Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Prędkość przewodzenia nerwów: skutki uboczne i wartości normalne

Test prędkości przewodzenia nerwu mierzy szybkość impulsów elektrycznych przechodzących przez nerwy ciała.

W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób wykorzystuje się prędkość przewodzenia nerwu lub test NCV, jak wyglądają normalne wyniki i czy występują jakieś skutki uboczne.

NCV jako narzędzie diagnostyczne

Prędkość przewodzenia nerwowego. Image credit: Kiwi-sonja, (2008, 6 czerwca).

Celem testu NCV jest poszukiwanie uszkodzeń nerwów. Podczas testu nerw jest bezpośrednio stymulowany prądem elektrycznym, aby zobaczyć, jak reaguje. Testy NCV mogą pomóc zdiagnozować różne schorzenia mięśniowe i nerwowo-mięśniowe.

Czasami testy NCV są wykonywane w połączeniu z elektromiogramami lub EMG. Lekarze również używają EMG, aby pomóc w diagnozowaniu chorób neurologicznych lub mięśni.

EMG może wykryć, czy mięsień reaguje prawidłowo na sygnały nerwowe, co może pomóc w ustaleniu, czy dana osoba cierpi na chorobę układu nerwowego czy stan mięśni.

Test NCV może być użyty do zdiagnozowania następujących warunków:

Przepuklina dysku

Przepuklina dysku dotyczy problemów z gumowymi poduszkami lub dyskami między kręgami. Kręgi to poszczególne kości tworzące kręgosłup.

Wypukłe dyski wpływają na pobliskie nerwy i mogą powodować podrażnienie, ból, osłabienie i drętwienie nóg i ramion. Większość przepuklinowych dysków wpływa na odcinek lędźwiowy kręgosłupa (dolny odcinek kręgosłupa), ale może również wpływać na odcinek szyjny kręgosłupa (szyi).

Rwa kulszowa problemy

Rwa kulszowa jest stanem, który atakuje nerw kulszowy, który jest największym nerwem w ludzkim ciele.

Nerw kulszowy rozciąga się od dolnej części pleców i po obu stronach bioder, pośladków, nóg i stóp.

Ból nerwu kulszowego jest często związany z przepuklinowymi dyskami w dolnej części pleców i niskim kręgosłupie. Według jednego z badań 42 procent uczestników rwy kulszowej miało ból pleców. Z tych z bólem pleców 68 procent miało przepuklinowane dyski.

Ból nerwu kulszowego i przepuklina dysków często pokrywają się, ponieważ gdy dyski w dolnej części kręgosłupa i plecy ześlizgują się z miejsca, wywierają nacisk na nerwy wokół dysku.

Ból nerwu kulszowego promieniuje od dolnej części pleców do nóg. Ból może być łagodny lub ciężki. Osłabienie, drętwienie i mrowienie w nogach i stopach są również powszechne.

Test NCV może pomóc zdiagnozować kompresję lub uszkodzenie nerwu kulszowego. Może również wykryć wszelkie problemy z samym nerwem.

Zarówno EMG, jak i NCV są użyteczne do określenia przyczyny bólu nerwu kulszowego, takiego jak przepuklina dysku.

Neuropatia obwodowa

Komórki nerwowe układu nerwowego w ciele.

Według National Institute of Neurological Disorders and Stroke co najmniej 20 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na jakąś formę neuropatii obwodowej.

Nerwy obwodowe są odpowiedzialne za przesyłanie informacji z mózgu i rdzenia kręgowego do reszty ciała i odwrotnie.

Gdy uszkodzone są nerwy obwodowe, ludzie mogą odczuwać osłabienie, drętwienie i ból rąk i stóp. Chociaż są to najczęściej spotykane lokalizacje objawów, mogą również wystąpić gdzie indziej.

Przez większość czasu objawy mogą ulec poprawie w trakcie leczenia, zwłaszcza jeśli są spowodowane obecnością czynników, takich jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne i niedobory witamin.

Testy NCV mogą mierzyć stopień uszkodzenia włókien nerwowych.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) występuje, gdy nerw pośrodkowy, który biegnie od przedramienia do ręki, zostaje ściśnięty na nadgarstku.

Objawy CTS to drętwienie, mrowienie i ból kciuka i palców, które mogą sięgać do ramienia. CTS może ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia nerwów i wpłynąć na zdolność chwytania lub trzymania przedmiotów przez osobę.

Test NCV może sprawdzić działanie nerwu w nerwie środkowym i pomóc lekarzowi ustalić właściwy plan leczenia.

Zespół Guillain-Barré

Zespół Guillain-Barré (GBS) jest chorobą autoimmunologiczną występującą, gdy układ odpornościowy ciała atakuje część obwodowego układu nerwowego.

Pierwsze oznaki GBS to osłabienie i mrowienie w nogach. Odzyskiwanie z GBS jest powolne, ale większość ludzi wraca do zdrowia. Najcięższe przypadki mogą jednak powodować paraliż i niepełnosprawność.

Test NCV może pomóc zdiagnozować GBS. Sygnały elektryczne wzdłuż nerwów dotkniętych GBS są wolniejsze niż inne.

Jak przygotować

Lekarz wykonujący test NCV wyjaśni procedurę i da jej możliwość zadawania pytań.

Aby się przygotować, ludzie mogą potrzebować wykonać następujące czynności:

  • Zaprzestań używania płynów, olejków, perfum lub innych produktów na skórze przez kilka dni przed testem.
  • Poinformuj lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach, w tym o dostępnych bez recepty lekach przeciwbólowych i suplementach.
  • Ubierz luźną odzież lub łatwo usuwalne warstwy.
  • Poinformuj lekarza, jeśli ma rozrusznik serca lub defibrylator.

W teście NCV nie wymaga się sedacji ani postu, chociaż niektóre osoby mogą wymagać zastosowania dodatkowych środków ostrożności w oparciu o istniejące już warunki zdrowotne.

Czego oczekiwać

Kobieta słucha fabrykować w szpitalnej todze.

Testy NCV są zwykle zabiegami ambulatoryjnymi, co oznacza, że ​​nie wymagają noclegu w szpitalu.

Przed zabiegiem lekarz poprosi osobę o:

  • zdejmij odzież, biżuterię, okulary, spinki do włosów i inne metalowe przedmioty, które mogą wpłynąć na test
  • nosić szpitalną suknię
  • usiądź lub połóż się, w zależności od tego, która część ciała jest testowana

Gdy osoba jest już gotowa, lekarz zlokalizuje nerwy i przymocuje elektrodę zapisującą do skóry przez nerwy.

Druga elektroda zostanie umieszczona w niewielkiej odległości. Ta druga elektroda wywoła łagodny i krótki wstrząs elektryczny, który pobudzi nerw. Nie powinno to być bolesne, ale może powodować niewielki dyskomfort. Po zakończeniu testu nie będzie bólu.

Pobudzenie i odpowiedź nerwowa pojawią się na monitorze, aby lekarz mógł je zarejestrować.

Po teście NCV osoba może potrzebować wykonać test EMG. Podczas testu EMG igły są wkładane do mięśni, a następnie osoba napina mięśnie, aby sprawdzić ich funkcję. Może to być niewygodne i może powodować bolesność i siniaki w miejscach nakłucia.

Czy istnieje ryzyko?

Napięcie używane w testach NCV jest bardzo niskie, a ryzyko minimalne. Konieczne jest jednak omówienie wszelkich wątpliwości z lekarzem, który wystąpił o procedurę.

Osoby z rozrusznikami serca lub defibrylatorami serca mogą wymagać dodatkowych środków ostrożności podczas wykonywania testu NCV.

Niektóre dodatkowe czynniki, w tym ból przed zabiegiem i temperatura ciała, mogą wpływać na wyniki testu.

Wyniki

Testy NCV mogą mierzyć szybkość i siłę sygnałów nerwowych. Prędkość przewodzenia nerwów między 50 a 60 metrów na sekundę jest uważana za normalną.

Uszkodzony nerw może wysłać wolniejszy i słabszy sygnał niż zdrowy. Możliwe jest uzyskanie prawidłowych wyników, nawet jeśli dana osoba ma uszkodzenie nerwów.

Każdy, kto jest zaniepokojony wynikami testu NCV, powinien porozmawiać z lekarzem o indywidualnej diagnozie i leczeniu.

Like this post? Please share to your friends: