Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przerywany sen wpływa bardziej na nastrój niż na brak snu, wynika z badań

Po złym nocnym śnie mało prawdopodobne jest, abyś był w najlepszym nastroju. Ale zgodnie z nowym badaniem, twój zły nastrój może wynikać z braku jakości snu, a nie z braku ilości.

[Mężczyzna obudzony przez alarm]

Opublikowane w czasopiśmie badanie wykazało, że ludzie, których sen był często przerywany przez 3 kolejne noce, zgłaszali znacznie gorszy nastrój niż ci, którzy mieli mniej snu z powodu późniejszych łóżek.

Główny autor badań Patrick Finan, adiunkt psychiatrii i nauk behawioralnych w Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore, MD, i jego współpracownicy twierdzą, że ich odkrycia wskazują, że przerwanie snu jest bardziej szkodliwe dla nastroju niż brak snu, co może rzucić światło na związek między depresją a bezsennością.

Według National Sleep Foundation dorośli w wieku 18-64 lat powinni starać się spędzić około 7-9 godzin snu każdej nocy, podczas gdy osoby w wieku 65 lat i starsze powinny mieć około 7-8 godzin snu w nocy. Fundacja twierdzi, że wystarczająca ilość snu może pomóc wzmocnić układ odpornościowy, produktywność i nastrój.

Jednak coraz częściej badania pokazują, że jakość snu jest tak samo ważna jak długość snu. „Kiedy twój sen jest zakłócany przez całą noc, nie masz możliwości przejścia przez etapy snu, aby uzyskać sen wolnofalowy, który jest kluczem do poczucia przywrócenia”, zauważa Finan.

Przerwany sen spowodował 31% spadek pozytywnego nastroju

Finan i współpracownicy wykazali wpływ zakłócenia snu na nastrój w badaniu 62 zdrowych mężczyzn i kobiet, którzy przez 3 kolejne noce w badaniu klinicznym byli randomizowani do jednego z trzech warunków snu.

Jedna grupa miała nieprzerwany sen każdej nocy, jedna grupa miała opóźnione łóżka, podczas gdy pozostała grupa była celowo budzona osiem razy podczas snu każdej nocy.

Stopnie snu każdego osobnika były monitorowane za pomocą polisomnografii, która rejestruje fale mózgowe, poziomy tlenu we krwi, oddychanie, częstość akcji serca oraz ruchy gałek ocznych i nóg podczas snu.

Pod koniec każdej nocy uczestnicy zostali poproszeni o zgłoszenie, jak silnie odczuwali pozytywne lub negatywne emocje, takie jak gniew lub radość, które naukowcy ocenili, aby określić ich nastrój.

Podczas gdy nie było różnic w nastroju między grupami po pierwszej nocy, uczestnicy przerywanej grupy snu doświadczyli 31% zmniejszenia pozytywnego nastroju po drugiej nocy, podczas gdy ci z grupy opóźnionego snu odczuli 12% spadek pozytywnego nastroju. Obniżki te utrzymywały się po trzeciej nocy.

Zespół twierdzi, że nie było żadnych znaczących różnic w negatywnym nastroju między opóźnioną grupą snu i przerwaną grupą snu w którymkolwiek z 3 dni, co wskazuje, że przerwany sen ma bardziej niekorzystny wpływ na pozytywny nastrój.

Słaby wolny sen może tłumaczyć związek między bezsennością, depresją

Oceniając wyniki polisomnografii na 3 noce, naukowcy odkryli, że w grupie z przerwą snu wystąpiły krótsze okresy snu wolnofalowego lub głębokiego snu – etapu snu, który jest uważany za istotny dla naprawy i utrzymania ciała – niż opóźniona grupa snu.

Szybkie fakty dotyczące bezsenności

  • Bezsenność występuje wtedy, gdy dana osoba ma problem z zasypianiem, utrzymaniem snu lub często budzi się podczas snu
  • Bezsenność uznaje się za zaburzenie tylko wtedy, gdy powoduje znaczny stres lub niepokój, lub gdy powoduje upośledzenie w ciągu dnia
  • Szacuje się, że około 1% dzieci i 7% nastolatków w USA cierpi na bezsenność.

Dowiedz się więcej o bezsenności

Co więcej, zespół odkrył, że ten brak snu wolnofalowego wśród przerywanej grupy snu był znacząco związany ze zmniejszeniem pozytywnego nastroju, a zaburzony sen wpływał na pewne aspekty pozytywnego nastroju, w tym na życzliwość i współczucie.

Zespół wierzy, że ich odkrycia pomagają wyjaśnić, dlaczego wiele osób cierpiących na przewlekłą bezsenność – zaburzenie snu, które dotyka około 10% populacji Stanów Zjednoczonych – doświadcza depresji; może to być niewystarczające ilości snu wolnofalowego.

„Wiele osób bezsenności osiąga sen w napadach i rozpoczyna się przez całą noc, a oni nie mają doświadczenia z regenerującym się snem” – wyjaśnia Finan. „Można sobie wyobrazić, jak trudno jest ludziom z przewlekłymi zaburzeniami snu po kilkukrotnym nieosiągnięciu głębokiego snu.”

Zauważa jednak, że dalsze studia są uzasadnione, aby uzyskać lepsze zrozumienie etapów snu doświadczanych przez osoby bezsenne.

W ubiegłym miesiącu odnotowano w badaniu sugerującym, że dorośli mogą potrzebować 6,5 godziny snu każdej nocy.

Like this post? Please share to your friends: