Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wysokie ciśnienie krwi? Picie kefiru może go obniżyć

Kremowy i trochę kwaśny kefir staje się ulubieńcem smakoszy i miłośników zdrowia na całym świecie. Okazało się, że ten sfermentowany napój mleczny przynosi wiele korzyści dla zdrowia, a obecnie naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób może on chronić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

ziarna kefiru i kefiru

Kefir to napój na bazie mleka wytwarzany przez dodanie ziaren kefiru – białawych ziaren otrzymanych w wyniku fermentacji określonych bakterii i drożdży – które pozwalają uzyskać specyficzną kremową grubość i lekko kwaśny smak.

Ten napój probiotyczny tradycyjnie wiązał się z wieloma korzyściami, w szczególności z jego zdrowym działaniem na mikroflorę jelit i trawieniem.

Ale teraz wiemy, że bakterie w naszych jelitach mają wpływ nie tylko na dobre trawienie.

Wykazano, że mikroorganizmy, które wypełniają nasze jelita, komunikują się z mózgiem, co daje im możliwość wpływania na wiele procesów w naszym ciele.

Badanie z ubiegłego roku wykazało nawet, że osoby z chorobą niedokrwienną serca wykazywały różnice w składzie mikroflory jelitowej w porównaniu z osobami bez tego schorzenia.

Probiotyki na ratunek?

Inna gazeta, opublikowana w czasopiśmie, zwróciła uwagę, że dobrze zbilansowany mikrobiom jelitowy może chronić przed wysokim ciśnieniem krwi, chociaż podstawowe mechanizmy biologiczne, dzięki którym jest w stanie to osiągnąć, pozostają niejasne.

Jednak to odkrycie skłoniło autorów badania do postawienia hipotezy, że moglibyśmy używać suplementów probiotycznych jako broni przeciwko nadciśnieniu, ponieważ promowałyby zdrową różnorodność bakterii.

„Myślę, że” – powiedział jeden z naukowców – „z pewnością istnieje pewna obietnica w opracowywaniu probiotyków, które mogłyby być ukierunkowane na możliwą naprawę niektórych skutków diety o wysokiej zawartości soli [odpowiedzialnej za wysokie ciśnienie krwi]”.

Jednak badacze z Uniwersytetu Auburn w Alabamie i Uniwersytetu Vila Velha w Espirito Santo w Brazylii podchodzą do tego zagadnienia bliżej siebie.

W ostatnich badaniach pracowali z modelem szczurzym, aby sprawdzić, czy właściwości probiotyczne kefiru wpłyną na zdrowie jelit i pomogą obniżyć ciśnienie krwi.

Ich odkrycia zostały przedstawione na początku tego tygodnia na dorocznej konferencji Experimental Biology, która odbyła się w San Diego w Kalifornii.

Od jelit po mózg i układ sercowo-naczyniowy

Aby sprawdzić, czy i jak dieta, która konsekwentnie zintegrowała kefir, wpłynie na ciśnienie krwi, zespół – którym kierował Mirian Silva-Cutini z Auburn University – pracował z trzema różnymi grupami szczurów:

  • Ci z pierwszej grupy mieli wysokie ciśnienie krwi i otrzymywali kefir regularnie przez okres 9 tygodni.
  • Ci z drugiej grupy również mieli wysokie ciśnienie krwi, ale nie otrzymywali kefiru.
  • Ci z trzeciej grupy nie mieli problemów z ciśnieniem krwi i nie otrzymywali kefiru (kontroli).

Po 9 tygodniach pobrano próbki stolca i krwi pobrane od wszystkich szczurów w celu ustalenia, które zmiany wystąpiły – lub nie wystąpiły w ich mikroflorach jelitowych, oraz w celu przetestowania określonych toksyn, które mogły zostać uwolnione przez niektóre bakterie.

Mierzono również ciśnienie krwi, a zespół wykorzystał „immunofluorescencję”, aby przyjrzeć się wzorcom zmian neuronalnych w podwzgórzu. Ten region mózgu odgrywa ważną rolę w regulacji niektórych podstawowych procesów w organizmie, w tym ciśnienia krwi.

Silva-Cutini i współpracownicy odkryli, że szczury, które regularnie spożywały kefir przez 9 tygodni, wykazywały niższe poziomy endotoksyn, które są szkodliwymi substancjami będącymi produktem ubocznym dezintegracji bakterii. Wiadomo, że endotoksyny przyczyniają się do stanu zapalnego.

Te same szczury wykazywały również niższe ciśnienie krwi i miały ulepszoną strukturę jelitową, ponieważ przenikalność – czyli jak łatwo różne mikroorganizmy i substancje mogą przedostać się do układu – jelita zostały obniżone.

Kolejnym odkryciem było to, że szczury pijące kefir odzyskały równowagę pomocnych bakterii w mikroflodzie jelitowej, a poziom zapalenia w ich ośrodkowym układzie nerwowym został zmniejszony.

Wyniki wskazują, że wpływ kefiru na bakterie jelitowe znajduje odzwierciedlenie w rodzajach sygnałów przekazywanych przez mózg do reszty systemu. Tak więc, zrównoważony mikrobiom jelitowy wydaje się wpływać na mózg, aby obniżyć ciśnienie krwi do zdrowych poziomów.

„Nasze dane sugerują, że kefirowe mechanizmy przeciwnadciśnieniowe wiążą się z jelitową komunikacją osi mikrobiota-mózg podczas nadciśnienia” – podsumowują naukowcy.

Like this post? Please share to your friends: