Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ocet jabłkowy jest dobry do utraty wagi?

Ocet jabłkowy powstaje, gdy cydr jabłkowy poddawany jest podwójnej fermentacji. W ten sposób powstaje cierpki ocet o bursztynowym kolorze, bogaty w kwas octowy.

Ocet jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów octu produkowanego na całym świecie. Jest reklamowany jako naturalny lek na zdrowie, z wieloma sugerowanymi korzyściami zdrowotnymi. Niektóre z tych oświadczeń o właściwościach zdrowotnych mają potencjalny wpływ, z niewielkimi badaniami, których celem jest ich popieranie. Inni jednak nie mają dowodów na ich prawdziwość.

W tym artykule badamy twierdzenie, że spożywanie octu jabłkowego może pomóc w utracie wagi.

Dowody i studia

Czy picie octu jabłkowego może pomóc komuś schudnąć? Odpowiedź może brzmieć tak, ale nie jest to udowodnione.

Oświadczenia o utracie wagi otaczające ocet jabłkowy mogą wynikać z kilku niewielkich badań, głównie na zwierzętach. Niemniej jednak, badania te wykazują pewne potencjalne korzyści z octu jabłkowego i mogą otworzyć drzwi do dalszych badań.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Jabłczanego cydru ocet w szklanej butelce na stole z czerwonymi jabłkami.

Kwas octowy, związek występujący w occie jabłkowym, był cytowany w niektórych badaniach jako składnik aktywny, który pomaga w utracie wagi.

Badanie wykazało, że myszy, którym podano kwas octowy, miały mniejszą szansę na uzyskanie tkanki tłuszczowej.

Myszy, którym podano kwas octowy, miały wyższy wydatek energetyczny, przyjmowały tlen i spalały więcej tłuszczu na energię niż te, którym podano tylko wodę. Autorzy stwierdzają, że sugeruje to, że kwas octowy może pomóc w stłumieniu gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Podobny artykuł w tym samym dzienniku stwierdził, że spożywanie octu pomógł zmniejszyć tkankę tłuszczową, chociaż redukcja była niewielka. W badaniu wykorzystano 155 osób, u których stwierdzono otyłość z indeksem masy ciała (BMI) wynoszącym 25-30.

W ciągu 12 tygodni trzy grupy otrzymały 15 mililitrów (ml) octu, 30 ml octu lub placebo. Ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy spożyli 15 lub 30 ml octu, mieli niższą masę ciała, mniejszą talię i mniej tłuszczu w jamie brzusznej niż ci, którzy nie mieli octu.

Czuję się pełny

Badanie oceniające, w jaki sposób glukoza, insulina i uczucie pełności były inne u tych, którzy spożywają kwas octowy w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Dwanaście osób otrzymało trzy różne poziomy octu z kwasem octowym po zjedzeniu porcji białego chleba. Inna grupa otrzymała chleb bez octu.

Autorzy stwierdzili, że ludzie, którzy otrzymali najwyższą dawkę kwasu octowego mieli niższy poziom cukru we krwi i insulinę po zjedzeniu chleba niż inne grupy. Odkryli również, że im wyższa dawka kwasu octowego, tym pełniej uczestnicy czuli.

Autorzy sugerują, że sfermentowane i marynowane produkty zawierające ocet z kwasem octowym mogą pomóc ludziom odczuwać pełnię i obniżać poziom cukru we krwi po posiłku.

Niższa masa ciała, poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu

Badania wykazały, że ocet jabłkowy wykazuje działanie „przeciw otyłości” u szczurów.

Dwie grupy szczurów karmiono dietą wysokotłuszczową, ale jedna grupa otrzymywała ocet jabłkowy dziennie, a druga nie otrzymywała octu.

Ci, którym podano dzienną dawkę octu jabłkowego, zjadali mniej ogólnie i ważyli mniej niż ci, którym nie podano octu jabłkowego. Myszy karmione octem jabłkowym również wykazały niższy poziom cukru we krwi i cholesterol.

Pytania dotyczące efektów tłumienia apetytu

Osoba stara się schudnąć mierząc ich talię.

Istnieje co najmniej jedno badanie, które zakwestionowało, czy ocet jabłkowy jest dobrym sposobem, aby pomóc ludziom jeść mniej.

Badanie wykazało, że ocet tłumił apetyt w próbce badanych osób. Ale autorzy twierdzą, że ten efekt tłumienia apetytu był w dużej mierze spowodowany mdłością po spożyciu octu.

W związku z tym autorzy niniejszego opracowania nie uważają, że ocet jest odpowiednim sposobem na kontrolowanie apetytu.

Inne korzyści zdrowotne octu jabłkowego

Ocet jabłkowy może przynieść inne korzyści zdrowotne poza utratą wagi. Jednak dotychczasowe badania dotyczące jego wpływu na zdrowie były niewielkie i ograniczone.

Niektóre możliwe korzyści octu jabłkowego to:

  • Niższy poziom insuliny po zjedzeniu: Badanie sugeruje, że spożywanie octu jabłkowego przed posiłkiem bogatym w węglowodany może po nim obniżyć poziom cukru we krwi i odpowiedź insulinową.
  • Niższy poziom cukru we krwi: ludzie z dobrze kontrolowaną cukrzycą typu 2 mieli niższy poziom cukru we krwi podczas spożywania octu jabłkowego z wysokobiałkową przekąską przed snem, według innego badania z. Uczestnicy kontynuowali stosowanie regularnych leków przeciwcukrzycowych podczas przyjmowania octu.
  • Niższy poziom cholesterolu: ocet jabłkowy obniżył poziom cholesterolu u myszy karmionych dietą wysokocholesterolową, wynika z badań przeprowadzonych w 2009 roku.
  • Poprawa zespołu policystycznych jajników (PCOS): Badanie wykazało, że kobiety spożywające ocet jabłkowy dziennie wykazywały poprawę objawów PCOS po 110 dniach. Może to być spowodowane podejrzewanym działaniem obniżającym insulinę, ponieważ PCOS wiąże się z opornością na insulinę.
  • Zdolność antybakteryjna: Badanie octu jabłkowego było w stanie zabić dwa rodzaje bakterii.
  • Zmniejszenie rozstępów: Badanie wykazało, że masowanie octu jabłkowego na rozstępy od ciąży zmniejszyło ich rozmiar i wygląd.

Jak korzystać z octu jabłkowego

Osoba wprowadzenie ocet jabłkowy na liście sałaty do moczyć.

Ocet jabłkowy doskonale sprawdza się jako przyprawa do żywności oraz jako środek konserwujący do konserw, takich jak marynaty. Ocet dobrze pasuje również do marynat mięsnych.

Ma silny, kwaśny smak, który działa dobrze, gdy jest zrównoważony z innymi składnikami.

Łyżka z octem może na przykład dodać odpowiednią nutę przyprawy do danie z wieprzowiny i fasoli lub do pieczonej wieprzowiny. Ale jego cierpkość najlepiej sprowadza się do zwykłego jabłkowego cydru lub słodkiego sosu z grilla.

Jednym z najprostszych i najzdrowszych sposobów na spożycie octu jabłkowego jest dodanie go do zdrowego oleju, takiego jak oliwa z oliwek, i użycie go jako sosu do sałatek.Większość badań wykazała, że ​​wystarczy od 1 do 2 łyżek octu jabłkowego, aby czerpać korzyści zdrowotne.

Ocet jabłkowy nie jest jednak dla wszystkich. Ludzie, którzy mają wrzody żołądka lub kwaśny ponowny napływ mogą uznać, że ocet jabłkowy sprawia, że ​​ich warunki są gorsze.

Z drugiej strony, dla niektórych osób z zgagą, wynikających ze zmniejszenia kwasu żołądkowego, ocet jabłkowy może poprawić objawy zgagi lub refluksu żołądkowego. Osoby te powinny omówić z lekarzem ocet jabłkowy przed jego wypróbowaniem.

Należy pamiętać, że kwasowość octu jabłkowego oznacza, że ​​przy zbyt częstym stosowaniu może szkodzić szkliwie zębów.

Na wynos

Niektóre małe badania pokazują zachęcające wyniki dla korzyści odchudzania jabłkowego cydru. Jednak nie może zastąpić sprawdzonych metod odchudzania.

Oparte na faktach plany odchudzania zachęcają ludzi do:

  • ograniczyć lub uniknąć przetworzonej żywności i dodanych cukrów
  • skupić się na owocach, warzywach, pełnych ziarnach, chudym białku i zdrowych tłuszczach
  • ćwiczenia przez co najmniej 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu.

Chociaż może to pomóc w utracie wagi i pogorszeniu stanu zdrowia, ocet jabłkowy nie powinien być stosowany zamiast leczenia medycznego.

W Internecie dostępne są różne marki. Przed zastosowaniem octu jabłkowego ludzie powinni omówić z lekarzem potencjalne korzyści i ryzyko.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook