Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pojedynczy napój energetyzujący może zaszkodzić zdrowiu serca u młodych dorosłych

Picie tylko jednego napoju energetycznego może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u młodych, zdrowych osób dorosłych. Jest to zgodne z nowym badaniem opublikowanym w.

[Napoje energetyczne]

Pierwszy autor dr Anna Svatikova, stażysta kardiologii z Mayo Clinic w Rochester, MN i współpracownicy, odkryli, że młodzi dorośli, którzy spożyli jeden 16-uncjowy napój energetyczny, wykazywali wzrost ciśnienia krwi i zwiększenie odpowiedzi hormonów stresu w ciągu 30 minut, co może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zespół zaprezentował swoje odkrycia podczas Sesji Naukowych American Heart Association 2015 w niedzielę.

Napoje energetyczne – sprzedawane jako napoje, które mogą podnieść sprawność fizyczną i umysłową – zyskują na popularności, szczególnie wśród nastolatków i młodych dorosłych w USA. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) napoje energetyczne są regularnie spożywane przez około 31% nastolatków w wieku 12-17 lat i 34% dorosłych w wieku 18-24 lat.

Ale wraz ze wzrostem konsumpcji napojów energetycznych wzrasta obawa o zdrowie publiczne; napoje zostały powiązane z szeregiem poważnych skutków ubocznych. Badanie zgłoszone przez 2013 r., Na przykład, związane napoje energetyczne do zmienionej funkcji serca.

Co więcej, w raporcie z 2013 r. Z Urzędu ds. Nadużywania Substancji i Mentalnej Opieki Zdrowotnej (SAMHSA) ustalono, że liczba wizyt w oddziałach ratunkowych w USA dotyczących konsumpcji napojów energetycznych wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2007-11, z 10 068 wizyt w 20 773.

Uważa się, że kofeina jest najbardziej szkodliwym składnikiem napojów energetycznych; jedna puszka lub butelka zawiera od około 80 mg kofeiny do ponad 500 mg. Dla porównania, 500 mg filiżanka kawy zawiera średnio 100 mg kofeiny.

Napoje energetyczne mają również wysoką zawartość cukru i mogą zawierać inne stymulanty roślinne, które wywołują skutki uboczne porównywalne z kofeiną.

Napój energetyczny vs. napój typu sham

Dr Svatikova i współpracownicy postanowili zbadać, w jaki sposób napoje energetyczne wpływają na ciśnienie krwi, częstość akcji serca i reakcje na stres u 25 zdrowych osób dorosłych w porównaniu z piciem placebo.

Uczestnicy byli w wieku 29 lat i nie znali czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

W ciągu 2 oddzielnych dni, w odstępach maksymalnie 2-tygodniowych, badani byli proszeni o spożycie jednego dostępnego w handlu 16-uncjowego (480 ml) napoju energetycznego lub napoju typu sham w ciągu 5 minut.

Napój energetyczny zawierał około 240 mg kofeiny, 2000 mg tauryny – aminokwasu uważanego za pomocny w rozwoju neurologicznym i regulującym poziom wody i minerałów we krwi – oraz ekstraktów z nasion guarany, korzenia żeń-szenia i ostropestu plamistego.

Fizyczny napój miał ten sam smak, fakturę, kolor i składniki odżywcze napoju energetycznego, ale brakowało mu kofeiny i innych środków pobudzających.

Badanie było podwójnie ślepe, więc ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, których napojów uczestnicy spożywali w tym dniu. Uczestnicy zostali poproszeni o powstrzymanie się od picia alkoholu lub kofeiny w ciągu 24 godzin przed każdym dniem badania.

Przed i 30 minut po spożyciu każdego napoju badacze mierzyli ciśnienie krwi u uczestników, tętno, poziom kofeiny we krwi i poziom glukozy we krwi, a także uwalnianie hormonu stresu noradrenaliny.

Noradrenalina lub noradrenalina zwiększają ciśnienie krwi, wpływają na zdolność serca do kurczenia się oraz zmieniają częstość akcji serca i oddychanie w odpowiedzi na stres.

71% wzrost poziomu norepinefryny po spożyciu napoju energetycznego

Naukowcy zidentyfikowali znaczny wzrost poziomu kofeiny po tym, jak uczestnicy spożyli napój energetyczny, podczas gdy napój typu sham nie wpływał na poziom kofeiny.

Po spożyciu napoju energetycznego uczestnicy doświadczyli wzrostu ciśnienia skurczowego o 6,2% i wzrostu rozkurczowego ciśnienia o 6,8%. Średni wzrost ciśnienia krwi wśród uczestników wynosił 6,4% po spożyciu napoju energetycznego, natomiast średni wzrost ciśnienia krwi o 3% stwierdzono po spożyciu napoju fikcyjnego.

Co więcej, zespół odkrył, że poziomy noradrenaliny wzrosły ze 150 pg / mL (pikogramy na mililitr) do 250 pg / mL po spożyciu napoju energetycznego, w porównaniu ze wzrostem z 140 pg / mL do 179 pg / mL po spożyciu fikcyjnego napoju . Stanowi to wzrost poziomu noradrenaliny o 71% po konsumpcji napoju energetycznego, w porównaniu z 31% wzrostem po spożyciu napoju fikcyjnego.

Zespół nie zidentyfikował różnic w częstości akcji serca po spożyciu napoju energetycznego lub spożycia napojów bezalkoholowych.

Dr Svatikova uważa, że ​​ustalenia zespołu są powodem do niepokoju, ponieważ wzrost ciśnienia krwi i odpowiedzi na stres hormonalny zidentyfikowane po spożyciu napoju energetycznego mogą „predysponować do zwiększonego ryzyka zdarzeń sercowych – nawet u zdrowych ludzi”. Ona dodaje:

„Wyniki te sugerują, że ludzie powinni zachować ostrożność podczas spożywania napojów energetycznych ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia.” Pytanie pacjentów o spożycie napojów energetycznych powinno stać się rutyną dla lekarzy, szczególnie podczas interpretowania parametrów życiowych w ostrym otoczeniu „.

Badania wskazują na pewne ograniczenia, jak zauważają autorzy, w tym niewielka liczebność próby oraz fakt, że testowali tylko skutki działania jednej marki napoju energetycznego.

Wnioskują, że dalsze badania są uzasadnione w celu ustalenia, czy zmiany w ciśnieniu krwi i zidentyfikowane noradrenaliny prawdopodobnie zwiększą ryzyko sercowo-naczyniowe.

W sierpniu zgłosił się na infografikę stworzoną przez personalize.co.uk, która twierdzi, że pokazuje, co napój energetyczny do organizmu w ciągu 24 godzin od wypicia go.

Like this post? Please share to your friends: