Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o chodzie przeciwbólowym

Chód chłonny jest utysem, który rozwija się w odpowiedzi na ból, często w stopach, kolanach lub biodrach. Jest to najczęstszy rodzaj bezwładności ludzi.

Przyczyny chodu przedgryzowego wahają się od niewielkich urazów, które leczą się same na bolesne infekcje i nowotwory kości lub tkanki miękkiej wymagające specjalistycznego leczenia.

Wszystkie te warunki powodują, że osoba podejmuje nierówne kroki w odpowiedzi na ból w obszarach ich dolnej części ciała, w tym na biodrach, nogach i stopach.

Szybkie fakty dotyczące chodu antyalgicznego:

 • Chód antyalgiczny jest powszechny u dzieci, ale może dotknąć każdego.
 • Ból jest przyczyną chodu antyalgicznego.
 • Każdy chód przeciwwybuchowy jest wyraźny, umożliwiając diagnozę na odległość.
 • Ból, który powoduje chód nieuleczalny, może mieć wiele przyczyn.

Przyczyny

człowiek za pomocą laski

Drobne obrażenia są najczęstszą przyczyną utykania u dzieci, a następnie infekcją i stanem zapalnym.

 • Uraz: często jest on niewielki i sam się wyleczy. Stałe utykanie może wskazywać na leżące u podstaw złamanie kości.
 • Zakażenie: Zakażenia wirusowe lub bakteryjne w rosnących kościach i stawach mogą powodować ból i utykanie u młodszych dzieci.
 • Zapalenie: młodzieńcze zapalenie stawów może wpływać na stawy i powodować ból, obrzęk i charakterystyczny ucisk przeciwbólowy.

Dwa typy zapalenia stawów mogą wywoływać ból i chodzić po lekach przeciwbólowych u osób starszych.

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów: Jest to artretyzm, który wynika z „zużycia” na często starzejących się stawach. Przyczyną mogą być również stare urazy i otyłość.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów: Jest to tworzenie nieprawidłowej tkanki, która niszczy kości, niszczy chrząstki i uszkadza więzadła. Powoduje ból i może prowadzić do deformacji stawów.

Chód chodzenia może być spowodowany problemami z plecami osoby, w tym:

 • Rwa kulszowa: powoduje ból podrażnienia lub ściskania nerwu kulszowego, najdłuższego nerwu w ciele, biegnącego od tylnej części miednicy, poprzez pośladki, w dół każdej nogi i do stóp.
 • Rdzeniowe zapalenie kości i szpiku: Jest to infekcja, która ma miejsce, gdy bakterie przedostają się do krwiobiegu i gromadzą się w dysku między kręgami kręgosłupa. Najczęściej występuje u osób starszych.
 • Discitis: To wtedy, gdy przestrzenie dyskowe między małymi kośćmi kręgosłupa stają się pod wpływem stanu zapalnego i podrażnienia, powodując ból i kulejąc.

Następujące warunki mogą również powodować chód przeciwbólowy.

 • Guz: Mogą one rosnąć w kości i tkankę miękką, powodując ból i kulejąc.
 • Ból w miednicy: może mieć wpływ na kobiety w ciąży, gdy stawy miednicy poruszają się nierównomiernie, co sprawia, że ​​pas biodrowy jest mniej stabilny i powoduje ból.

Objawy

Osoba dotknięta przez bezwładne uniesienie może podnieść i obniżyć stopę z kostką zamocowaną w jednej pozycji.

Często będą nosić chodzącą pomoc, taką jak laska czy kula. Pomoc zostanie zastosowana po ich bolesnej stronie, tak aby ręka wzięła część obciążenia kończyny lub biodra, skąd pochodzi ich ból.

Chód przedgryzowy często wiąże się z bólem stopy, kolana lub biodra, a każdy z tych obszarów wywołuje charakterystyczny chód:

 • Bóle stóp: osoby z bólem stopy mogą nosić ciężar tylko na pięcie, tylko przednią stopę lub wzdłuż bocznej krawędzi stopy.
 • Ból kolana: Ludzie z bólem kolana mogą mieć sztywne kolano, które nie rozszerza się ani nie ugina.
 • Ból stawu biodrowego: osoby z bólem biodrowym mogą wykazywać ograniczone wydłużenie biodra.

Diagnoza

dziecko z USG na biodrze

Obserwowanie i słuchanie kroków osoby często ujawnia asymetrię w schemacie chodu, co może pomóc w rozpoznaniu chodu. Celem diagnozy jest znalezienie przyczyny utykania.

Po wstępnej ocenie następuje zwykle badanie fizykalne.

Lekarz będzie szukał czułości, obrzęku lub siniaków w nogach, aby ustalić, czy problem dotyczy mięśnia, stawu lub kości.

Jeśli wydaje się, że ból pochodzi z kolana, lekarz przeprowadzi dokładną analizę więzadeł i ruchy kolana. Obrzęk lub nieprawidłowe ruchy mogą wskazywać na uszkodzenie więzadła.

Lekarz sprawdzi także kręgosłup pod kątem bólu, sztywności i skrzywienia, zwanego również skoliozą.

Podczas diagnozowania przyczyny chodu chłonnego można przeprowadzić następujące badania.

 • Promienie Roentgena: Zostaną wykonane obszary, w których występuje ból, obrzęk lub utrata ruchów. Zdjęcia rentgenowskie nienaruszonej strony mogą być brane dla porównania.
 • Rezonans magnetyczny (MRI): Jeśli promienie X są prawidłowe, a ból jest zlokalizowany, skanowanie kości może pomóc wykryć obrzęk, złamanie, infekcję kości lub guz kości.
 • Ultradźwięki: może być stosowany do poszukiwania płynu w stawie i jest przydatny do sprawdzania bioder, gdzie obrzęk może być trudny do zauważenia.
 • Testy laboratoryjne: są przydatne do diagnozowania stanów zapalnych, takich jak choroby wirusowe. Mogą także pomóc w rozpoznaniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.

Leczenie

Pomyślny program leczenia przeciwbólowego poradzi sobie z podstawowym stanem i zmniejszy ból, który powoduje utykanie.

Oto niektóre z przyczyn wraz z zalecanymi metodami leczenia:

Artretyzm

Choroba zwyrodnieniowa stawów: leczenie może obejmować leki i ćwiczenia fizyczne. Utrata masy ciała w celu zmniejszenia nacisku na stawy może pomóc zmniejszyć ból podczas chodzenia.

Reumatoidalne zapalenie stawów: Po wystąpieniu deformacji, zabiegi mogą obejmować ćwiczenia i szynowanie. Operacja lub ortotyka, taka jak wkładki lub niestandardowe odlewy, mogą być wymagane, jeśli reumatoidalne zapalenie stawów dotyka stóp.

Ból pleców

tabletka trzymana w dłoni mężczyzny

Rwa kulszowa: Większość przypadków ustępuje po około 6 tygodniach bez leczenia. Leki przeciwzapalne i gorące lub zimne opakowania mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Dalsze leczenie może obejmować specjalistyczne programy ćwiczeń, zastrzyki przeciwzapalne, terapię manualną i wsparcie psychologiczne.

Rdzeniowe zapalenie kości i szpiku: leczenie zazwyczaj obejmuje 6 tygodni dożylnych antybiotyków.W około połowie przypadków może być konieczna operacja, aby usunąć infekcję.

Discitis: Często jest to spowodowane infekcją bakteryjną, która wymaga antybiotyków. Można je podawać dożylnie przez okres do 3 miesięcy. Operację można rozważyć, jeśli antybiotyki nie działają. Kontrola bólu jest również ważna.

Inne warunki

Nowotwory: guzy łagodne i nowotworowe wymagają leczenia specjalistycznego indywidualnie dla każdego przypadku.

Ból w okolicy miednicy: terapia manualna może pomóc zmniejszyć ból, pomagając stawom miednicznym i mięśniom poruszać się swobodniej. Ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić mięśnie podtrzymujące miednicę. Podczas tych zabiegów mogą być potrzebne środki ułatwiające ruch i łagodzenie bólu.

Perspektywy

Perspektywy będą zależeć od ciężkości i uleczalności podstawowej przyczyny chodu antyalgicznego.

Wiele drobnych urazów, które powodują chód antyalgiczny, może leczyć się samodzielnie, bez konieczności formalnego leczenia. Czas powrotu do stanu wymagającego większej opieki specjalistycznej może być różny w poszczególnych tygodniach. Czasami wymagana będzie operacja.

W rzadkich przypadkach chory przeciwnowotworowy jest wywoływany przez guzy nowotworowe, a plany leczenia będą dłuższe i bardziej złożone, aby rozwiązać te schorzenia.

Like this post? Please share to your friends: