Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z konopi?

Konopie to roślina rosnąca na półkuli północnej, której dojrzewanie zajmuje około 3-4 miesięcy. Nasiona konopi można spożywać lub wykorzystywać do produkcji różnych produktów spożywczych, w tym mleka konopnego, oleju konopnego, konopnego substytutu sera i proszku białkowego na bazie konopi.

Nasiona konopi mają łagodny, orzechowy smak. Mleko konopne wytwarzane jest z łuszczonych nasion konopi, wody i słodzika. Olej z konopi ma silny „trawiasty” smak.

Konopie często mylone są z marihuaną. Należy do tej samej rodziny, ale obie rośliny są bardzo różne. Marihuana hoduje się, aby zawierała duże ilości tetrahydrokanabinolu (THC), substancji chemicznej odpowiedzialnej za jej psychoaktywne właściwości. Konopie opisują jadalne nasiona roślin i zawierają tylko śladową ilość THC.

Ta funkcja jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Zapewnia żywieniowy podział konopi i dogłębne spojrzenie na jego możliwe korzyści zdrowotne, jak włączyć więcej konopi do diety i potencjalne ryzyko zdrowotne związane z konsumpcją konopi.

Skład pokarmowy konopi

Liście konopi, proszek, nasiona i olej.

Według krajowej bazy danych składników odżywczych USDA jedna łyżka stołowa nasion konopi o wadze 30 gramów (g) zawiera:

 • 166 kalorii
 • 9,47 g białka
 • 14,62 g tłuszczu
 • 2,6 g węglowodanów (w tym 1,2 g błonnika i 0,45 g cukru)
 • 21 miligramów (mg) wapnia
 • 2,38 mg żelaza
 • 210 mg magnezu
 • 495 mg fosforu
 • 360 mg potasu
 • 2,97 mg cynku
 • 33 mikrogramy (mcg) kwasu foliowego

Nasiona konopi zapewniają również witaminę C, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminy A i E.

Możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania konopi

Odżywcza zawartość konopi wiąże się z wieloma potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi.

Zdrowe tłuszcze

American Heart Association zaleca spożywanie dwóch 3,5-gramowych porcji ryb, szczególnie tłustych ryb, każdego tygodnia. Dzieje się tak, ponieważ ryby są głównym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli dana osoba nie spożywa regularnie ryb, może nie otrzymywać wystarczającej ilości DHA lub EPA.

Konopie to roślinne źródło skoncentrowanych kwasów tłuszczowych omega-3. Jednak kwasy tłuszczowe, które zawierają konopie to kwasy alfa-linolenowe (ALA), które są słabo przekształcane w DHA i EPA w organizmie w ilości zaledwie około 2 do 10 procent.

Pomimo tego nieefektywnego współczynnika konwersji, konopie są jednym z najbogatszych źródeł ALA, a więc nadal stanowią bardzo dobre źródło zdrowego tłuszczu, szczególnie dla tych, którzy nie spożywają ryb ani jaj.

Konopie zawierają specyficzny kwas tłuszczowy omega-6 o nazwie GLA, który nie występuje w żadnym innym pokarmie. Olej konopny zawiera jeszcze większy procent GLA.

Nasiona konopi zawierają również fitosterole, które pomagają w zmniejszaniu ilości cholesterolu w organizmie poprzez usuwanie gromadzenia się tłuszczu w tętnicach.

Źródło białka

Konopie zawierają wszystkie 10 niezbędnych aminokwasów, dzięki czemu jest dobrym źródłem białka pochodzenia roślinnego. Konopie nie zawierają fitynianów, które występują w wielu wegetariańskich źródłach białka i mogą zakłócać wchłanianie niezbędnych minerałów.

Magnez

Magnez odgrywa ważną rolę w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie, w tym w metabolizmie żywności i syntezie kwasów tłuszczowych i białek. Magnez jest zaangażowany w przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe i aktywność oraz rozluźnienie mięśni.

Niedobór magnezu – szczególnie powszechny w starszych populacjach – jest związany z opornością na insulinę, zespołem metabolicznym, chorobą wieńcową i osteoporozą. Orzechy i nasiona, takie jak konopie, są jednymi z najlepszych źródeł magnezu.

Badania sugerują, że osoby cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) mogą złagodzić objawy takie jak wzdęcia, bezsenność, obrzęk nóg, przyrost masy ciała i tkliwość piersi poprzez zapewnienie odpowiedniego spożycia magnezu. Magnez w połączeniu z witaminą B6 wydaje się najbardziej skuteczny w tych przypadkach.

Jak włączyć więcej konopi do diety

Produkty z konopi obejmują konopie, konopie, konopie, konopie i konopie. Te produkty można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością.

Nasiona konopii.

Nasiona konopi należy przechowywać w hermetycznym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu. Większość produktów konopnych musi być schłodzona po otwarciu.

Aby uniknąć uszkodzenia kwasów tłuszczowych, nasiona konopi nie powinny być podgrzewane powyżej 350 ° Fahrenheita.

Szybkie porady dotyczące używania konopi:

 • Kupuj batoniki lub batoniki z granola wykonane z nasion konopi na szybką przekąskę
 • Użyj oleju z nasion konopi do przygotowania sosu sałatkowego
 • Posyp trochę nasion konopi na sałatkach, pilawach ryżowych, płatkach owsianych lub jogurtach
 • Dodaj nasiona konopi do wypieków, takich jak babeczki pełnoziarniste.

Wypróbuj niektóre z tych zdrowych i smacznych przepisów na bazie konopi, opracowane przez zarejestrowanych dietetyków:

 • Chleb z nasion dyni konopnej
 • Tabouli z nasion konopi
 • Podwójne ugryzienia energii czekolady
 • Koktajl z bananów, gruszek, awokado i konopi

Nasiona konopi są dostępne w sprzedaży online.

Środki ostrożności dotyczące stosowania konopi

Nasiona konopi są bezpieczne, gdy są spożywane z umiarem. Ponieważ nasiona konopi są bogate w tłuszcz, nagły wzrost tłuszczu spowodowany spożywaniem dużych ilości konopi może powodować łagodną biegunkę. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny zacząć od zjedzenia niewielkiej ilości, na przykład 1 łyżeczki, i powoli pracować aż do porcji 2 łyżek.

Nasiona konopi hamują tworzenie płytek krwi i wchodzą w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, powodując większe ryzyko krwawienia. Jeśli został przepisany lek przeciwzakrzepowy, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed spożyciem dużej ilości konopi.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: