Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak stres wpływa na poziom cholesterolu?

Wpływ stresu na poziom cholesterolu nie jest jasny. Jednym z problemów jest to, że stres jest niewyraźnym terminem, który trudno zmierzyć.

Wiele badań dotyczyło wpływu stresu na ogólny stan zdrowia serca. Obejmowało to spojrzenie na pośredni wpływ na poziom cholesterolu, taki jak wpływ stresu na czynniki stylu życia.

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, co oznacza stres i jaki jest cholesterol. Obejmie również niektóre ustalenia dotyczące związku między tymi dwoma.

Stres i cholesterol

Wiele badań wykazało, że stres emocjonalny zwiększa poziom cholesterolu we krwi. Większość ustaleń dotyczy bezpośrednich skutków stresu.

Jedno z badań opublikowanych w 2013 r. Wykazało związek między długotrwałym wysokim poziomem cholesterolu a stresem związanym z pracą.

Stwierdzono, że podwyższony poziom cholesterolu był spowodowany stresem w miejscu pracy. Tak więc, zamiast wynikać z wpływu stresu na dietę lub ćwiczenia, autorzy twierdzą, że efekt jest bezpośredni biologiczny.

Autorzy twierdzą, że przewlekły stres może powodować długotrwałe podwyższenie poziomu hormonu kortyzolu. Może zwiększyć otyłość wokół żołądka z powodu większej ilości złogów tłuszczu, ma inne efekty tłuszczowe w organizmie, a nawet może zwiększyć apetyt.

Inne badanie z 2850 osób również sugerowało połączenie w dłuższej perspektywie.

Autorzy proponują, że osoby z cięższymi zaburzeniami lękowymi i depresją mogą uzyskać podwyższone poziomy lipidów i otyłości poprzez długotrwały efekt zapalenia. Ważnym czynnikiem jest również palenie tytoniu.

Jak organizm reaguje na stres

Ciało ma dobrze znaną natychmiastową reakcję na stres. Kiedy ludzie się boją:

 • Częstość akcji serca rośnie, podobnie jak oddychanie
 • Ciśnienie krwi wzrasta

Niepokój podnosi również ciśnienie krwi.

Natychmiast po trudnej lub groźnej sytuacji:

 • Organizm uwalnia hormony epinefryny i norepinefryny
 • To wyzwala serce do cięższej pracy
 • Prowadzi to do uwalniania glukozy do mięśni i krwi w celu wykorzystania jej jako energii
 • Kwasy tłuszczowe są również uwalniane do zużycia energii
 • Poziom cholesterolu może wzrosnąć, ponieważ wszelkie wolne kwasy tłuszczowe, które nie są wykorzystywane do wytwarzania energii, tworzą lipidy

Dlatego krótkoterminowa reakcja organizmu na stres obejmuje podwyższony poziom cholesterolu.

Jednym ze znanych krótkoterminowych skutków dla cholesterolu jest hemokoncentracja. Oznacza to, że płyn traci się z krwi pod wpływem stresu. To koncentruje krew, w tym poziom cholesterolu. Po prostu powstanie z siedzenia ma ten efekt.

W jednym badaniu badającym skoki napięcia w cholesterolu w ten sposób stwierdzono, że efekt nie był całkowicie odwracalny. Nadal utrzymywał się podwyższony poziom cholesterolu.

Inny efekt może być związany z hormonem kortyzolu. Jest to uwalniane przez układ nerwowy w odpowiedzi na stresor. Stwierdzono, że poziomy lipidów odpowiadają poziomowi uwalniania kortyzolu.

Inne skutki stresu w sercu

Stres jest już znany z wywoływania innych efektów. Niektóre są niebezpieczne. Niedokrwienie serca wywołane stresem psychicznym jest znanym stanem u osób, które już cierpią na chorobę wieńcową (CHD).

Ten stan występuje, gdy osoba z CHD jest narażona na atak serca w odpowiedzi na stres psychiczny z powodu braku dopływu krwi do tego obszaru.

Efekt wywołany stresem został potwierdzony w badaniu opublikowanym w 2013 r. W Internecie.

Naukowcy dokonali pomiarów niedokrwienia serca u 310 osób ze stabilną CHD. Około połowa uczestników poddanych stresowi psychicznemu wykazała niedokrwienie serca w odpowiedzi na stresor.

[kobieta z klatką piersiową]

Autorzy badań dyskutowali również, w jaki sposób seks, małżeństwo i warunki życia mogą wpływać na problemy z sercem. Wzywają do przeprowadzenia dalszych badań nad tymi czynnikami.

Teoria reaktywności sercowo-naczyniowej

Naukowcy odkryli, że ciśnienie krwi niektórych ludzi wzrasta bardziej niż inne w odpowiedzi na stres.

Odpowiedzią na to jest hipoteza reaktywności sercowo-naczyniowej i jest to teoria sugerująca, że ​​stres może zwiększać ryzyko chorób serca. Cholesterol jest przyczyną zwiększonej reakcji sercowo-naczyniowej na stres.

Efekt jest taki, że ludzie z wysokim poziomem cholesterolu mają zmiany w ścianach swoich tętnic. Sprawiają one, że tętnice są mniej elastyczne, więc naczynia krwionośne są mniej podatne na otwieranie się w odpowiedzi na stres.

Efekty pośrednie

Naukowe pomysły na temat krótkoterminowego wpływu stresu na poziom cholesterolu mogą być mniej znane niż pośrednie skutki stresu. Są one również lepiej rozumiane przez naukę.

Stres może pośrednio podnosić poziom cholesterolu ze względu na:

 • Dieta
 • Ćwiczenie
 • Inne reakcje na styl życia, takie jak picie lub palenie

Jeśli dieta obejmuje spożycie tłuszczów podwyższonych, poziom cholesterolu wzrośnie. Badania wykazały, że ludzie poddawani stresowi mają tendencję do spożywania mniej zdrowych posiłków. Mogą one również zwiększać spożycie alkoholu.

Ćwiczenie wpływa bezpośrednio na poziom cholesterolu. Jeśli stres zmniejszy ilość aktywności fizycznej, poziom cholesterolu wzrośnie.

Więcej jest zrozumiałe o pośrednich skutkach stresu na cholesterol, niż o bezpośrednich biologicznych. Dotyczy to wielu powiązań między stresem a chorobą.

AHA tworzy powiązania między stresem a ogólnym zdrowiem serca dzięki efektom stylu życia. Zwracają również uwagę, że coraz więcej osób wie o bezpośrednich skutkach stresu.

Co to stres?

Stres jest szerokim i często niejasnym terminem. Każda osoba ma własną reakcję na rzeczy, które powodują stres zwany stresem. Co jedna osoba uważa za stresującą, inna może uznać za ekscytującą.

[podkreślił kobieta z centymetrem wokół ust]

Stres jest rozumiany przez różne terminy:

 • Będąc pod presją
 • Odpowiadanie na trudne zmiany
 • Tracić kontrolę
 • Uczucie niepokoju, zmartwień lub depresji
 • Uczucie zagrożenia lub bezbronności
 • Odpowiadanie na traumę lub przemoc
 • Gniew i agresja
 • Będąc w trudnej sytuacji

Reakcja organizmu na stres jest odpowiedzią na lot lub walkę. To jest automatyczna reakcja.

Gdy pojawia się zagrożenie, ciało automatycznie przygotowuje mięśnie, serce i inne funkcje do uzyskania odpowiedzi o wysokiej energii. Taką odpowiedzią może być ucieczka lub zmierzenie się z zagrożeniem.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest podobną do tłuszczu, woskową substancją. Nasze ciała wytwarzają cholesterol, ale są również pobierane z pożywienia. Cholesterol jest ważny dla każdej komórki ciała i ma wiele funkcji. Jednym z nich jest nadanie struktury ściankom komórkowym.

Cholesterol nie jest swobodnie obecny we krwi, ponieważ jest wodoodporny. Zamiast tego jest on przenoszony we krwi przez substancje zwane lipoproteinami. Z tego powodu poziom cholesterolu mierzy się poziomem lipidów.

Istnieją dwa rodzaje lipoprotein, które niosą cholesterol. Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) są znane jako „zły” cholesterol. Lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL) jest znana jako „dobry” cholesterol.

Zalecane poziomy cholesterolu

Zdrowe poziomy cholesterolu są cytowane przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Zaleca się, aby dorośli kontrolowali poziom cholesterolu co 5 lat, przeprowadzając badanie krwi w gabinecie lekarskim.

Zalecenia mają na celu utrzymanie niskiego poziomu cholesterolu w całym organizmie, a także utrzymanie w nim „złego” cholesterolu. Pożądane poziomy cholesterolu wynoszą (w miligramach na decylitr):

 • Całkowity cholesterol poniżej 200
 • Cholesterol LDL poniżej 100
 • Cholesterol HDL co najmniej 60

Docelowy poziom cholesterolu jest różny dla każdej osoby.

Objawy wysokiego stężenia cholesterolu

Posiadanie wysokiego poziomu cholesterolu nie powoduje zauważalnych zmian w samym ciele.

Zamiast wykazywać jakiekolwiek oznaki lub objawy, wysoki poziom cholesterolu jest diagnozowany przez badania krwi i rejestrowany jako czynnik ryzyka.

Jak kontrolować poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu można kontrolować za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych. Można im również zapobiec, zanim staną się zbyt wysokie.

Dieta zdrowa dla serca, zalecana przez American Heart Association (AHA) i wiele innych grup, obejmuje jedzenie i picie:

 • Mnóstwo różnych owoców i warzyw oraz pełnoziarniste
 • Produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu
 • Bez skóry drób i ryby
 • Orzechy i fasola

Spożycie tłuszczu powinno zostać zamienione na nietropikalne oleje roślinne, podczas gdy inne tłuszcze są ścięte.

Oznacza to, że dieta powinna być niska w tłuszczach nasyconych, tłuszczach trans, solach, mięsie czerwonym, słodyczach i napojach słodzonych cukrem.

To, co jest dobre w walce z poziomem cholesterolu, jest również dobre w przypadku wysokiego ciśnienia krwi. Zdrowa dieta ma szerokie korzyści zdrowotne, w tym utratę wagi. Zmniejszenie otyłości dotyczy również cholesterolu.

[Badanie krwi]

Bycie aktywnym fizycznie ma również szersze korzyści i pomaga kontrolować poziom cholesterolu. Rekomendacja AHA:

 • 150 minut tygodniowo aktywności tlenowej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut tygodniowo energicznych ćwiczeń, dla wszystkich dorosłych
 • Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy wykonywać około 40 minut 3 do 4 razy w tygodniu przy większej intensywności

To tylko wskazówki, a każdy poziom ćwiczeń jest dobry. Aktywność fizyczna może obejmować szybki marsz.

Lekarze mogą również pomóc w obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu poprzez leczenie lekami. Lekarze mogą również zalecać takie leki, jeśli istnieją inne czynniki ryzyka sercowego lub wcześniejsza choroba serca. Dostępnych jest wiele opcji recepty, w tym statyny.

Kontrolowanie stresu

Zarządzanie poziomami stresu to bardzo indywidualna sprawa. Będzie to zależeć od konkretnych czynników stresogennych nałożonych na daną osobę i tego, jak dana osoba reaguje na takie stres. Będzie to również zależało od wcześniejszych doświadczeń stresu.

Strategie radzenia sobie obejmują:

 • dokonywanie zdrowych wyborów życiowych, takich jak ćwiczenia i przestrzeganie pożywnej diety
 • wystarczającej ilości snu
 • angażowanie się w pozytywne self-talk
 • techniki relaksacji uczenia się
 • przechodzące poradnictwo psychologiczne

Różni ludzie również znajdują swoje preferencje dotyczące radzenia sobie z różnymi rodzajami stresu. Zobacz, co działa dla Ciebie.

Like this post? Please share to your friends: