Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mrożona herbata może powodować kamicę nerkową

Lato jest sezonem na picie mrożonej herbaty. Jednak John Miller, urolog z Loyla University Medical Center ostrzega, że ​​mrożona herbata może przyczyniać się do bolesnych kamieni nerkowych z powodu wysokiego stężenia szczawianu, jednego z kluczowych związków chemicznych, które prowadzą do powstawania kamieni nerkowych.

Około 10% ludzi w USA cierpi na kamicę nerkową, powszechne zaburzenie układu moczowego.

Dr John Milner, adiunkt w Wydziale Urologii Uniwersytetu Loyola w Chicago Stritch School of Medicine wyjaśnia: „Dla osób, które mają skłonność do tworzenia najbardziej powszechnych rodzajów kamieni nerkowych, mrożona herbata jest jedną z najgorszych rzeczy do picia. „

Picie niewystarczającej ilości płynów jest najczęstszą przyczyną kamicy nerkowej, a latem, kiedy ludzie mogą się odwodnić od pocenia, połączone działanie odwodnienia wraz z piciem dużej ilości mrożonej herbaty może zwiększyć szansę na rozwój kamieni nerkowych, szczególnie u osób już zagrożonych.

Milner powiedział:

„Mówi się ludziom, że latem powinni pić więcej płynów, wiele osób decyduje się na picie większej ilości mrożonej herbaty, ponieważ ma niską kaloryczność i smakuje lepiej niż woda, ale pod względem kamieni nerkowych mogą robić to samo. krzywda. „
Mimo, że gorąca herbata zawiera również szczawian, Milner powiedział, że trudno jest pić wystarczającą ilość, aby spowodować kamienie nerkowe, a dane z Tea Association of the USA pokazują, że około 85% herbaty spożywanej w Stanach Zjednoczonych jest mrożona.

W porównaniu z kobietami, mężczyźni są cztery razy bardziej narażeni na rozwój kamieni nerkowych, a ryzyko dramatycznie wzrasta dla osób w wieku 40 lat lub starszych. Kobiety z niskim poziomem estrogenu, takie jak kobiety po menopauzie i kobiety z usuniętymi jajnikami, są również bardziej zagrożone.

Kamienie nerkowe są małymi kryształami soli i soli, które są zazwyczaj osadzane w moczu w nerkach lub moczowodach, w małych rurkach, które transportują mocz z nerek do pęcherza. Zwykle kamienie nerkowe są tak małe, że wydalane są z moczem, nie powodując żadnej szkody. Czasami jednak kamienie rosną wystarczająco duże, aby utknąć w moczowodach, powodując ból i dyskomfort.

Milner zaleca wodę pitną lub prawdziwą lemoniadę, a nie wersję sproszkowaną, aby ugasić pragnienie i odpowiednio nawilżyć jako najlepszą opcję, mówiąc: „Cytryny są bogate w cytryniany, które hamują wzrost kamieni nerkowych”.

Zaleca również, aby osoby narażone na ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych ograniczyć niektóre produkty zawierające wysokie stężenia szczawianów, w tym szpinak, czekoladę, rabarbar i orzechy, jeść mniej soli i mięsa, pić kilka szklanek wody dziennie i spożywać pokarmy, które dostarczają odpowiednie ilości wapnia, ponieważ zmniejsza to ilość szczawianu, który wchłania organizm.

Dla tych, którzy piją mrożoną herbatę, którzy już cierpią z powodu kamieni nerkowych, Milner radzi skonsultować się ze specjalistą, aby sprawdzić, czy napój może być czynnikiem przyczyniającym się, ponieważ dość łatwo jest sprawdzić nadprodukcję szczawianów.

Milner radzi: „Podobnie jak wielu ludzi, lubię pić mrożoną herbatę w lecie, ale nie przesadzajcie, podobnie jak w przypadku wielu rzeczy związanych ze zdrowym stylem życia, umiarkowanie jest kluczowe”.

Napisane przez Petrę Rattue

PLMedBook