Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć i zapobiegać ukąszeniom chiggera

Chiggers to młodzieńcza forma gatunku roztocza należącego do rodziny. Przywiązują się do ludzi i odżywiają się komórkami skóry, co może powodować swędzenie.

Według Wydziału Entomologii na Uniwersytecie w Kentucky, te roztocza zwykle wiążą się tam, gdzie skóra jest cienka, pomarszczona lub tkliwa. Często również przyczepiają się w miejscach, gdzie odzież jest napięta.

Co to są chillery?

Chusteczki są bardzo małe i prawie niemożliwe do zobaczenia gołym okiem. Około 1/50 cala, większość ludzi potrzebuje szkła powiększającego, aby je zauważyć. Te roztocza przypominają małe pająki, są koloru czerwonego i mają tendencję do grupowania się w grupach na skórze osoby. Są one naprawdę widoczne tylko w grupach.

Zapobieganie

Chiggers są najczęściej w miesiącach wiosennych i jesiennych. Chociaz mozna znalezc w Stanach Zjednoczonych, sa one czestsze w cieplejszych panstwach poludniowych i poludniowo-zachodnich.

Chigger

Typowe miejsca, w których można znaleźć chillery to:

 • długa i zarośnięta trawa na polach i ogrodach
 • lasy
 • Trawiaste tereny wokół jezior i rzek
 • łaty jagodowe
 • pod skałami
 • wśród chwastów
 • gdzie występuje duża liczba gryzoni
 • obszary o wysokiej wilgotności

Najprostszą metodą uniknięcia ugryzień przez chillera jest po prostu unikanie chodzenia po długiej trawie, krzakach lub innych obszarach, w których mogą występować chillery. Jednak nie jest to opcja dla wszystkich.

Ludzie, którzy wkraczają na skażone obszary, powinni używać sprayów zawierających DEET. Substancję chemiczną należy rozpylać zarówno na skórę, jak i na odzież. Ludzie nie powinni stosować DEET u niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy ani zezwalać dzieciom na stosowanie repelentów we własnym zakresie.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), dobrym sprayem na owady do stosowania na odzieży jest permetryna. To zabija chillerów, a także moskity i kleszcze.

W przypadku stosowania permetryny, ludzie powinni traktować swoje ubrania 1 lub 2 dni wcześniej, aby pozwolić im wyschnąć przed noszeniem ich na wolności. Użytkownicy powinni postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie wszystkich pestycydów, z których mogą korzystać.

Jeśli wybieracie się na długą trawę, zaleca się noszenie wysokich butów. Spodnie powinny być noszone i powinny być schowane w skarpetkach. Ludzie powinni również nosić pas i koszule z długimi rękawami. To powstrzymuje czipery przed bezpośrednim dostępem do skóry.

Gdy jedna osoba znajdzie się poza zarażonym terenem, powinna natychmiast zdjąć i umyć odzież. Zaleca się gorący prysznic lub kąpiel, szorowanie ciała mydłem.

Im mniej czasu spędza się wśród skażonej roślinności, tym mniej szokujące są przypadki dostania się na skórę danej osoby.

Leczenie

długa trawa

Jeśli dana osoba pije się na trawie lub innej roślinności, w której występują chillery, te roztocza mogą szybko przywrzeć do swojej skóry. Jeśli chillery kogoś ugryzą, jest kilka rzeczy, które mogą zrobić.

 • Bez recepty leki przeciw świądowi: są one dobre w zapobieganiu drapaniu się przez ukąszenia. Te leki obejmują balsam hydrokortyzonu lub kalaminy.
 • Lód: Jeśli dana osoba nie ma dostępu do leków od razu, stosowanie lodu na ukąszenia jest dobrym sposobem na złagodzenie pragnienia drapania.
 • Kąpiel lub prysznic: osoba powinna wziąć kąpiel lub prysznic, gdy zda sobie sprawę, że ma ugryzienia przez chillger. Szorowanie mydłem i wodą to dobry sposób na usunięcie innych smug, które mogą pozostać na ciele. Pozwoli to uniknąć dalszych ukąszeń.

Ukąszenia Chiggera zwykle trwają około tygodnia, aby się zagoić. Jednak jeśli ugryzienie utrzymuje się przez dłuższy czas, zaleca się wizytę u lekarza.

Lekarz może przepisać sterydy, aby uspokoić swędzenie i obrzęk, choć zdarza się to tylko w rzadkich przypadkach. Jeśli ukąszenia zostaną zainfekowane, lekarz może przepisać antybiotyki.

Ukąszenia Chiggera

Wbrew powszechnemu przekonaniu, chillery nie zagłębiają się w skórze, nie odżywiają się krwią danej osoby ani nie niosą chorób. Jednak żywią się ludzkimi komórkami skóry, ale tylko młodociana forma tych roztoczy to robi.

Podczas gryzienia człowieka, wilkołaki będą wkładać swoje struktury karmienia w skórę. Zanim będą mogli jeść, chillery wstrzykują enzym w skórze, aby skroplić tkankę. Ta czynność powoduje dziurę w skórze, a następnie skóra wokół tego otworu twardnieje, tworząc rurkę podającą, która jest nazywana stylostomem. Chiggers następnie karmi zniszczoną tkankę przez ten stylostome. Jeśli pozostanie niezakłócony, chillery mogą karmić się przez kilka dni.

Chiggers mają delikatne struktury karmienia. Oznacza to, że łatwiej jest wniknąć w skórę osoby, w której występują zmarszczki, fałdy lub gdzie skóra jest najcieńsza.

Objawy

ukąszenia chigger

Ponieważ skóra twardnieje wokół obszaru żerowania, większość ludzi rozwija czerwonawe pręgi w ciągu 24 godzin od ukąszenia, po którym następuje intensywny świąd.

Te uderzenia mogą przypominać pęcherze, pokrzywki, pręgi i pryszcze i zwykle pojawiają się w grupach. Często będą rosły przez następne 7 dni.

Swędzenie może trwać przez tydzień lub dłużej, jeśli nie jest leczone.

Czy są jakieś komplikacje?

Chiggers w USA nie są znane z przenoszenia i przenoszenia chorób. Jednak powodują intensywne swędzenie. Jeśli ukąszenia zostaną zadrapane, mogą spowodować infekcje, które mogą czasami prowadzić do gorączki.

Inne gryzące owady i robaki, na które trzeba zwracać uwagę

Oprócz chillerów istnieje wiele innych, gryzących owadów, o których należy pamiętać. Oto mały wybór, z którym mogą spotkać się ludzie:

 • Kleszcze: Kleszcze często znajdują się w roślinach i pędzlach i mogą gryźć ludzi. Podczas gdy ich ukąszenia są często uważane za nieszkodliwe dla ludzi, mogą przenosić takie choroby, jak borelioza i gorączka plamista Gór Skalistych.
 • Świerzbowate: Te roztocza wbijają się w skórę osoby i powodują intensywne swędzenie. Świerzb może rozprzestrzeniać się, gdy ktoś wejdzie w bliski kontakt z osobą zarażoną przez roztocza.
 • Pluskwy: Zwykle znajdują się w łóżkach i starych meblach, pluskwy mają łagodny zgryz i mają mniej niż 1 milimetr długości. Zwykle po ukąszeniu pozostawiają małą, czerwoną, swędzącą grudkę.
 • Pchły: Pchły nie tylko gryzą zwierzęta; często też gryzą ludzi. Owady te wysysają krew ze swoich żywicieli, aby karmić i pozostawiać małe swędzące grudki.
 • Komary: Komary powodują swędzące się pokrzywki na ludzkiej skórze, gdy już ją nakarmią. Są często nieszkodliwe, ale niektóre gatunki mogą przenosić poważne choroby.
 • Mrówki ogniste: Znalezione głównie w południowym USA, te mrówki mają żądło i bolesny kęs. Mrówki ogniste mogą być bardzo swędzące i często zamieniają się w pęcherze wypełnione ropą.
Like this post? Please share to your friends: