Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Hiperwolemia: Co powinieneś wiedzieć o przeciążeniu płynem

Hiperwolemia to stan, w którym we krwi znajduje się zbyt dużo płynu. Jest również znany jako przeciążenie płynów. Chociaż organizm potrzebuje dużo płynu, aby zachować zdrowie, zbyt wiele może spowodować niebezpieczny brak równowagi.

Hiperwolemia jest zazwyczaj wynikiem leżącego u podłoża problemu zdrowotnego. Jednak po spożyciu pokarmów zawierających zbyt dużo sodu lub podczas zmian hormonalnych może wystąpić łagodna hiperwolemia. Łagodna hiperwolemia zwykle ustępuje samoistnie, jeśli nie występują inne problemy zdrowotne.

Hiperwolemia jest często uleczalna, jeśli zostanie wykryta wcześnie, ale należy zająć się podstawową przyczyną hiperowolemii, aby zapobiec jej nawrotom.

Przyczyny przeciążenia płynem

3d czerwone krwinki

Hiperwolemia jest zwykle spowodowana zbyt dużą ilością sodu (soli) w organizmie.

Kiedy jest za dużo soli, ciało zatrzymuje wodę, aby ją zrównoważyć.

Zwykle występuje hiperwolemia, ponieważ organizm ma problem z regulacją sodu i wody, ale inne przyczyny to niektóre leki lub procedury medyczne.

Zastoinowa niewydolność serca

Zastoinowa niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Kiedy zdolność serca do pompowania krwi spada, nerki nie mogą pracować tak, jak powinny, co prowadzi do nadmiaru płynów w organizmie.

W artykule stwierdzono, że hiperwolemia jest powszechna u osób z przewlekłą niewydolnością serca, au niektórych osób hiperwolemia nigdy nie ustępuje całkowicie, nawet po leczeniu.

Niewydolność nerek

Nerki pomagają regulować ilość sodu i płynów w organizmie, więc ludzie z problemami nerek są narażeni na hiperwolemię.

W jednym z przeglądów stwierdzono, że hiperwolemia jest stosunkowo powszechna u osób z poważnymi zaburzeniami nerek i przebywa w oddziałach intensywnej terapii w szpitalu. Autorzy badania sugerują, że pracownicy służby zdrowia bardzo uważnie monitorują poziom płynów u tych osób, ponieważ hiperwolemia może prowadzić do zastoinowej niewydolności serca, problemów z gojeniem się ran i problemów z jelitami.

Inny artykuł sugeruje, że hiperwolemia spowodowana niewydolnością serca lub schyłkową niewydolnością nerek może prowadzić do bezdechu sennego.

Marskość wątroby

Hiperwolemia może wystąpić, gdy wątroba nie może prawidłowo przechowywać i przetwarzać składniki odżywcze i filtrować toksyny. Problemy z wątrobą powodują zatrzymanie płynów w okolicy brzucha i kończynach.

Według artykułu w czasopiśmie, nagromadzenie płynu w jamie brzusznej jest najczęstszym powikłaniem marskości wątroby. To specyficzne nagromadzenie w okolicy brzucha jest znane jako puchlina brzuszna.

Płyny dożylne

Płyny dożylne (IV) oszczędzają życie, gdy ktoś jest odwodniony lub nie może pić odpowiednich płynów, takich jak po operacji. Płyny dożylne zawierają zazwyczaj sód (sól) i wodę w celu uzupełnienia płynów ustrojowych i zrównoważenia poziomów sodu.

Jednak zbyt duża ilość płynu może powodować hiperwolemię, szczególnie jeśli występują inne schorzenia.

W jednym z badań stwierdzono, że zbyt duża ilość płynu dożylnego zarówno podczas zabiegu, jak i po nim była związana z hiperwolemią i zwiększonym ryzykiem zgonu po zabiegu. W badaniu oceniano osoby poddawane operacjom chirurgicznym w kierunku raka przełyku.

Hormony

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i ciąża mogą spowodować, że organizm zatrzyma więcej sodu i wody.

Powoduje to często łagodny obrzęk, wzdęcia i dyskomfort. Kobiety w ciąży, które zauważają nadmierny obrzęk lub wzdęcia, powinny szukać pomocy medycznej, ponieważ może to być oznaką wysokiego ciśnienia krwi.

Leki

Leki wywołujące zmiany hormonalne mogą również powodować hiperwolemię. Tabletki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza i podobne leki hormonalne mogą powodować zatrzymanie zbyt dużej ilości soli i płynów.

Ponadto niektóre leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą powodować łagodną hiperwolemię.

Jedzenie za dużo soli

American Heart Association twierdzi, że przeciętny Amerykanin spożywa 3,400 miligramów (mg) sodu dziennie – znacznie powyżej zalecanego limitu 2300 mg.

Spożywanie zbyt dużej ilości sodu powoduje, że organizm zatrzymuje wodę. Może to spowodować łagodną hiperwolemię i wzdęcia.

Jeden słony posiłek raczej nie spowoduje problemów dla zdrowych ludzi. Jednak ekstremalne spożycie soli może zagrażać życiu, zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych i osób z problemami zdrowotnymi.

Wiele osób z zastoinową niewydolnością serca, chorobami nerek lub zaburzeniami czynności wątroby może zalecić stosowanie diety o niskiej zawartości soli w celu uniknięcia lub zminimalizowania hipervolemii.

Objawy

mężczyzna trzyma okrągły żołądek

Objawy hiperwolemii mogą się różnić w zależności od tego, gdzie gromadzi się płyn i jakie są inne problemy zdrowotne.

Najczęstsze objawy to:

  • niewyjaśniony i szybki przyrost wagi
  • obrzęk rąk i nóg
  • obrzęk brzucha, który występuje często w przypadku problemów z wątrobą
  • duszność spowodowana płynem w płucach

Diagnoza

Lekarz może zdiagnozować hiperwolemię poprzez wykonanie badania fizykalnego w celu sprawdzenia obrzęku. Lekarz może również słuchać płuc pacjenta pod kątem oznak płynu.

Lekarz może również zalecić badania, aby sprawdzić obecność sodu we krwi i moczu. Ponieważ hiperwolemia jest często spowodowana innymi problemami zdrowotnymi, lekarz może również przeprowadzić kompleksową kontrolę w celu wykrycia podstawowych stanów, takich jak niewydolność serca, problemy z nerkami i choroby wątroby.

Leczenie

małe żółte tabletki w ręku mans

Istnieje kilka podejść do leczenia hiperwolemii. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia hipervolemii są diuretyki. Diuretyki to leki zwiększające ilość moczu wytwarzanego przez organizm.

Jednak należy również zająć się podstawowymi warunkami zdrowotnymi. Na przykład, osoba z niewydolnością serca może potrzebować podjąć kroki, aby zarządzać swoim stanem oprócz przyjmowania leków moczopędnych.

Jednak badania wskazują, że diuretyki mogą nie działać dla osób z poważnymi problemami nerek.Niektórzy ludzie będą potrzebować terapii nerkozastępczej, takiej jak dializa lub hemofiltracja.

Osoby z chorobami serca, nerek lub wątroby mogą również potrzebować diety o obniżonej zawartości soli. Pomaga to utrzymać poziom sodu w normalnych granicach, co pomaga uniknąć hiperwolemii.

Ludzie z zastoinową niewydolnością serca mogą potrzebować ograniczenia ilości płynów, które piją każdego dnia. Lekarz może zalecić odpowiednią ilość płynów i spożycie soli w oparciu o historię zdrowia danej osoby.

Kiedy iść do lekarza

Niektóre łagodne wzdęcia po zjedzeniu słonego posiłku lub podczas fazy przedmiesiączkowej cyklu kobiecego są normalne.

Nogi i stopy mogą również doświadczać niewielkiego obrzęku po długim dniu stania lub chodzenia oraz podczas długich lotów. Zwykle nie stanowi to problemu dla osób w dobrym stanie zdrowia i ustępuje w ciągu kilku godzin.

Każdy, kto doświadcza nadmiernego obrzęku, przyrostu masy ciała lub zatrzymania wody bez widocznej przyczyny, powinien zgłosić się do pracownika służby zdrowia, zwłaszcza jeśli dana osoba ma problemy z sercem, nerkami lub wątrobą w rodzinie.

Na wynos

Przyczyna hiperwolemii zwykle determinuje długoterminową perspektywę danej osoby. Sporadyczne, łagodne zatrzymywanie wody nie jest zazwyczaj poważne dla osób bez innych problemów zdrowotnych.

Hiperwolemia związana z chorobą serca, nerek lub wątroby wymaga pomocy medycznej i ostrożnego postępowania.

Stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących diety, leków lub innych metod leczenia może pomóc osobie w zmniejszeniu dyskomfortu i zdrowiu.

PLMedBook