Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niedobór serotoniny jako przyczyna depresji – czy to mit?

Nowe badanie na myszach sugeruje, że niedobór serotoniny może nie odgrywać tak znaczącej roli w depresji, jak wcześniej sądzono.

niebieskie i żółte kapsułki leku

Od końca lat osiemdziesiątych popularna teoria twierdzi, że wzrost poziomu serotoniny w sygnalizacji jest kluczowy w leczeniu depresji. Takie podejście do leczenia depresji charakteryzuje się antydepresantem Prozac, który działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny.

Kiedy Prozac został uruchomiony w latach 80. XX wieku, bardzo szybko stał się popularnym sposobem leczenia depresji.

Jednak niektórzy eksperci przypisują popularność Prozac, nie będąc bardziej skutecznym niż poprzednie leki przeciwdepresyjne – takie jak leki trójpierścieniowe, które działają blokując wchłanianie serotoniny i norepinefryny w mózgu – ale dlatego, że mają mniej skutków ubocznych niż inne leki przeciwdepresyjne.

Z powodu powszechnego stosowania Prozacu popularność zyskała również teoria, że ​​niskie poziomy serotoniny powodowały depresję.

Ale czy istnieją dowody na poparcie tej teorii? Wielu ekspertów nie myśli. Jako badacz antydepresyjny Alan Frazer, przewodniczący wydziału farmakologii na University of Texas Health Science Center w San Antonio, powiedział w 2012 roku o teorii serotoniny:

„Nie sądzę, że istnieje przekonujący zbiór danych, które ktokolwiek kiedykolwiek odkrył, że depresja wiąże się w znacznym stopniu z utratą serotoniny.”

W tym samym artykule dr Joseph Coyle, profesor neurologii z Harvard Medical School w Bostonie, cytowany jest w następujący sposób: „Nierównowaga chemiczna jest rodzajem myślenia ostatniego stulecia, jest znacznie bardziej skomplikowana. sposób myślenia.”

Szybkie fakty dotyczące serotoniny i depresji

  • Tricyclics były pierwszymi lekami przeciwdepresyjnymi, testowanymi pod koniec lat 50. i zapoczątkowały teorię, że brak równowagi chemicznej spowodował depresję
  • W latach 90. Pedro Delgado, przewodniczący wydziału psychiatrii Uniwersytetu Teksańskiego, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono, że uszczuplanie ludzi z serotoniną nie powoduje ich depresji
  • Uważa się, że depresja jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że cierpi na nią ponad 350 milionów ludzi.

Obecnie badania pokazują, że 60-70% pacjentów z depresją nie reaguje na Prozac lub podobne leki.

Dlatego też naukowcy odpowiedzialni za nowe badania – od Johna D. Dingella VA Medical Center i Wayne State University School of Medicine, zarówno w Detroit, MI – chcieli zobaczyć, jaką rolę, jeśli w ogóle, odgrywa serotonina w depresji.

Zespół opracował myszy, które nie miały zdolności do wytwarzania serotoniny i użył różnych testów do zbadania, czy myszy wykazują objawy depresji.

Naukowcy odkryli, że myszy wykazały zwiększoną kompulsywność i agresję, ale nie wykazywały objawów depresji.

Ponadto, gdy był poddawany stresowi, nie było różnicy w zachowaniu między myszami, którym brakowało serotoniny a grupą kontrolną normalnych myszy. Podobny odsetek myszy normalnych i myszy pozbawionych serotoniny reagował terapeutycznie na leki przeciwdepresyjne.

Naukowcy wywnioskowali, że serotonina może nie być czynnikiem dominującym w depresji, z ryzykiem, że stan jest zawarty zamiast szeregu różnych czynników. Wyniki badania, które są publikowane w czasopiśmie, mogą „dramatycznie zmienić” rozwój przyszłych leków przeciwdepresyjnych, twierdzą naukowcy.

Like this post? Please share to your friends: