Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Promieniowanie z telefonu komórkowego: czy wysoka ekspozycja może powodować nowotwory?

Wysoka ekspozycja na promieniowanie o częstotliwości radiowej spowodowała nowotwory w tkance wokół nerwów w sercach samców szczurów, ale nie u samic szczurów lub samców lub samic myszy, zgodnie ze wstępnymi wnioskami z dwóch badań.

kobieta za pomocą telefonu komórkowego

Wstępne sprawozdania z dwóch badań Narodowego Programu Toksykologii (NTP), który jest częścią Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych, zostały opublikowane niedawno, w oczekiwaniu na ocenę przeprowadzoną przez zewnętrznych ekspertów, która ma się odbyć 26 marca. -28. Członkowie społeczeństwa mogą również zgłaszać uwagi.

Raporty zawierają pozostałe wyniki dwóch dużych badań „toksykologicznych i rakotwórczych” – jednego przeprowadzonego na szczurach, a drugiego na myszach – wpływu promieniowania o częstotliwości radiowej (RFR) emitowanego przez telefony komórkowe.

„Poziomy i czas trwania narażenia”, wyjaśnia dr John Bucher, starszy naukowiec z NTP, „do RFR były znacznie większe niż ludzie, którzy doświadczają nawet najwyższego poziomu korzystania z telefonów komórkowych i narażali całe ciała gryzoni. „

Promieniowanie wysokoczęstotliwościowe – takie jak promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma – oraz niektóre wyższe promieniowanie ultrafioletowe są znane jako promieniowanie jonizujące, ponieważ mogą wybić elektrony i inne naładowane cząsteczki z wnętrza atomów. Niosą wystarczająco dużo energii, aby uszkodzić DNA wewnątrz komórek, co może spowodować raka.

Jednak RFR znajduje się na niższym końcu energetycznym widma i nie jest w stanie znokautować naładowanych cząstek i zmienić struktury atomowej, ale może powodować drgania atomów i cząsteczek. Wytwarza ciepło, jeśli jest absorbowane w dużych ilościach przez żywność, tkanki i inne materiały zatrzymujące wodę.

Tak więc, chociaż RFR nie jest rodzajem promieniowania, które może powodować raka przez uszkadzanie DNA, pojawiły się obawy, że może on zmieniać tkanki w inny sposób, który może prowadzić do raka.

Szczury, myszy narażone na różne poziomy RFR

Naukowcy NTP zauważają, że „główne źródło narażenia ludzi na RFR występuje w wyniku korzystania z telefonów komórkowych.”

Do swoich badań skonstruowali specjalne komory, w których eksponowali szczury i myszy na różne poziomy RFR.

Ekspozycja miała miejsce w ciągu 10 minut, 10 minut przerwy, w sumie nieco ponad 9 godzin dziennie i trwała przez 2 lata.

Dr Bucher mówi, że 2 lata życia u szczura lub myszy to około 70 lat u człowieka.

Poziomy narażenia na działanie RFR wahały się od wartości zbliżonej do maksymalnej dozwolonej dla telefonów komórkowych w USA do około czterokrotności tego poziomu.

Zwierzęta były narażone na takie same „częstotliwości i modulacje”, jak sygnały 2G i 3G, które są używane do wykonywania połączeń głosowych i wysyłania SMS-ów w USA. Późniejsze generacje RFR – takie jak 4G, 4G-LTE i 5G – używają różnych częstotliwości i modulacje.

Schwannomas znaleziono w sercach męskich myszy

Nowotwory, które naukowcy NTP wykryli w sercach samców szczurów, są typu schwannoma, który rozwija się z komórek Schwanna, które tworzą ochronną i podtrzymującą tkankę otaczającą nerwy obwodowe. Ten typ guza rzadko jest nowotworowy.

Wyniki pokazały, że częstość występowania schwannomas w sercach samców szczurów wzrosła, ponieważ zwierzęta były narażone na poziomy RFR, które były „poza dopuszczalnymi emisjami komórek komórkowych”.

Naukowcy odkryli również, że te poziomy RFR doprowadziły do ​​niezwykłych wzorców uszkodzeń w tkance serca u szczurów zarówno samców jak i samic.

Jednakże znaleźli niewiele dowodów na problemy zdrowotne wynikające z ekspozycji na RFR u myszy.

Dr Bucher twierdzi, że wyniki „nie powinny być bezpośrednio ekstrapolowane na wykorzystanie ludzkich komórek”, ale zauważa również, że nowotwory, które zobaczyły „są podobne do nowotworów wcześniej zgłoszonych w niektórych badaniach częstych użytkowników telefonów komórkowych”.

„Wnioski wciąż wymagają starannej dyskusji”

Dr Otis W. Brawley, z American Cancer Society (ACS), zauważa, że ​​chociaż wstępne wyniki są „zobowiązane do wzbudzenia niepokoju, […] dowody na związek między komórkami a rakiem są słabe, i jak dotąd nie zaobserwowaliśmy większego ryzyka zachorowania na raka u ludzi „.

„Ale” kontynuuje, „jeśli obawiasz się o dane zwierząt, nosić słuchawkę.”

Wskazuje również, że w odpowiedzi na pytania na niedawnej konferencji prasowej dr Bucher powiedział, że nowe dane nie zmieniły jego wykorzystania telefonów komórkowych i nie doradził on swojej rodzinie, aby zmieniła ich wykorzystanie.

W oświadczeniu o nowych danych, dr Jeffrey Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń i Radiologicznego Zdrowia w Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), nalega, aby „wnioski nadal wymagały uważnej dyskusji” i zauważa, że ​​ich zrozumienie jest takie, że dowody są „w większości niejednoznaczne lub niejednoznaczne”, czy ekspozycje RFR „faktycznie spowodowały raka u tych zwierząt”.

Podkreśla także pewne „niezwykłe wyniki” badań, w tym fakt, że szczury, które były narażone na RFR żyły dłużej niż szczury kontrolne, które nie były.

Dla tych, którzy są zaniepokojeni narażeniem na RFR z telefonów komórkowych, ACS radzi, aby trzymali antenę z dala od głowy – na przykład przy użyciu trybu głośnomówiącego lub urządzenia głośnomówiącego – i wysyłać wiadomości tekstowe zamiast robić połączenia głosowe, z wyjątkiem prowadzenia pojazdu.

Inne sposoby ograniczenia korzystania z telefonów komórkowych obejmują poświęcanie mniej czasu na rozmowy i korzystanie z telefonu stacjonarnego, jeśli jest to możliwe.

„Technologie telefonii komórkowej nieustannie się zmieniają, a te odkrycia dostarczają cennych informacji, które pomogą w przyszłych badaniach nad bezpieczeństwem telefonów komórkowych.”

Dr John Bucher

Like this post? Please share to your friends: