Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł oznacza stan zapalny dziąseł lub dziąseł. Zwykle występuje, ponieważ na zębach gromadzi się film z blaszką lub bakteriami.

Zapalenie dziąseł jest niedestrukcyjnym schorzeniem przyzębia, ale nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia. Jest to poważniejsze i może doprowadzić do utraty zębów.

Dentysta pracuje nad pacjentem

Objawy zapalenia dziąseł obejmują czerwone i podpuchnięte dziąsła, które łatwo krwawią, gdy osoba myje zęby.

Zapalenie dziąseł często ustępuje po dobrej higienie jamy ustnej, takiej jak dłuższe i częstsze szczotkowanie oraz stosowanie nici dentystycznej. Ponadto może pomóc antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej.

W łagodnych przypadkach zapalenia dziąseł pacjenci mogą nawet nie wiedzieć, że go mają, ponieważ objawy są łagodne. Jednak należy poważnie potraktować ten stan i natychmiast rozwiązać ten problem.

Rodzaje

Istnieją dwie główne kategorie chorób dziąseł:

Choroba dziąseł wywołana płytką nazębną: Może to być spowodowane płytkami nazębnymi, czynnikami ogólnoustrojowymi, lekami lub niedożywieniem.

Niepożądane płytki nazębne uszkodzenia dziąseł: Może to być spowodowane przez konkretną bakterię, wirus lub grzyb. Przyczyną mogą być również czynniki genetyczne, stany układowe (w tym reakcje alergiczne i niektóre choroby), rany lub reakcje na ciała obce, takie jak protezy. Czasami nie ma konkretnej przyczyny.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest nagromadzenie płytki bakteryjnej między zębami i wokół nich. Płytka wyzwala odpowiedź immunologiczną, która z kolei może ostatecznie doprowadzić do zniszczenia dziąsła lub dziąsła. Może to również doprowadzić do dalszych komplikacji, w tym do utraty zębów.

Płytka nazębna to biofilm, który naturalnie gromadzi się na zębach. Zwykle jest tworzony przez bakterie kolonizujące, które próbują przylgnąć do gładkiej powierzchni zęba.

Te bakterie mogą pomóc chronić usta przed kolonizacją szkodliwych mikroorganizmów, ale płytka nazębna może również powodować próchnicę zębów i problemy z przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł i przewlekłe zapalenie przyzębia, infekcja dziąseł.

Gdy płytka nazębna nie zostanie odpowiednio usunięta, może stwardnieć do kamienia nazębnego lub kamienia nazębnego, w podstawie zębów, w pobliżu dziąseł. Ma żółty kolor. Rachunek można usunąć wyłącznie zawodowo.

Płytka nazębna i kamień nazębny ostatecznie podrażniają dziąsła, powodując zapalenie dziąseł wokół podstawy zębów. Oznacza to, że dziąsła mogą łatwo krwawić.

Inne przyczyny i czynniki ryzyka

Zmiany w hormonach: może to wystąpić w okresie dojrzewania, menopauzie, cyklu menstruacyjnego i ciąży. Dziąsło może stać się bardziej wrażliwe, zwiększając ryzyko zapalenia.

Niektóre choroby: rak, cukrzyca i HIV są powiązane z wyższym ryzykiem zapalenia dziąseł.

Leki: Niektóre leki mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej, szczególnie w przypadku zmniejszenia przepływu śliny. Dilantin, lek przeciwdrgawkowy i niektóre leki przeciwdławicowe mogą powodować nieprawidłowy wzrost tkanki dziąseł.

Palenie: u osób palących regularnie rozwija się zapalenie dziąseł w porównaniu z osobami niepalącymi.

Wiek: Ryzyko zapalenia dziąseł zwiększa się wraz z wiekiem.

Zła dieta: Na przykład niedobór witaminy C związany jest z chorobą dziąseł.

Historia rodziny: Ci, których rodzice lub rodzice mieli zapalenie dziąseł, mają większe ryzyko rozwoju. Uważa się, że jest to spowodowane rodzajem bakterii, które nabyliśmy podczas naszego wczesnego życia.

Symptomy i objawy

W łagodnych przypadkach zapalenia dziąseł może nie występować dyskomfort lub zauważalne objawy.

Objawy zapalenia dziąseł mogą obejmować:

 • jasne czerwone lub fioletowe dziąsła
 • tkliwe dziąsła, które mogą być bolesne w dotyku
 • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną
 • cuchnący oddech lub nieświeży oddech
 • zapalenie lub obrzęk dziąseł
 • cofanie się dziąseł
 • miękkie dziąsła

Diagnoza

Dentysta lub higienista jamy ustnej sprawdzi objawy, takie jak płytka nazębna i kamień nazębny w jamie ustnej.

Można również zalecić sprawdzenie objawów zapalenia ozębnej. Można to zrobić za pomocą promieni rentgenowskich lub przyzębia za pomocą przyrządu, który mierzy głębokość kieszeni wokół zęba.

Leczenie

Jeśli diagnoza zdarza się wcześnie, a leczenie jest szybkie i właściwe, można skutecznie odwrócić zapalenie dziąseł.

Leczenie obejmuje opiekę lekarza dentysty oraz procedury kontrolne przeprowadzane przez pacjenta w domu.

Profesjonalna opieka stomatologiczna

Zęby przed i po skalowaniu

Usunięto płytkę nazębną i kamień nazębny. Jest to znane jako skalowanie. Może to być niewygodne, zwłaszcza jeśli kamień nazębny jest rozległy lub dziąsła są bardzo wrażliwe.

Specjalista stomatologii wyjaśni znaczenie higieny jamy ustnej oraz skutecznego szczotkowania i czyszczenia nici dentystycznych.

Mogą być zalecane wizyty kontrolne, w razie potrzeby częstsze czyszczenie.

Naprawianie uszkodzonych zębów przyczynia się również do higieny jamy ustnej.

Niektóre problemy z zębami, takie jak krzywe zęby, źle dopasowane korony lub mosty, mogą utrudnić prawidłowe usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Mogą również podrażniać dziąsła.

Opieka w domu

Ludzie powinni:

 • szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie.
 • użyj elektrycznej szczoteczki do zębów
 • co najmniej raz dziennie zęby mleczne
 • regularnie płukać usta antyseptycznym płynem do płukania jamy ustnej

Dentysta może polecić odpowiedni pędzel i płyn do płukania ust.

Komplikacje

Leczenie zapalenia dziąseł i przestrzeganie zaleceń lekarza dentysty może zazwyczaj zapobiegać powikłaniom.

Jednak bez leczenia choroba dziąseł może rozprzestrzeniać się i wpływać na tkanki, zęby i kości.

Komplikacje obejmują:

 • ropień lub infekcja w dziąśle lub kości szczęki
 • zapalenie ozębnej, poważniejszy stan, który może prowadzić do utraty kości i zębów
 • nawracające zapalenie dziąseł.
 • okop, gdzie infekcja bakteryjna prowadzi do owrzodzenia dziąseł

W kilku badaniach powiązano choroby dziąseł, takie jak zapalenie ozębnej, z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym zawałem serca lub udarem.Inne doniesienia wskazują na związek z ryzykiem choroby płuc.

Jeśli chcesz kupić dowolną z terapii wymienionych w tym artykule, istnieje doskonały wybór w Internecie z tysiącami opinii klientów.

Kupuj elektryczne szczoteczki do zębów

Kupuj nici dentystyczne

Kup antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: