Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niski poziom spożycia soli może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci

Wysokie spożycie soli wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi i większym ryzykiem problemów z sercem. Ale według nowych badań, niskie spożycie soli może być równie szkodliwe.

[Sól wylewa się z shakera]

Opublikowany w badaniu wykazał, że spożycie niewielkiej ilości soli lub sodu może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci w porównaniu ze średnim spożyciem soli.

Główny autor Andrew Mente, ze Szkoły Medycznej im. Michaela G. DeGroote na Uniwersytecie McMaster w Kanadzie, a koledzy twierdzą, że ich wyniki wskazują, że tylko osoby z wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnienie), które mają wysokie spożycie soli, powinny zmniejszyć spożycie soli.

Co więcej, naukowcy sugerują, że aktualne zalecenia dotyczące dziennego spożycia soli mogą być zbyt niskie.

Wskazówki dietetyczne dla Amerykanów zalecają Amerykanom spożywać dziennie mniej niż 2300 miligramów sodu – co odpowiada 1 łyżeczce soli.

Jednak raport z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) na początku tego roku ujawnił, że około 90 procent Amerykanów spożywa sól na poziomach powyżej zalecanego limitu.

Powszechnie przyjmuje się, że zbyt dużo soli w diecie może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, zwiększając ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Ale czy zmniejszenie spożycia soli do poziomu zalecanego w aktualnych wytycznych rzeczywiście zmniejsza ryzyko takich skutków? Właśnie to Mente i jego koledzy postanowili zbadać.

Ryzyko dużego spożycia soli występuje tylko u osób z nadciśnieniem

Zespół przeanalizował dane ponad 130 000 osób w 49 krajach.

Przyjrzeli się spożyciu sodu przez uczestników oraz temu, w jaki sposób wiąże się to z ryzykiem chorób serca i udaru mózgu u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym i bez niego.

W porównaniu z osobami, które miały średnie spożycie sodu, wskaźniki zawału serca, udaru mózgu i śmierci były wyższe wśród osób, które miały niskie spożycie sodu, niezależnie od tego, czy uczestnicy mieli wysokie ciśnienie krwi.

Co ciekawe, niskie spożycie soli w badaniu zdefiniowano jako spożycie mniej niż 3000 miligramów dziennie, co jest powyżej obecnych zaleceń w Stanach Zjednoczonych.

Co więcej, naukowcy odkryli, że tylko osoby z wysokim ciśnieniem krwi były narażone na ryzyko związane z wysokim spożyciem soli – zdefiniowanym jako ponad 6000 miligramów dziennie.

Mente twierdzi, że odkrycia zespołu są „niezwykle ważne” dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.

„Podczas gdy nasze dane podkreślają znaczenie zmniejszenia spożycia dużej ilości soli u osób z nadciśnieniem, nie wspiera on zmniejszenia spożycia soli do niskiego poziomu.

Nasze odkrycia są ważne, ponieważ pokazują, że obniżenie sodu jest najlepiej ukierunkowane na osoby z nadciśnieniem, które również spożywają wysokie dawki sodu. „

Andrew Mente

Studiuj pytania dotyczące aktualnych zaleceń spożycia soli

W oparciu o ich wyniki Mente sugeruje, że strategie mające na celu zmniejszenie spożycia soli powinny być skierowane do osób z wysokim ciśnieniem krwi, które mają wysokie spożycie soli.

Ponadto zespół uważa, że ​​wyniki wskazują, że obecne codzienne zalecenia dotyczące spożycia soli mogą być ustawione zbyt nisko.

„Badanie to poszerza naszą wiedzę na temat związku między spożyciem soli a zdrowiem i kwestionuje stosowność obecnych wytycznych zalecających niskie spożycie sodu w całej populacji” – mówi współautor badań Martin O’Donnell z McMaster University i National University of Ireland Galway.

„Podejście, które zaleca umiarkowaną sól, szczególnie skoncentrowaną na pacjentach z nadciśnieniem, wydaje się bardziej zgodne z obecnymi dowodami.”

Dowiedz się, jak sól może prowadzić do zwiększenia masy ciała poprzez zwiększenie spożycia tłustych potraw.

Like this post? Please share to your friends: