Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ciąża pozamaciczna: objawy, przyczyny, ryzyko i leczenie

Ektopowa ciąża ma miejsce, gdy kobieta zachodzi w ciążę, ale jajo osiada poza swoim normalnym położeniem w wewnętrznej wyściółce macicy. Jajo nie rozwija się normalnie, a konsekwencje mogą być poważne dla kobiety.

Większość ciąż ektopowych występuje w jajowodach, ale mogą one również występować w szyi macicy, jajniku lub jamie brzusznej.

W normalnej ciąży nawożenie występuje w jajowodach, gdzie jajo lub komórka jajowa spotyka się z plemnikiem. Zapłodnione jajo następnie przemieszcza się do macicy i zostaje wszczepione w wyściółkę macicy. Zarodek rozwija się w płód i pozostaje w macicy aż do porodu.

Ciąża pozamaciczna może zakończyć się śmiercią bez natychmiastowego leczenia. Na przykład jajowód może pęknąć, powodując wewnętrzne krwawienie z brzucha, wstrząs i poważną utratę krwi.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób, od 1 do 2 procent wszystkich ciąż ma charakter ektopowy. Jednak ektopowa ciąża jest przyczyną 3 do 4 procent zgonów związanych z ciążą.

Szybkie fakty dotyczące ciąży pozamacicznej

 • Ciąża pozamaciczna obejmuje rozwój zarodka poza macicą w czasie ciąży. Większość ciąży pozamacicznych odbywa się w jajowodach.
 • Zarodek nie może przetrwać ciąży pozamacicznej. Jeśli jednak dojdzie do pęknięcia, konsekwencje mogą być poważne i konieczne jest natychmiastowe leczenie.
 • Czynniki ryzyka obejmują wcześniejsze infekcje jajowodów, takie jak zapalenie jajowodów, palenie tytoniu, historia niepłodności, stosowanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych (IUD) i leków oraz zaawansowany wiek.
 • Możliwości leczenia obejmują chirurgię laparoskopową i terapię lekową metotreksatem.

Objawy

Ektopowa ciąża

Początkowo ciąża ektopowa wydaje się podobna do ciąży prawidłowej. Kobieta będzie miała pozytywny test ciążowy.

Kobieta opuści cykl menstruacyjny i może odczuwać mdłości. Jej piersi staną się miękkie i może doświadczyć zmęczenia.

Po 4 do 10 tygodni ciąży pozamacicznej objawy zaczną wskazywać na nienormalną ciążę.

Objawy mogą obejmować:

 • Ból po jednej stronie brzucha: może być ciężki i ciągły.
 • Krwawienie z pochwy: krew będzie jaśniejsza lub ciemniejsza niż podczas krwawienia miesiączkowego i zwykle będzie mniej lepka. Jeśli kobieta nie wie, że jest w ciąży, może pomylić krwawienie z pochwy na krwawienie menstruacyjne.
 • Ból szczytowy na ramię: Jest to powszechny objaw wewnętrznego krwawienia. Krwawienie może drażnić nerw przeponowy, a to prowadzi do bólu w barku.
 • Ból podczas oddawania moczu lub kału: może to również wskazywać na ciążę pozamaciczną.
 • Omdlenie lub zapadnięcie: Jeśli jajowody pękną, może to spowodować, że kobieta zemdleje i upadnie. Byłoby to uznane za awarię medyczną.

Inne objawy krwawienia wewnętrznego to:

 • zawroty
 • omdlenie
 • biegunka
 • blada skóra

Pęknięcie jajowodów może wystąpić po 6 do 16 tygodni ciąży. Pękniętą jajowód można jednak leczyć z powodzeniem.

Zapłodnione jajo nie może przetrwać poza macicą i dlatego nie przetrwa ciąży pozamacicznej. Ciąża nie może zostać uratowana.

Komplikacje

Powikłanie ciąży pozamacicznej jest bardziej prawdopodobne, jeśli diagnoza lub leczenie jest opóźnione lub jeśli choroba nigdy nie zostanie zdiagnozowana.

Krwawienie wewnętrzne: Kobieta, która ma ciążę pozamaciczną i nie otrzymuje diagnozy lub leczenia w odpowiednim czasie, częściej doświadcza ciężkiego wewnętrznego krwawienia. Może to doprowadzić do szoku i poważnych konsekwencji.

Uszkodzenie jajowodów: Opóźnione leczenie może również spowodować uszkodzenie jajowodu, znacznie zwiększając ryzyko przyszłych ciąży pozamacicznych.

Depresja: Może to wynikać z żałoby po utracie ciąży i martwić się o przyszłe ciąże.

Ważne jest, aby pamiętać, że ciąża pozostaje możliwa nawet po usunięciu jajowodu. Jeśli obie rurki zostaną usunięte, zapłodnienie in vitro (opcja IVF) pozostaje opcją, jeśli kobieta chce począć dziecko.

Czynniki ryzyka

Ektopowe ryzyko ciąży

Następujące czynniki prowadzą do zwiększonego ryzyka ciąży pozamacicznej:

 • Poprzednia ciąża pozamaciczna: kobiety, które już miały jedną ciążę pozamaciczną, mają 10 procent ryzyka innej ciąży.
 • Wiek: im starsze kobiety, kiedy zapada w ciążę, tym większe ryzyko ciąży pozamacicznej.
 • Infekcja: Stany zapalne i infekcje jajowodów, macicy lub jajników mogą zwiększać ryzyko kolejnych ciąży pozamacicznych. Zakażenia związane z ciążą ektopową obejmują zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) i zapalenie jajowodów. Około 50 procent ciąż pozamacicznych wiąże się z zapaleniem jajowodu.
 • Infekcje przenoszone drogą płciową: Niektóre infekcje przenoszone drogą płciową (STI) zwiększają ryzyko PID, takie jak rzeżączka lub chlamydia. PID może prowadzić do ciąży pozamacicznej.
 • Palenie: Jest to związane ze zwiększoną szansą na ciążę pozamaciczną.
 • Leczenie płodności: Leki stosowane w celu stymulacji owulacji podczas leczenia niepłodności były powiązane z większą szansą na ciążę pozamaciczną. Historia niepłodności może być również związana z rozwojem choroby.
 • Uszkodzone lub nieprawidłowo ukształtowane jajowody: Mogą one być spowodowane na przykład przez operację i mogą oznaczać większe ryzyko ciąży pozamacicznej.
 • Poprzednia operacja: Poprzednie operacje cięcia cesarskiego i usunięcia mięśniaków są czynnikami ryzyka.
 • Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej (IUD): stosowanie progestagenowych środków antykoncepcyjnych i wkładek może zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej.
 • Podwiązanie jajników: podwiązanie jajowodów jest zabiegiem chirurgicznym otrzymanym przez kobietę, aby zapobiec dalszej ciąży. Jeśli ona zajdzie w ciążę, ciąża może być ektopowa.

Jednak kobieta może mieć ciążę ektopową bez żadnego z tych czynników ryzyka.

Diagnoza

Badanie krwi może wykryć hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG), która jest produkowana w coraz większych ilościach przez cały okres ciąży.

U kobiet w ciąży normalnej poziom będzie się podwoił co 48 godzin. W ciąży pozamacicznej poziomy będą niższe i nie podwoją się. Niższe poziomy hCG mogą sygnalizować ektopową ciążę.

Badanie moczu może stwierdzić, czy jajo zostało zapłodnione, ale nie, czy ciąża jest ektopowa czy normalna. USG przezpochwowe może czasami potwierdzić ciążę ektopową. Podczas tego testu diagnostycznego radiolog lub ginekolog produkuje obrazy macicy za pomocą fal dźwiękowych.

Jeśli jest zbyt wcześnie, aby wykryć ciążę pozamaciczną, a diagnoza nie zostanie potwierdzona, lekarz może zastosować badania krwi w celu monitorowania stanu pacjenta z badaniami krwi.

Ciągłe monitorowanie będzie się wówczas odbywać aż do momentu, w którym ciążę ektopową można potwierdzić lub wykluczyć za pomocą ultrasonografii.

Leczenie

Jeśli rozpoznanie zostanie wykonane przed pęknięciem jajowodu, dostępne są opcje leczenia.

Chirurgia

Ektopowa chirurgia

W celu usunięcia tkanki ektopowej można wykonać operację z użyciem dziurki od klucza. Jest to również znane jako laparoskopia.

W laparoskopii chirurg wykonuje małe nacięcie w lub w pobliżu pępka i wkłada urządzenie zwane laparoskopem, aby zobaczyć obszar.

Inne instrumenty chirurgiczne są wkładane do tubki lub przez inne małe nacięcia w celu usunięcia tkanki ektopowej.

Jeśli obszar jest uszkodzony, chirurdzy mogą być w stanie naprawić jajowody, ale prawdopodobnie będą musieli usunąć uszkodzoną rurkę w ramach tej procedury.

Jeśli druga jajowód jest nadal nietknięta, zdrowa ciąża jest nadal możliwa.

Jeśli wystąpiło silne wewnętrzne krwawienie, może być konieczne większe nacięcie. Ta procedura byłaby nazywana laparotomią.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne jest możliwe w przypadkach, w których ciąża ektopowa jest wcześnie wykryta.

Lekarz wstrzykuje metotreksat do mięśnia pacjenta lub bezpośrednio do jajowodu. To zatrzymuje wzrost komórek i rozpuszcza istniejące komórki. Jeśli poziom hCG we krwi nie spada, pacjent może wymagać kolejnego wstrzyknięcia.

Do działań niepożądanych metotreksatu należą: nudności, wymioty, bóle brzucha i ewentualne zmiany w jamie ustnej. Wpływ metotreksatu może być utrudniony, jeśli kobieta spożywa duże ilości alkoholu.

Niektórzy lekarze preferują podejście „czujnego czekania”, ponieważ ciąża pozamaciczna może zakończyć się bez interwencji.

Zapobieganie

Nie można w pełni zapobiec ciąży pozamacicznej. Jednak kobieta może zmniejszyć ryzyko PID, ponieważ może to uszkodzić jajowody i jest znanym czynnikiem ryzyka ciąży pozamacicznej.

Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydie i rzeżączka, są główną przyczyną PID. Używanie męskiej prezerwatywy może pomóc zmniejszyć ryzyko schwytania STI. Wybór bezpiecznego seksu za każdym razem może zmniejszyć ryzyko infekcji i zwiększyć zdolność kobiety do zdrowych ciąż w przyszłości.

Jak wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, rzucenie palenia zmniejsza również ryzyko.

Każda kobieta, która uważa, że ​​jest w ciąży po poprzedniej ciąży pozamacicznej, powinna natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Pozwoli to lekarzowi ustalić, czy następna ciąża jest również ektopowa.

Like this post? Please share to your friends: