Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niepokój „ogromny czynnik ryzyka” dla zaburzenia zażywania pochodnych konopi indyjskich

Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham, NC, badają profile ryzyka problematycznych użytkowników konopi indyjskich.

młody człowiek palenia marihuany

Sherika Hill, Ph.D. – adiunktem wydziału w Duke University School of Medicine – jest głównym autorem badania, a wyniki zostały opublikowane w.

Naukowcy chcieli przenieść uwagę z używania marihuany na nastolatków na dorosłe osoby, badając czynniki ryzyka, które powodują problemy z używaniem marihuany we wczesnej dorosłości.

Dr Hill wyjaśnia motywację stojącą za nowym badaniem, mówiąc: „Wiele obecnych interwencji i polityk w [Stanach Zjednoczonych] skierowanych jest do wczesnych nastolatków. Musimy zacząć myśleć o tym, jak zamierzamy rozwiązać problematyczne powstają w rosnącej populacji starszych użytkowników. „

„Biorąc pod uwagę, że więcej państw może zmierzać w kierunku legalizacji konopi indyjskich”, kontynuuje dr Hill, „w celach leczniczych i rekreacyjnych, to badanie zwraca uwagę na to, co przewidujemy, że będzie najszybciej rosnącą demografią użytkowników – dorosłych”.

Badanie wzorców używania konopi indyjskich

Aby zidentyfikować czynniki ryzyka wśród tej populacji, dr Hill i jej zespół przeanalizowali dane dostępne dla 1229 osób biorących udział w badaniu Great Smoky Mountains Study – prospektywne badanie kohortowe mieszkańców zachodniej Karoliny Północnej.

Podjęto działania następcze w okresie od 1993 do 2015 r., Które oceniano co roku w wieku od 9 do 16 lat, a także w wieku 19, 21, 26 i 30 lat.

W ramach badania monitorowano zdrowie psychiczne uczestników, edukację, pracę oraz spożycie narkotyków i alkoholu.

Naukowcy podzielili marihuanę uczestników na odrębne wzorce na podstawie kryteriów diagnostycznych i statystycznych dotyczących zaburzeń psychicznych 5 (DSM-5) dotyczących zaburzeń związanych z zażywaniem pochodnych konopi indyjskich.

Problematyczne stosowanie marihuany zdefiniowano jako zwyczajne spożycie lub nawyki konsumpcyjne, które spełniają kryteria DSM dla uzależnienia.

Nawyk spada wraz z wiekiem

Badanie wykazało, że trzy czwarte uczestników (76,3%) nie rozwinęło problemu używania konopi indyjskich podczas studiów lub we wczesnej dorosłości.

Jednak jedna czwarta z nich to zrobiła – naukowcy podzielili tych użytkowników na trzy kategorie: „uporczywe, ograniczone i opóźnione problematyczne używanie konopi indyjskich”.

W szczególności 13,3 procent wszystkich uczestników uważało, że ograniczeni użytkownicy mieli problemy z konopiami indyjskimi przed ukończeniem 16 lat, w późnych latach młodzieńczych lub we wczesnych latach dwudziestych. Ale ci użytkownicy zerwali z wiekiem.

Co zaskakujące, grupa ta zgłosiła „większą niestabilność i dysfunkcję rodziny w dzieciństwie”, które są czynnikami, które zazwyczaj wiążą się z wyższym poziomem zażywania narkotyków.

Dr Hill mówi o tych uczestnikach: „Kiedy [te] dzieci opuściły dom, wydawało się, że robią lepiej […] nie mieli tylu dzieci w młodym wieku, a oni poszli dalej w swojej edukacji, gdy byli 19 do 21 w porównaniu do tych o trwałych i opóźnionych profilach. „

Utrwaleni użytkownicy mają historię lęku

W tak zwanej grupie uporczywych użytkowników uczestnicy mieli problematyczne używanie marihuany już w wieku 9 lat. Ludzie w tej grupie nadal stosowali marihuanę do wczesnej dorosłości – to jest w późnych latach 20. i na początku lat 30-tych.

Znaczące jest, że 27 procent tych osób zgłaszało zaburzenia lękowe u dzieci, a 23 procent miało to miejsce w późnym wieku nastoletnim lub w wieku od 19 do 21 lat. Mieli także najwyższe poziomy zaburzeń psychicznych.

„Sugeruje to – mówi dr Hill – że skupienie się na zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu może zająć dużo czasu, aby zapobiec najbardziej problematycznemu użyciu”.

Wreszcie, niewielka grupa opóźnionych użytkowników przeżyła okres wolny od marihuany i wczesną dorosłość, ale zaczęli używać marihuany w wieku od 26 do 30 lat. Większość z tych dzieci doświadczyła zastraszania i złego traktowania jako dzieci.

„To, czego jeszcze nie rozumiemy” – mówi dr Hill – „to, jak maltretowanie w dzieciństwie nie wymagało wcześniejszego problematycznego używania konopi indyjskich między 19 a 21 rokiem życia – jak jednostki mogą być odporne na tego rodzaju niekorzystne doświadczenia przez tak długi czas. „

„Jedna teoria – kontynuuje – polega na tym, że były one nieco chronione przez mniejszą liczbę rówieśników w późnym wieku dojrzewania, którzy byli użytkownikami substancji, ale jest to jedno z pytań, na które będziemy nadal szukać odpowiedzi”.

Dr Hill i jej współpracownicy podsumowują:

„Problematyczne wzory używania konopi indyjskich we wczesnej dorosłości mają charakterystyczne profile ryzyka, co może być przydatne w dostosowywaniu ukierunkowanych interwencji”.

Film z Centrum Medycznego Duke University podsumowuje wyniki.

 

Like this post? Please share to your friends: