Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy marihuana może pomóc w leczeniu fibromialgii?

Chociaż marihuana znana jest jako narkotyk rekreacyjny, była stosowana od wielu lat w medycynie.

W Stanach Zjednoczonych używanie marihuany (znanej również jako konopie indyjskie) jest niezgodne z prawem federalnym. Jednak wiele państw przyjęło przepisy, które mają na celu dekryminalizację ich stosowania w leczeniu określonych schorzeń.

W rezultacie coraz więcej osób uważa to za leczenie bólu, nudności i innych objawów, w tym związanych z fibromialgią.

Marihuana i fibromyalgia

Brakuje badań dotyczących stosowania marihuany w leczeniu fibromialgii. Odkrycia wśród istniejącej literatury są mieszane.

Kobieta pali trochę marihuany.

Niektóre badania wskazują, że stosowanie konopi wiąże się z korzystnym wpływem na niektóre objawy fibromialgii.

Z drugiej strony, w przeglądzie badań przeprowadzonym w 2016 r. Znaleziono niewystarczające dowody, aby zalecić jakiekolwiek leczenie oparte na marihuanie w celu leczenia objawów u osób z chorobami reumatycznymi, takimi jak fibromyalgia.

Biorąc pod uwagę, że aż 90 procent osób z fibromyalgią to kobiety, warto zauważyć, że przynajmniej jedno badanie wykazało, że marihuana jest lepszym środkiem przeciwbólowym dla mężczyzn niż kobiet.

Należy również pamiętać, że marihuana to roślina, która jest uprawiana, a nie starannie syntetyzowana w laboratorium. Dlatego też ilości potencjalnie korzystnych związków są różne w poszczególnych partiach roślin. Objawy mogą się różnić w wyniku.

Jednak okazało się, że marihuana jest korzystna w leczeniu przewlekłego bólu, nudności i skurczów mięśni oraz bólu nerwów związanych ze stwardnieniem rozsianym (MS). Może się wydawać, że marihuana jest skuteczna w łagodzeniu tych samych objawów u osób z fibromialgią.

Osoby zainteresowane marihuaną jako leczenie objawów bólowych powinny sprawdzić przepisy dotyczące ich stanu w odniesieniu do używania marihuany. Powinni także skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad i leczenia. Marihuana powinna być stosowana wyłącznie pod opieką pracownika służby zdrowia.

W jakich warunkach można stosować marihuanę?

Marihuana jest stosowana w wielu stanach, chociaż badania wykazały, że jest ona korzystna dla kilku osób. Obecnie istnieją dobre naukowe dowody na jej stosowanie w leczeniu przewlekłego bólu i objawów SM, w tym bólu nerwów i skurczów mięśni.

Chociaż niektóre wstępne badania wydają się obiecujące, konieczne są dalsze badania nad zastosowaniem marihuany do leczenia:

 • Utrata apetytu
 • Zaburzenia nerwowo-mięśniowe
 • Skutki uboczne chemioterapii
 • Demencja
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Uraz mózgu
 • Padaczka
 • Jaskra
 • Stany komórek nerwowych, takie jak choroba Huntingtona

Obecnie dronabinol i nabilon są stosowane w leczeniu nudności spowodowanych chemioterapią i zwiększenia apetytu u pacjentów z AIDS.

Zagrożenia i skutki uboczne używania marihuany

Możliwe działania niepożądane związane z używaniem marihuany to:

 • Nałóg
 • Objawy odstawienia
 • Przyspieszone tętno
 • Problemy z oddychaniem
 • Zawroty głowy
 • Upośledzone czasy reakcji
 • Problemy z koncentracją i pamięcią
 • Choroba psychiczna u osób predysponowanych do tego
 • Interakcje z innymi lekami

Medyczna marihuana

Lecznicza marihuana.

Medyczna marihuana jest czasami sugerowana jako potencjalne leczenie dla osób z fibromialgią, ponieważ zawiera związki, które mogą przynieść ulgę w bólu i nudnościach. Najczęściej badane są dwa składniki: THC i kanabidiol (CBD).

THC jest podobny do kannabinoidów, które występują naturalnie w organizmie. Działa poprzez stymulację receptorów kannabinoidowych w mózgu. To aktywuje system nagradzania mózgu i obniża poziom bólu. Wpływa także na obszary mózgu związane z pamięcią i koordynacją.

W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest psychoaktywna i nie wiąże się z receptorami kannabinoidowymi. Dlatego nie wytwarza „wysokiego” związanego z THC.

Syntetyczne leki marihuanowe

Kiedy używany jest termin „medyczna marihuana”, odnosi się to do wykorzystania całej, nieprzetworzonej rośliny konopi (lub jej ekstraktów) do leczenia choroby. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła marihuany medycznej jako bezpiecznego lub skutecznego leku na jakikolwiek stan.

Jednakże, administracja zaakceptowała leki zawierające syntetyczne wersje THC, takie jak dronabinol i nabilon.

Obecnie trwają badania kliniczne nad lekami zawierającymi CBD, niektóre z nich są już zatwierdzone w innych krajach.

Środki zaradcze w stylu życia

Noga jest masowana.

Objawami fibromialgii można zarządzać za pomocą jednej lub więcej następujących modyfikacji stylu życia:

 • Ćwiczenie. Konsekwentne delikatne ćwiczenia, takie jak chodzenie, pływanie i pilates mogą pomóc w zmniejszeniu objawów bólowych.
 • Redukcja stresu. Zmniejszenie zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych objawów stresu jest ważne w leczeniu tego schorzenia. Medytacja, progresywne rozluźnienie mięśni i ćwiczenia oddechowe należą do zalecanych technik.
 • Masaż. National Fibromyalgia and Chronic Pain Association wskazują, że terapia masażu może poprawić przewlekły ból i objawy fibromialgii.
 • Akupunktura. Niektóre badania wskazują, że dostosowana akupunktura może złagodzić objawy u niektórych osób.
 • Sen. Ludzie powinni starać się iść spać i obudzić się o tej samej porze każdego dnia. Pomoże to złagodzić zmęczenie, jeden z głównych objawów fibromialgii. Ci, którzy walczą o wystarczającą ilość snu powinni omówić tę kwestię z lekarzem.
 • Terapia modyfikacji zachowania. Praca z terapeutą, aby nauczyć się nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz określić i ustalić limity, może poprawić jakość życia i poczucie własnej wartości u osób z fibromialgią i innymi przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.

Zabiegi medyczne

Fibromialgia wiąże się z wieloma różnymi objawami, więc jest mało prawdopodobne, aby pojedyncze leczenie zadziałało dla wszystkich. Leczenia różnią się także skutecznością od pacjenta do pacjenta.

Dla większości ludzi najbardziej korzystne jest połączenie leków i zmian w stylu życia.

Lek

Kilka leków ma na celu łagodzenie objawów fibromialgii. Należą do nich środki przeciwbólowe (zalecane mogą być leki przeciwbólowe dostępne na receptę lub na receptę) lub leki przeciwdepresyjne, które mogą złagodzić ból, zmęczenie i depresję, których doświadcza wielu z fibromialgią.

Omówienie fibromialgii

Fibromialgia jest stanem przewlekłym, który powoduje silny i stały ból w całym ciele. Powoduje także zmęczenie i problemy z pamięcią i nastrojem. Uważa się, że stan wpływa na sposób, w jaki ciało przetwarza sygnały bólu, prowadząc do większego od normalnego odczuwania bólu.

Fibromialgia jest klasyfikowana jako choroba reumatyczna: taka, która powoduje ból stawów i tkanek miękkich. Inne typy chorób reumatycznych obejmują zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń.

American College of Rheumatology szacuje, że od 2 do 4 procent ludzi ma fibromialgię. Ogromna większość z nich to kobiety.

Przyczyny

Dokładna przyczyna fibromialgii nie jest znana, choć uważa się, że pewną rolę odgrywa kilka czynników. Mogą to być:

 • Genetyka: Fibromialgia ma tendencję do bycia w rodzinie.
 • Choroba lub infekcja: Ludzie z innymi chorobami reumatycznymi są bardziej narażeni na rozwój fibromialgii. Zakażenie może również wywołać jego początek.
 • Uraz fizyczny: Wypadek samochodowy, operacja lub inny fizyczny stresor może wywołać objawy.
 • Niepokój psychiczny: zespół stresu pourazowego powiązano z fibromialgią.

Dla niektórych osób wydaje się, że nie ma pojedynczego zdarzenia powodującego wystąpienie objawów.

Like this post? Please share to your friends: