

Szybkie fakty dotyczące pielęgnacji zębów i dziąseł:

 • Ząb składa się głównie z minerałów.
 • Plaque to lepki, bezbarwny film bakterii przyklejający się do zębów.
 • Kiedy bakterie spożywają cukier, produkują kwasy, które jedzą w szkliwie zębów.
 • Używanie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka związanych z rozwojem chorób dziąseł.

Jak szczotkować

Szczotkowanie zębów fluoryzowaną pastą do zębów jest najlepszą metodą redukcji płytki nazębnej. American Dental Hygienists Association (ADHA) zaleca szczotkowanie przez 2 minuty, dwa razy dziennie.

Właściwa technika szczotkowania skutecznie oczyszcza zęby i dziąsła. Pamiętaj o następujących wskazówkach:

 • Użyj miękkiej szczoteczki do zębów – aby zapobiec uszkodzeniu szkliwa, używaj tylko miękkiej szczoteczki do zębów.
 • Pędzel pod kątem 45 stopni – kąt szczotki jest ważny, szczoteczka do zębów powinna być umieszczona pod zębami pod kątem 45 stopni do linii dziąseł.
 • Ruch prawidłowo – stosując krótkie, delikatne ruchy w przód iw tył oraz małe okrągłe ruchy, wszystkie powierzchnie zębów będą delikatnie szczotkowane, unikaj piłowania lub szorowania.
 • Szczotkuj językiem – używaj szczoteczki do zębów, aby wykonać lekkie mycie języka.
 • Utrzymuj jamę ustną po szczotkowaniu – unikaj jedzenia przez 30 minut po szczotkowaniu.

Szczoteczka powinna być wymieniana co najmniej co 3 miesiące, a także po każdej chorobie.

Nicią dentystyczną

kobieta czyści zęby

Codzienne stosowanie nici dentystycznej jest konieczne do usuwania płytki nazębnej i cząstek jedzenia, do których nie dociera Twoja szczoteczka.

Obszar tuż pod linią dziąseł i ciasne przestrzenie między zębami to wrażliwe miejsca, w których może gromadzić się płytka nazębna i zwrócony do kamienia nazębnego.

Jeśli nie będziesz regularnie czyścić nicią dentystyczną, nagromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego może prowadzić do ubytków, a także chorób dziąseł.

Pokarmy do jedzenia i uniknięcia

Istnieją przytłaczające dowody na to, że cukry mają największy udział w diecie w chorobach zębów. Konkretnie, ilość i częstotliwość spożywania darmowych cukrów określa stopień zaniku.

Żywność i napoje, których należy unikać

Spożycie cukru i słodyczy powinno być ograniczone; dzieje się tak dlatego, że bakterie w jamie ustnej potrzebują cukru, aby wytworzyć kwasy, które osłabiają szkliwo i niszczą zęby. Za każdym razem, gdy zęby są narażone na działanie cukru, rozpoczyna się proces demineralizacji i może upłynąć do godziny, aż usta powrócą do normalnych, nie kwasowych warunków pH.

Staraj się unikać:

 • napoje gazowane
 • cukierek
 • słodycze i słodkie przekąski
 • czekolada
 • ciasteczka
 • fast food, o którym wiadomo, że zawiera cukry

Inne fermentujące węglowodany są również zaangażowane:

 • chleb
 • krakersy
 • banany
 • płatki śniadaniowe

Badania pokazują, że spożywanie skrobiowych artykułów spożywczych i świeżych owoców wiąże się z niższymi poziomami próchnicy zębów, więc ryzyko nie jest tak wysokie, jak cukru.

Spożywanie różnorodnych pokarmów bogatych w składniki odżywcze i unikanie cukrów i skrobi jest ważne dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.

Jedzenie i picie należy spożywać ostrożnie

Chrupiące owoce i warzywa, takie jak jabłka, gruszki, seler i marchewki, dobrze się między posiłkami, ponieważ aktywność żucia zwiększa produkcję śliny, a ślina pomaga chronić zęby.

Woda powinna być spożywana obficie, a każdy napój bezalkoholowy lub napój z sokiem owocowym (dieta i regularne) należy spożywać ostrożnie.

Większość napojów bezalkoholowych zawiera kwas fosforowy, który zaburza zdolność organizmu do wchłaniania wapnia. Soki owocowe będą również kąpać zęby w szkodliwym cukrze. Picie tych napojów przez słomkę może pomóc zminimalizować czas, w którym zęby są narażone na działanie kwasu.

Żucie gumy bezcukrowej przez 10 minut po posiłkach i przekąskach może również pomóc w zmniejszeniu próchnicy.

Próchnicy zębów

Zepsucie zębów dotyka ludzi w każdym wieku, ale nasilenie choroby wzrasta wraz z wiekiem. Zniszczenia zębów składają się głównie z:

 • Ubytki – są to trwale uszkodzone obszary w twardej powierzchni zębów, które rozwijają się w maleńkie otwory lub dziury. Ubytki nazywane są również próchnicą lub próchnicą.
 • Próchnica zębów – wymaga to kontaktu z cukrem, ale zależy również od podatności zęba, profilu bakteryjnego jamy ustnej, ilości i jakości śliny oraz czasu, w jakim ząb jest narażony na działanie cukrów.

Ubytki i próchnica należą do najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie. Są one szczególnie powszechne u dzieci, nastolatków i osób starszych. Ale każdy, kto ma zęby, może dostać próchnicy, w tym niemowlęta.

Najlepszym sposobem dbania o zęby i dziąsła jest codzienne przestrzeganie dobrych nawyków żywieniowych, szczotek i nici dentystycznych oraz regularne czyszczenie zębów i egzaminy.

Wizyty dentystyczne

kobieta o zęby sprawdzane przez dentystę

Szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną pomaga pozbyć się większości płytek, ale niektóre płytki są trudniejsze do usunięcia i twardnieją i tworzą kamień nazębny. Tylko czyszczenie przez lekarza dentysty może usunąć kamień nazębny.

Nieusuwalna płytka nazębna i kamień nazębny nie tylko powodują rozkład, ale również działają pod wpływem dziąseł i prowadzą do poważnej choroby dziąseł. W końcu proces choroby może stać się tak zaawansowany, że jedynym zabiegiem jest ekstrakcja zęba.

Właściwa pielęgnacja zębów i dziąseł wymaga minimalnego zaangażowania czasowego.Zdrowa dieta, konsekwentny program higieny jamy ustnej w domu oraz regularne profesjonalne czyszczenie i badania kontrolne utrzymają zęby i dziąsła w doskonałej formie, pozostawiając piękny, zdrowy uśmiech.

Like this post? Please share to your friends: