Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest hipertrofia prawej komory?

Przerost prawej komory to zaburzenie serca charakteryzujące się pogrubieniem ścian prawej komory. Może to być spowodowane nadmiernym obciążeniem prawej komory.

Tylko jedna sekcja serca jest dotknięta hipertrofią prawej komory (RVH).

Prawa i lewa komora to dwie z czterech komór serca i tworzą dolną część narządu.

RVH wpływa specyficznie na prawą komorę, która jest odpowiedzialna za pompowanie odtlenionej krwi z powrotem do płuc.

Co to jest RVH?

Hipertrofia prawej komory

Przerost jest terminem używanym do opisania narządu lub tkanki, która zwiększa swój rozmiar. Wzrost ten jest spowodowany tym, że komórki w dotkniętym obszarze stają się większe niż normalne rozmiary. W sercu hipertrofia powoduje zagęszczanie ścian jednej lub więcej komór. Wynika to z powiększania się komórek w obszarze.

W przypadku hipertrofii w sercu, grubszy mięsień sercowy może z czasem stracić elastyczność. W przypadku prawej komory powoduje to trudności w pompowaniu krwi do płuc, aby uzyskać więcej tlenu.

RVH może zużywać serce, prowadząc do dalszych komplikacji w miarę upływu czasu.

Przyczyny

RVH jest zwykle spowodowane wrodzonymi chorobami serca lub wysokim ciśnieniem krwi w płucach, znanym jako nadciśnienie płucne.

Istnieje wiele różnych przyczyn w obrębie tych kategorii, w tym:

 Credit Image: Mariana Ruiz, 2006 </ br>„></p> <ul> <li>POChP</li> <li>zator płucny</li> <li>przewlekłe choroby płuc, takie jak sarkoidoza i zwłóknienie płuc</li> <li>zwężenie zastawki płucnej</li> <li>tetralogia Fallota</li> <li>zwłóknienie serca</li> <li>anemia sierpowata</li> <li>przewlekła niedokrwistość, taka jak niedobór żelaza, kwas foliowy lub niedobór witaminy B12 lub talasemia</li> <li>bezdech senny</li> </ul> <h2>Symptomy i objawy</h2> <p align=Objawy RVH mogą być trudne do zdiagnozowania przez lekarza. Objawy RVH mogą obejmować:

  • ból w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • nadmierne gromadzenie się płynu (obrzęk)
  • duszność
  • palpitacje serca
  • szybkie tętno

Lekarze często przeprowadzają szereg testów, aby dokładnie zdiagnozować RVH.

Każdy, kto doświadcza tych objawów, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ mogą to być objawy poważnych lub potencjalnie śmiertelnych powikłań serca.

Komplikacje i czynniki ryzyka

Mężczyzna trzyma w klatce piersiowej jakiś dyskomfort

Pewne warunki i nawyki mogą narazić osobę na większe ryzyko dla RVH. Obejmują one:

  • Palenie, które zwiększa ryzyko wielu chorób serca i płuc.
  • Bezdech senny, który jest kolejnym powszechnym czynnikiem ryzyka dla RVH i może wpływać na tętnice w płucach.
  • Uciążliwa aktywność, ponieważ nadmierne wysiłki mogą powodować oznaki przerostu.

Główne komplikacje związane z RVH są spowodowane niepotrzebnym stresem, który umieszcza się w sercu.

Jeśli nie jest leczone, RVH może powodować osłabienie serca i może zwiększać ryzyko niewydolności serca i śmierci sercowo-naczyniowej u niektórych osób.

Rozpoznanie i wyniki badań EKG

Lekarze rozpoczną diagnozę za pomocą badania fizykalnego. Prawdopodobnie zalecą badania obrazowe, aby spojrzeć na serce, w tym elektrokardiograf (EKG) i echokardiogram, które są powszechnie stosowane do diagnozowania RVH.

Lewa komora jest zwykle większa niż prawa, więc aby prawą komorę pokazywać w teście EKG, zwykle będzie ona wyraźniejsza.

Testy EKG mają jednak wady. Testy często nie są wystarczająco czułe, aby zdiagnozować RVH o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu i mogą prowadzić do błędnej diagnozy w tych przypadkach.

Jeśli istnieje podejrzenie oparte na objawach i zapisach EKG, lekarz może zlecić prawostronne EKG. W celu uzyskania dokładniejszego obrazu serca konieczne może być również obrazowanie rezonansu magnetycznego serca (cMRI).

Leczenie i zapobieganie

Leczenie RVH polega na leczeniu przyczyny choroby, a nie na samym hipertrofii. Na przykład ludzie, którzy mają problemy z ciśnieniem krwi mogą wymagać leków na ciśnienie krwi i zmian w stylu życia.

Gdy RVH jest spowodowane nadciśnieniem płucnym, lekarze przepisują określone leki w celu leczenia tego schorzenia. Leki te obejmują rozszerzające naczynia krwionośne lub rozszerzacze naczyń krwionośnych.

Niektóre leki stosowane w zaburzeniach erekcji u mężczyzn mogą również pomóc w otworzeniu tętnic płucnych i mogą być stosowane w RVH.

Leczenie ma również na celu zmniejszenie lub zatrzymanie zgrubienia ścian prawej komory. Obecnie nie ma sposobu na całkowite odwarstwienie tych ścian, chociaż pokazano, że inhibitory ACE pomagają.

W wielu przypadkach możliwe jest zapobieganie pogorszeniu przerostu prawej komory serca. Metody zapobiegania RVH obejmują zmniejszenie indywidualnych czynników ryzyka i promowanie zdrowego stylu życia w sercu i płucach.

Rzucenie palenia, zjadanie zbilansowanej diety i regularne, łagodne lub umiarkowane ćwiczenia fizyczne to wszystkie sposoby na utrzymanie zdrowia serca i płuc.

PLMedBook