Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to znaczy, kiedy boli cię lewe płuco?

Płuca nie mają znaczącej ilości receptorów bólowych, co oznacza, że ​​każdy ból odczuwany w płucach prawdopodobnie pochodzi z innego miejsca w ciele.

Jednak niektóre schorzenia związane z płucami mogą powodować ból w lewym płucu.

Skrzynia zawiera kilka ważnych narządów, w tym serce i płuca. Z tego powodu zrozumiałe jest, dlaczego osoba doświadczająca bólu w tym obszarze może być zaniepokojona tym, co go powoduje.

W tym artykule przyjrzymy się potencjalnym przyczynom bólu w płucach i tym, co ludzie powinni zrobić, jeśli doświadczą tego objawu.

Szybkie fakty dotyczące bólu lewego płuca:

 • Ból w lewym płucu może być objawem wielu różnych stanów.
 • Objawy mogą nie być awarią medyczną, ale mogą stanowić podstawowy problem.
 • Leczenie bólu lewego płuca zależy od przyczyny.

Jaka może być przyczyna?

Poniżej przedstawiono przykłady najczęstszych przyczyn bólu płuc, w tym bólu lewego płuca:

Astma

Kobieta z lewym płuc ból siedzi na kanapie w domu za pomocą inhalatora astmy.

Astma jest stanem, który powoduje zapalenie dróg oddechowych i drażliwość płuc, co powoduje, że osoba jest bardziej podatna na świszczący oddech i duszność.

Przewlekły kaszel i świszczący oddech związany z astmą mogą powodować uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Zazwyczaj powoduje to, że klatka piersiowa czuje się mocno po obu stronach, nie tylko po lewej stronie.

Costochondritis

Costochondritis to zapalenie tkanki łącznej, które łączy żebra osoby z ich mostkiem. Costochondritis może powodować ból, który wydaje się jak ból w klatce piersiowej, który może być jednostronny.

Hiperwentylacja

Hiperwentylacja lub szybkie oddychanie może być skutkiem choroby lub ataków paniki. Ten stan może wpływać na naturalną równowagę między dwutlenkiem węgla i tlenem w organizmie.

Jednym z głównych objawów hiperwentylacji jest ból w klatce piersiowej.

Osoba może również odczuwać zawroty głowy, ból głowy i problemy z koncentracją.

Rak płuc

Rak płuc zwykle nie powoduje pierwszych objawów. W miarę rozprzestrzeniania się raka płuc dana osoba może zauważyć objawy, takie jak przewlekły kaszel, duszność i uczucie zmęczenia lub osłabienia bez znanej przyczyny.

Odma płucna

Odma opłucnowa występuje wtedy, gdy część lub całe płuco zapada się. Może to spowodować nagły i znaczny ból w klatce piersiowej po uszkodzonej stronie klatki piersiowej.

Odma opłucnowa może wystąpić nagle lub po urazie lub chorobie.

Wysięk opłucnowy

Wysięk opłucnowy jest stanem, w którym nadmiar płynu gromadzi się wewnątrz wyściółki płuc, znanej jako przestrzeń opłucnowa. To nagromadzenie może powodować trudności w oddychaniu, a także dyskomfort po uszkodzonej stronie, która może być lewą.

Zapalenie opłucnej

Ten stan występuje, gdy dwie membrany ściany klatki piersiowej ulegają zapaleniu. Kiedy ścierają się ze sobą, może wystąpić ból i duszność.

Gdy osoba ma zapalenie opłucnej, lekarz wykona wiele testów, aby znaleźć przyczynę. Przyczyną może być infekcja wirusowa, uraz lub toczeń, który jest zaburzeniem autoimmunologicznym atakującym tkanki i narządy człowieka.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest stanem, w którym dana osoba doświadcza ciężkiej infekcji dróg oddechowych, która może wpływać na jedno lub oba płuca. Jeśli zapalenie płuc wpływa na lewe płuco, może wystąpić ból w lewym płucu.

Dodatkowe objawy mogą obejmować kaszel, gorączkę, dreszcze i duszność.

Zatorowość płucna

Zator tętnicy płucnej (PE) to zakrzep lub skrzepy w tętnicach płucnych. PE może wystąpić po pewnym czasie operacji lub siedzeniu przez jakiś czas.

Objawy wskazujące na problem z płucami

Mężczyzna siedzi na płocie przed widokiem na morze, trzymając lewą stronę klatki piersiowej w bólu.

Podczas gdy niektóre przyczyny lewostronnego bólu w płucach mogą być łagodne, inne mogą być powodem do niepokoju. Niektóre objawy, które mogą sprawić, że ból w płucach może być nagły, to:

 • ból w klatce piersiowej, szczególnie ból w klatce piersiowej, który promieniuje w dół lewego ramienia
 • odkrztuszanie krwi
 • usta lub paznokcie, które są niebieskawe z odcieniem, co może wskazywać, że dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu
 • duszność lub trudności w oddychaniu
 • temperatura wyższa niż 105 ° F

Jeśli dana osoba doświadcza tych lub innych objawów, powinna zadzwonić pod 911 lub poprosić kogoś, aby natychmiast skierował ich na pogotowie.

Objawy raka płuc

Oznaki raka płuc mogą obejmować:

 • długotrwałe zmiany w dźwięku i tonie głosu osoby, takie jak chrypka
 • przewlekłe zakażenie, takie jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, które nie ustąpi
 • kaszel, który z czasem nie poprawia się
 • odkrztuszanie śluzu w kolorze rdzy lub krwi
 • niewyjaśnione uczucie zmęczenia i osłabienia
 • świszczący oddech bez znanej przyczyny

Jeśli ktoś odczuje te objawy, powinien zgłosić się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza

Niezależnie od tego, czy ból jest związany z płucem, czy odczuwa się go tak, jak gdyby był, należy zgłosić się do lekarza, jeśli jego ból zakłóca ich codzienne życie.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli ból się pogarsza zamiast poprawy.

Diagnozowanie bólu lewego płuca

Kobieta patrzeje promieniowanie rentgenowskie płuca z pielęgniarką.

Lekarz zdiagnozuje przyczynę bólu lewego płuca, biorąc historię choroby i przeprowadzając badanie fizykalne.

Lekarz będzie zadawał pytania o to, co sprawia, że ​​ból jest gorszy, co sprawia, że ​​jest on lepszy i kiedy ból zaczął się. Będą także słuchać płuc za pomocą stetoskopu.

Testy obrazowania

Lekarz może zalecić wstępne badania obrazowe, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej, aby zidentyfikować potencjalne nieprawidłowości związane z płucami. Jeśli to prześwietlenie nie ujawni żadnych problemów, ale lekarz podejrzewa istnienie problemu, może zalecić dalsze badania.

Dalsze testy mogą obejmować obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografię komputerową (CT). Te badania obrazowania mogą dostarczyć różnych obrazów płuc o wysokiej jakości, aby pomóc w diagnozie.

Badania krwi

Inne tryby badania mogą obejmować pełną morfologię krwi w celu zidentyfikowania liczby białych krwinek danej osoby.Wysoka liczba białych krwinek może wskazywać na obecność infekcji w organizmie.

Kolejnym testem, który może zastosować lekarz, jest panel enzymu sercowego, który jest testem mającym na celu ustalenie, czy ból w lewym płucu jest faktycznie bólem w klatce piersiowej związanym z zawałem serca lub innym zaburzeniem pracy serca.

Lekarze mogą również zalecać indywidualne testy w oparciu o objawy danej osoby, oprócz bólu lewego płuca.

Zabiegi

Odpoczynek i przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych może pomóc, jeśli przyczyna jest związana z mięśniami w okolicy płuc. Leki te obejmują acetaminofen lub ibuprofen.

Leczenie innych możliwych przyczyn bólu lewego płuca może być różne. Na przykład, jeśli dana osoba ma zwinięte lewe płuco, lekarz może wstawić małą rurkę między żebra i do przestrzeni wokół płuc, aby ponownie ją napompować.

Lekarze mogą przepisać antybiotyki w celu leczenia infekcji związanych z układem oddechowym wywołanych przez bakterie.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest wizyta u lekarza, który może rozpocząć proces diagnostyczny, aby leczenie mogło rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.

Na wynos

Ból w lewym płucu jest objawem, który ma wiele potencjalnych przyczyn. Ból może często być związany z pobliskimi narządami, takimi jak serce i żołądek.

Każdy, u którego wystąpią bóle w lewym płucu, powinien niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, aby upewnić się, że ból nie jest objawem poważnego schorzenia.

Like this post? Please share to your friends: